پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره
 • انقلاب اسلامی و پیامدهای معرفتی

  انقلاب اسلامی ایران تنها برای بهبود وضع معاش مردم شكل نگرفت، بلكه فراتر از این، یك ماهیت ارزشی و دینی دارد و از این رو، اساسی ترین وصف انقلاب ایران، «اسلامی» بودن آن است. در این نوشتار، به راه‌های جهانی سازی انقلاب اسلامی ایران برای رسیدن به یك تمدّن اسلامی اشاره شده است....

  ادامه مطلب ...
 • آثار و نتایج انقلاب اسلامى ایران

  انقلاب اسلامى در همه‏ ى ابعاد فردى و اجتماعى، داخلى و خارجى، سیاسى و اقتصادى و فرهنگى، اهداف بسیار بلندى براى مردم و دولت ترسیم نموده است.این اهداف عمدتاً مأخوذ از قرآن و سنت بوده كه عمدتاً در كلام امام خمینى (ره) و...

  ادامه مطلب ...
 • نعمت انقلاب اسلامی

  به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 80/12/13 جمعی از خواهران دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز با حضرت آیت اللّه مصباح دیدار كردند. ایشان در جمع آن‌ها درباره ارزش نظام اسلامی و مقایسه آن با ...

  ادامه مطلب ...
 • انقلاب اسلامی ایران، جلوه هایی از الطاف امام عصر(علیه السلام)

  انقلاب اسلامی ایران، به رهبری امام خمینی( از حوادث کم نظیر تاریخ این مرز و بوم است که توانست رژیم پهلوی را -که قدرتهای بزرگ شرق و غرب، مدافع آن بودند و تا بن دندان مسلح بود- به گورستان تاریخ فرستد و...

  ادامه مطلب ...
بیداری اسلامی و افزایش دشمنی غرب با ایران

« خیزش های منطقه از انقلاب اسلامی ایران الهام گرفته است».

این جمله ای از مسئولان ایران یا یكی از سران احزاب عرب نیست این جمله از «نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در كنفرانس خبری با مركل است.

چندی قبل و در اوج قیام های مردمی كشورهای خاورمیانه علیه دیكتاتورهای وابسته، بنیامین نتانیاهو در برلین و در كنفرانس خبری به همراه آنگلا مركل صدراعظم آلمان گفت: «نمی دانیم كه آیا تحولات در كشورهای عربی شبیه انقلاب های سال 1989 اروپای شرقی علیه رژیم های اقتدارگرا بوده و یا شبیه انقلاب اسلامی درسال 1979 است. البته امیدوارم این تحولات شبیه نوع اول باشد .ولی نمی توانیم در این زمینه اطمینان داشته باشیم.»

نخست وزیر رژیم صهیونیستی با دخالت در امور داخلی ایران تصریح كرد كه رهبران كشورهای جهان باید به ایران فشار آورند. وی همچنین دوباره كناركشیدن بانك مركزی آلمان را از فرآیند انتقال پول نفت هند به ایران خواستار شد.

رژیم اسراییل و كشورهای غربی نمی خواهند ایران به عنوان الگوی مبارزه با غرب و آمریكا در منطقه شناخته شده و كشورهای منطقه از ایران به عنوان كشوری كه مسیر استقلال و پیشرفت را طی كرده است پیروی كنند، آنها ترجیح می دهند خیزش های منطقه مانند انقلابهای 1989 اروپای شرقی باشد تا انقلاب اسلامی ایران.

انقلاب 1989، انقلابی علیه اقتدارگرایی بود كه به سقوط كمونیسم در شرق آلمان منجر شد. بنابراین حذف مولفه های اسلامی، روحیه ضداستعماری و ضداستكباری تمام تلاش و آرزوی اسراییل و غرب از این قیام هاست. سه مولفه ای كه ماهیت انقلاب اسلامی را تشكیل می دهد.

حال سؤال این است: دلیل نگرانی و ترس غرب از تسری الگوی جمهوری اسلامی ایران چیست؟

درحدیث نبوی پیامبر اسلام، مؤمنان را همچون اعضا و پیكر یك انسان واحد می داند كه اگر سر او به درد آید تمام بدنش به درد مبتلا می شود یا اگر چشمش به درد مبتلا گردد سایر اعضایش دچار درد خواهدشد.

امروز شاهد بیداری و قیام در كشورهای اسلامی منطقه هستیم موجی كه، مردمان این كشورها را در برگرفته و نظم گذشته را كه متناسب با اهداف و منافع آمریكا و اسرائیل بوده است در هم ریخته، بنابراین اتاق فكر استكبار اكنون تمام تلاش خویش را به كار می برد تا نظام سیاسی ای كه قرار است در كشورهای تونس، مصر، لیبی، بحرین و... جایگزین شود اولا از جمهوری اسلامی ایران الگو نگیرد و دوم اینكه منافع غرب و امنیت اسرائیل را با چالش مواجه نسازد، در همین راستا آنها ترجیح می دهند كه این خیزش های مردمی فقط به تغییر ساختار سیاسی منتهی شود نه ساختار هویتی و ایدئولوژیك منطقه.

بیداری امت اسلام كه با انقلاب اسلامی ایران كلید خورد ، پیش از این توسط امام راحل نوید داده شده بود: «كشورهای اسلامی و مستضعفان جهان قدرت اسلامی خود را بیابند و از عربده های شرق و غرب و وابستگان و تفاله های آنان نهراسند و با اعتماد به خداوند تعالی و اتكال به قدرت اسلام و ایمان بپاخیزند و دست جنایتكاران را از كشورهای خود كوتاه نمایند.» (صحیفه امام، ج15، ص61)

رهبر انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تأثیر پیروزی انقلاب اسلامی ایران در تحولات اخیر و همچنین شكسته شدن ابهت غرب و در رأس آن آمریكا و اسرائیل، حركت كنونی منطقه را نتیجه انباشت تدریجی انگیزه ها، فكرها و تصمیم ها دانسته و تأكید كردند: «این موضوع نشأت گرفته از ایستادگی و ثبات ملت ایران و نشانه های خوب پیشرفت در ایران اسلامی است. صورت عزت ملت، سربلندی سیاسی نظام اسلامی، پیشرفتها و نوآوریها در عرصه های مختلف علمی و اقتصادی، و كوتاه نیامدن در مقابل قدرتهای زورگو، تداوم پیدا كرده و اكنون به الگویی برای ملتهای منطقه تبدیل شده است.» (بیانات مقام معظم رهبری دیدار جمعی از فرماندهان و مسئولان نظامی و انتظامی در تاریخ 14/1/1390)

بیداری اسلامی در دنیای امروز، حقیقی است كه فردایی بهتر را به امت اسلامی نوید می دهد. از سه دهه پیش كه با پیروزی انقلاب اسلامی این حركت پرقدرت آغاز شد، پیچیده تر شدن شیوه های دشمنی استكبار و تلاش پرهزینه آنان را در مقابله با انقلاب اسلامی شاهد هستیم، اكنون و با توجه به الگوگیری قیام های منطقه از ایران سنگ اندازی، شیوه های دشمنی و ایجاد اختلال در روند پیشرفت جمهوری اسلامی پیچیده تر و سخت تر خواهد شد و این مسئله هشیاری بیشتر مردم و مسئولان را می طلبد. تبلیغات وسیع دشمن در جهت اسلام هراسی، ایجاد موانع اقتصادی و تحریم، تلاشهای فراوان برای ایجاد اختلاف میان فرقه های اسلامی، خصوصا ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی، تفرقه افكنی میان دولت های مسلمان و كوشش برای از بین بردن وحدت امت اسلام و... واكنش های غرب در برابر حركت استوار امت اسلامی به سوی بیداری و آزادگی است. كه راه حل مسئله تأكید بر مؤلفه ها و ماهیت حقیقی این بیداری برای جلوگیری از انحراف و مقابله با آن است.


اولین مؤلفه در بیداری اسلامی مردمی، عمومی و خودجوش بودن آن است به عبارت دیگر حضور همه مردم و همه احزاب در صحنه این حركت را قدرتمند و مداوم نموده است.

این بیداری دعوایی طایفه ای و قومی نیست بلكه خیزشی عمومی است كه مانند انقلاب اسلامی ایران از سوی همه جریانات، احزاب و گروه ها صورت گرفته است.

دومین مولفه در تحولات و حوادث منطقه، اسلامی بودن آن است روح و ماهیت این خیزش ها كاملا دینی و اسلامی است. حضور علما و جنبش های اسلامی همچون اخوان و المسلمین وجود شعارها و نمادهای مذهبی و شعار الله اكبر و اقامه نمازهای نشان دهنده بیداری عمومی ملت ها در جهت حذف سكولاریسم و توجه به هویت اسلامی این كشورهاست.

 

سومین مؤلفه بیداری اسلامی، الگوگیری آنها از انقلاب اسلامی در رد غرب و ماهیت استكبار ستیز و ضد آمریكا و ضداسرائیل این قیام هاست. نكته ای كه نفوذ انقلاب ایران را بیش از پیش تایید می كند. مسئله ای كه خشم نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی را برمی انگیزد همین نكته است. آنها از تسری الگوی ضداستكباری ایران به شدت بیمناكند و تمام تلاش خویش را به كار می برند تا همراهی كشورهای جهان را برای فشار و مقابله با ایران به دست آورند.

 

بیداری اسلامی شیوه های دشمنی غرب به سركردگی آمریكا و اسرائیل را با ایران پیچیده تر می سازد تا آنها الگوی كشورهای منطقه را كمرنگ كنند و در هر حال آنها دست از مبارزه خویش برای زمین زدن الگوی مردم مسلمان منطقه برای بیداری و آزادی برنخواهند داشت.

 

پی نوشت:

كوثر طوسیدرباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو