پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره
 • انقلاب اسلامی و پیامدهای معرفتی

  انقلاب اسلامی ایران تنها برای بهبود وضع معاش مردم شكل نگرفت، بلكه فراتر از این، یك ماهیت ارزشی و دینی دارد و از این رو، اساسی ترین وصف انقلاب ایران، «اسلامی» بودن آن است. در این نوشتار، به راه‌های جهانی سازی انقلاب اسلامی ایران برای رسیدن به یك تمدّن اسلامی اشاره شده است....

  ادامه مطلب ...
 • آثار و نتایج انقلاب اسلامى ایران

  انقلاب اسلامى در همه‏ ى ابعاد فردى و اجتماعى، داخلى و خارجى، سیاسى و اقتصادى و فرهنگى، اهداف بسیار بلندى براى مردم و دولت ترسیم نموده است.این اهداف عمدتاً مأخوذ از قرآن و سنت بوده كه عمدتاً در كلام امام خمینى (ره) و...

  ادامه مطلب ...
 • نعمت انقلاب اسلامی

  به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 80/12/13 جمعی از خواهران دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز با حضرت آیت اللّه مصباح دیدار كردند. ایشان در جمع آن‌ها درباره ارزش نظام اسلامی و مقایسه آن با ...

  ادامه مطلب ...
 • انقلاب اسلامی ایران، جلوه هایی از الطاف امام عصر(علیه السلام)

  انقلاب اسلامی ایران، به رهبری امام خمینی( از حوادث کم نظیر تاریخ این مرز و بوم است که توانست رژیم پهلوی را -که قدرتهای بزرگ شرق و غرب، مدافع آن بودند و تا بن دندان مسلح بود- به گورستان تاریخ فرستد و...

  ادامه مطلب ...
اردن در برابر سونامی انقلاب های عربی
با شکل گیری نخستین جرقه های اعتراضات و شکل گیری تجمعات اعتراضی، عبدالله دوم در اولین گام کوشید با اعطای آزادی‌های سیاسی بیشتر و اعمال تغییراتی در ساختار حکومتی از جمله استعفای دولت و عزل "سمیر رفاعی" نخست‌ وزیر این کشور، تا حدودی آتش اعتراض‌های مردمی را فرونشاند اما این قبیل اقدامات تمامی گروههای معترض را راضی نکرده است و هنوز هم صداهای مخالفی از سوی احزابی چون "جبهه عمل اسلامی" بزرگ‌ترین طیف مخالف در اردن، به گوش می‌رسد که خواست‌های تازه‌ای را همچون تغییر قانون اساسی، برکناری "معروف بخیت" (نخست وزیر جدید) و انحلال مجلس را مطرح می‌کنند.

در برابر موج اعتراض‌های مردمی در منطقه که دامنگیر کشورهایی همچون تونس، مصر، بحرین ،یمن و... شده هر کدام از این کشورها در کنترل اوضاع و برای مهار معترضین گزینه هایی از گوش فرادادن به اعتراضات تا نشان دادن مشت آهنین به مخالفان را برگزیدند، اما به نظر می‌رسد "عبدالله دوم" شاه اردن در مواجهه با این وضعیت تمهیدات خاصی را در پیش گرفته است.

با شکل گیری نخستین جرقه های اعتراضات و شکل گیری تجمعات اعتراضی، عبدالله دوم در اولین گام کوشید با اعطای آزادی‌های سیاسی بیشتر و اعمال تغییراتی در ساختار حکومتی از جمله استعفای دولت و عزل "سمیر رفاعی" نخست‌ وزیر این کشور، تا حدودی آتش اعتراض‌های مردمی را فرونشاند اما این قبیل اقدامات تمامی گروههای معترض را راضی نکرده است و هنوز هم صداهای مخالفی از سوی احزابی چون "جبهه عمل اسلامی" بزرگ‌ترین طیف مخالف در اردن، به گوش می‌رسد که خواست‌های تازه‌ای را همچون تغییر قانون اساسی، برکناری "معروف بخیت" (نخست وزیر جدید) و انحلال مجلس را مطرح می‌کنند.

 در بررسی علل و زمینه های اعتراضات اخیر در اردن می توان به نقش محوری احساسات ضد آمریکایی و ضد اسراییلی ملت اردن
اشاره کرد. اردن یکی از کشورهایی است که نزدیک ترین روابط را با واشنگتن و تل آویو در سال های اخیر برقرار ساخته و این موضوع همواره بر اعتراضات مردمی دامن زده است. همچنین اتخاذ برخی تصمیم‌های مغایر با اصول اسلامی در کشوری که 94 درصد جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند، احساسات مردم اردن را جریحه‌دار کرده است.

بیستم دی‌ماه جبهه عمل اسلامی اردن بیانیه‌ای را در اعتراض به تصمیم وزیر کار این کشور مبنی بر اشتغال زنان اردنی در کلوپ‏های شبانه صادر کرد و خواستار برکناری وی شد. در بیانیه کمیته جوانان جبهه عمل اسلامی اردن آمده است که به رغم این موضوع که جامعه اردن کاملا متدین و پایبند به مبانی دین اسلام است، تلاش‏های پنهانی در راستای انتشار فساد سازماندهی شده در جامعه این کشور صورت‏ می گیرد. در بخش دیگری از این بیانیه از اردنی‌ها خواسته شده است که علاوه بر محکوم کردن این تصمیم وزیر کار، در فعالیت‌هایی اعتراضی برای برکناری وی حضوری جدی یابند. (1)

در زمینه مشکلات اقتصادی کشور و دشواری های معیشتی مردم اردن باید گفت که در شرایط کنونی این مشکلات زمینه های بروز نارضایتی عمومی در کشور را پدید آورده است. به نوشته تارنمای فرامنطقه‌ای "دیده بان اقتصاد" (اکونومی واچ) به نقل از کتاب "واقعیت جهان در سال 2010" منتشر شده توسط سازمان اطلاعاتی مرکزی آمریکا (سیا)، در سال 1388 درآمد دولت اردن 545/5 میلیارد دلار و هزینه آن 223/8 میلیارد دلار بود. اردن تا دهم دی‌ماه 1387 مبلغی حدود 794/6 میلیارد دلار بدهی خارجی داشت که میزان این بدهی‌ها را تا سال بعدی به 715/6 میلیارد دلار رسانید. به گزارش سیا، نرخ بیکاری در سال 1388 با 9/0 درصد افزایش نسبت به سال پیش، به 5/13 درصد رسید که البته نرخ غیررسمی آن حدود 30 درصد بوده است. بر اساس اعلام بانک جهانی 2/14 درصد جمعیت اردن در سال 1381 زیر خط فقر محسوب می‌شدند. ادامه روند کسری بودجه اردن در ماه‌های اخیر نیز سبب شد دولت این کشور، مالیات کالاهای اساسی را افزایش داده و یارانه برخی کالاهای اساسی را بردارد.

مخالفت‌های گروه‌ها و شخصیت های معترض به سیاست های دولت اردن سبب شد تا در بیستم دی‌ماه سال گذشته عبدالله دوم دستور تعدیل قیمت برخی کالاها را صادر کند. با این حال،‌ بیست و سوم دی‌ماه مخالفان دولت اردن اعلام کردند طی روزهای آینده قصد دارند با تظاهرات، تجمع، تحصن و اعتصاب اعتراض خود را به عملکرد دولت نشان دهند. . در ادامه اسلامگرایان اردن نیز از مردم خواستند در تظاهراتی با عنوان "برکناری دولت، برای زندگی بهتر" شرکت کنند.در این خصوص با وجود اینکه بسیاری از مردم به دلیل بیکاری، فقر و تورم از عملکرد دولت رفاعی ناراضی بودند، اما بسیاری نیز پادشاه را مسوول ایجاد این وضع می‌دانند و او را سرزنش می‌کنند.

 افزایش بی‌رویه قیمت‏ها، فقر، بیکاری و مسائلی از این دست سبب شده است تا اردن در آستانه انفجار خشم شهروندان قرار بگیرد و بیم آن می‌رود آنچه در تونس یا الجزایر رخ داده ، به اردن نیز کشیده شود. در خصوص زمینه های اقتصادی ناآرامی ها و اعتراضات اخیر در اردن بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که در وضعیت کنونی فساد رو به گسترش خطرناکترین تهدید برای اوضاع اقتصادی کشور است و پرونده‌های فسادی وجود دارد که در سطح سیاسی و رسانه‌ای مطرح شده‌، اما دولت در پیگیری آن جدی نیست که این امر چه بسا به علت دست داشتن برخی طرف‌های دولتی در این پرونده‌ها است.

علاوه بر آنچه گفته شد با توجه به خودکامگی حکومت، بی‌توجهی به خواست احزاب و شهروندان، بی‌عدالتی و بسیاری مسائل دیگر، پادشاه اردن خواستار برگزاری زودهنگام انتخابات پارلمانی شده بود اما دولت که در غیاب دستگاه نظارتی زمینه را برای عملکرد آزاد و بدون نظارت خود فراهم می‌دید، به بهانه تدوین قانون جدید انتخابات، در آخرین روزهای سال گذشته میلادی یعنی حدود یک سال پس از انحلال پارلمان، انتخابات جدید را برگزار کرد.

در این مدت دولت اردن قوانین موقت بسیاری را به تصویب رساند که هر کدام به نوعی سبب نارضایتی شهروندان شد و از مهم‌ترین این قوانین می‌توان به قانون "تک رأی انتخابات" (هر شهروند اردنی حق رأی دادن به یک نامزد را دارد) اشاره کرد که به گفته کارشناسان، هدف اصلی آن به حاشیه کشاندن احزاب مخالف دولت و در رأس آ‏نها اسلامگرایان این کشور بود.

در شرایطی که اردن به عنوان دومین کشور عربی- اسلامی وجود رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخته و همچون مصر مرزهای مشترکی با اراضی اشغالی دارد، رفت و آمدهای نمایندگان آمریکا به این کشور نشان از دست‌های پشت پرده غرب در کنترل اوضاع اردن دارد. در مقابل نیز عبدالله دوم برای برون‌رفت از بحران ایجاد شده، به دنبال همراه کردن چهره‌های بین‌المللی و روسای کشورهای دیگر با خود بوده است. به نظر می‌رسد پادشاه این کشور با توجه به سرنوشت حاکمان کشورهای اطراف خود، راهنمایی‌های ارایه شده از سوی کارکشتگان غربی را در برنامه‌های خود قرار داده تا پس از کنترل خشم و نارضایتی عمومی، به اصلاحاتی آرام دست بزند که نه فقط پایه‌های حکومتی وی را متزلزل نکند بلکه منافع حامیان غربی خود را نیز تامین کند. (2)

منحرف کردن نگاه‌های عمومی از سیستم پادشاهی حاکم و معطوف کردن آن به مسائل اقتصادی و سپس دولت و نخست وزیری در راس خواسته‌های عبدالله دوم قرار دارد که تاکنون نیز به آن رسیده است. البته ممکن است تغییر دوباره نخست وزیر، تشکیل کابینه موقت، انحلال مجلس، فراهم آوردن امکان انتخاب نخست وزیر توسط مردم و ایجاد تغییراتی در قانون اساسی توسط تظاهرکنندگان اردنی به عبدالله دوم دیکته شود. بدین علت باید منتظر ماند و گام‌های بعدی مردم اردن را در شرایطی شاهد بود که هنوز سایه‌های ترس ناشی از تصمیم احتمالی مردم برای تغییر سراسری رژیم در چشمان عبدالله دوم دیده می‌شود.

 

 

پی نوشتها

کاظم محمدی

[1] - " اردن در مسیر سقوط یا اصلاحات کنترل شده" در:


http://www.irna.ir/NewsShow.aspx?NID=30279353

[2] -  همان


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :