پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره
 • انقلاب اسلامی و پیامدهای معرفتی

  انقلاب اسلامی ایران تنها برای بهبود وضع معاش مردم شكل نگرفت، بلكه فراتر از این، یك ماهیت ارزشی و دینی دارد و از این رو، اساسی ترین وصف انقلاب ایران، «اسلامی» بودن آن است. در این نوشتار، به راه‌های جهانی سازی انقلاب اسلامی ایران برای رسیدن به یك تمدّن اسلامی اشاره شده است....

  ادامه مطلب ...
 • آثار و نتایج انقلاب اسلامى ایران

  انقلاب اسلامى در همه‏ ى ابعاد فردى و اجتماعى، داخلى و خارجى، سیاسى و اقتصادى و فرهنگى، اهداف بسیار بلندى براى مردم و دولت ترسیم نموده است.این اهداف عمدتاً مأخوذ از قرآن و سنت بوده كه عمدتاً در كلام امام خمینى (ره) و...

  ادامه مطلب ...
 • نعمت انقلاب اسلامی

  به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 80/12/13 جمعی از خواهران دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز با حضرت آیت اللّه مصباح دیدار كردند. ایشان در جمع آن‌ها درباره ارزش نظام اسلامی و مقایسه آن با ...

  ادامه مطلب ...
 • انقلاب اسلامی ایران، جلوه هایی از الطاف امام عصر(علیه السلام)

  انقلاب اسلامی ایران، به رهبری امام خمینی( از حوادث کم نظیر تاریخ این مرز و بوم است که توانست رژیم پهلوی را -که قدرتهای بزرگ شرق و غرب، مدافع آن بودند و تا بن دندان مسلح بود- به گورستان تاریخ فرستد و...

  ادامه مطلب ...
بیداری اسلامی وچشم انداز آینده مذاكرات ایران و 1+5
با شروع خیزش های اسلامی در منطقه و شمال آفریقا یكی از موضوعاتی كه حساسیت ها نسبت به آن كمرنگ شد روند پی گیری برنامه صلح آمیز هسته ای ایران از جانب طرف های خارجی بود. اما طی هفته های گذشته و پس از نامه نگاری های اخیر میان رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دبیر شورای عالی امنیت ملی كشورمان تا حدودی این موضوع و پیش بینی روند آتی مذاكرات میان ایران و گروه1+5 مجددا به سطح رسانه ها و محافل خارجی كشیده شده است.

نامه1+5
«كاترین اشتون» به همراه نمایندگان گروه 6 (آمریكا، فرانسه، چین، روسیه، انگلیس و آلمان) روزهای اول و دوم بهمن1389 در استانبول با تیم مذاكره كننده ایران كه دكتر جلیلی آن را سرپرستی می كرد، به مذاكره پرداخت. در مذاكرات ژنو 3 كه پیش از آن در دسامبر 2010 برگزار شده بود دوطرف توافق كردند دستور كار مذاكرات بعدی، «گفت وگو حول نقاط مشترك همكاری» باشد. برهمین مبنا، ایران در مذاكرات استانبول ابتكاری جدی عرضه كرد كه از غرب می خواست به عنوان الزامات همكاری 1- غنی سازی در ایران را بپذیرد و 2- تحریم ها را به حال تعلیق دربیاورد تا متقابلا مذاكراتی درازمدت درباره نقاط مشترك همكاری آغاز شود.

طرف غربی اما در این مذاكرات برای ورود به یك بحث سازنده در این مورد آماده نبود و در عوض صرفا روی یك فرمول بازنگری شده از مكانیسم مبادله سوخت تأكید داشت. روزنامه نیویورك تایمز همان ایام نوشت: فرمول پیشنهادی غرب این است كه ذخیره اورانیوم كم غنی شده ایران به میزانی از كشور خارج شود كه تنها 300 كیلوگرم در ایران باقی بماند. دكتر جلیلی در دیدار با نمایندگان گروه وین (روسیه، آمریكا و فرانسه) در استانبول اعلام كرد ایران تنها زمانی موضوع مبادله را بررسی می كند كه به عنوان «یك نقطه همكاری» مطرح شود والا اگر نگاه غرب به مبادله صرفا مكانیسمی برای تأمین سوخت موردنیاز راكتور تهران باشد برای ایران به دلیل توسعه توانمندی داخلی در این زمینه، جذابیتی ندارد. روز آخر گفت وگوهای استانبول، كاترین اشتون در موضعی غیرقابل توجیه بیانیه ای قرائت كرد كه ایران را متهم به شرط گذاری و به بن بست كشاندن مذاكرات می كرد.

20 روز پس از مذاكرات استانبول (24 بهمن ماه 89) خانم كاترین اشتون برای اینكه به تعبیری «توپ را به زمین ایران بیندازد» نامه ای به جلیلی نوشت كه به اذعان منابع غربی چیزی بیش از آنچه در بیانیه پایانی استانبول آمده بود، در آن نامه وجود نداشت.اشتون دراین نامه بازهم از ضرورت انجام مبادله سوخت به عنوان قدم اول اعتمادسازی ازسوی ایران نام برده است این درحالی است كه پس از طرح این موضوع ازسوی خانم اشتون در مذاكرات استانبول، هیئت ایرانی به وی تأكید كرد كه موضوع تبادل در شرایط حاضر دیگر به عنوان یك نیاز برای كشور ما مطرح نیست چرا كه تولید سوخت 20 درصد از بهمن88 آغازشده و كارخانه تبدیل به میله های سوخت نیز شهریور 90 در اصفهان به بهره برداری می رسد، بنابراین، سوخت مورد نیاز راكتور تهران بر مبنای تولید داخل قابل استحصال است. درعین حال، جمهوری اسلامی تأكید كرده كه حاضر است برای تبادل سوخت از موضع همكاری و همان نقاط مشترك كه محور توافق شده برای مذاكرات استانبول بود، گفت وگو كند. اما طرف مقابل برای آغاز هرگونه همكاری باید ابتدا لوازم طبیعی آن را كه كنار گذاشتن رویكردهای تقابلی است، كنار بگذارد.

پاسخ ایران
دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران روز سه شنبه 20 اردیبهشت 1390 (10مه2011) اعلام كرد پاسخ نامه اشتون كه بهمن ماه گذشته خطاب به دكتر جلیلی نوشته شده بود تحویل دفتر وی در بروكسل شده است.جلیلی در این نامه نوشت: «تحولات چندماه اخیر نشان داد كه بسته پیشنهادی سه سال پیش ایران مبتنی بر درك صحیح از واقعیت ها بوده است.»وی تأكید كرد: «اراده ملت ها جایگزین مناسبات استبدادی درنظام بین الملل خواهدشد.»نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دراین نامه افزود كه اصرار بیهوده برخی دولت ها بر تداوم مناسبات نابرابر در جهان و مقابله با خواست ملت ها و حمایت آنها از حاكمان مستبد، دیگر نمی تواند ادامه داشته باشد.جلیلی در پاسخ به كاترین اشتون گفت: «از بازگشت شما به گفت وگو برای همكاری حول نقاط مشترك استقبال می كند.»وی بار دیگر تأكید كرد كه احترام به حقوق ملت ها و پرهیز از به كارگیری فشار دوپایه اساسی برای همكاری هاست.یك روز پس از وصول این نامه به بروكسل، سخنگوی كاترین اشتون پاسخی سطحی به این نامه ارائه كرد و گفت اشتون این نامه را «آغازكننده یك دور مذاكره جدید» نمی داند.

دلایل تأخیر در پاسخ به 1+5
در اینجا سؤالی كه مطرح می شود این است كه چرا دبیر شورای عالی امنیت ملی كشورمان اكنون به نامه اشتون پاسخ داده است؟ در پاسخ باید گفت كه هوشمندی جلیلی در انتخاب زمان پاسخ به نامه اشتون زمانی آشكارتر می شود كه وی سه ماه بعد از دریافت نامه و درحالی كه سمت و سوی تحولات جهان اسلام كاملاً به نفع ایران و به ضرر غرب است، به نامه پاسخ داد و نماینده ایران در این پاسخ به طور ضمنی گفت كه اگر قرار به گفت وگو باشد، باید در مورد این مسائل صحبت كنیم، چراكه قدرت چانه زنی و مذاكراتی ایران افزایش زیادی یافته و در مقابل، توان و انگیزه طرف غربی برای اعمال فشار به ایران نیز كاهش یافته است.

تغییر اولویت های امنیتی آمریكا در خاورمیانه در اثر تحولات اخیر دلیل اصلی كاهش توان و انگیزه آمریكا است، به طوری كه «دیوید سانگر» ستون نویس روزنامه نیویورك تایمز نوشت «آن هایی كه فكر می كردند برنامه هسته ای ایران، خطر است، خیابان های خاورمیانه را ببینند.»از سوی دیگر، روابط درونی 1+5 به ویژه با روسیه و چین مخدوش تر شده است. تهاجم نظامی ناتو به لیبی، شرایط را به نحوی كرده است كه روسیه می گوید آمریكا و غرب فراتر از قطعنامه شورای امنیت عمل كرده اند. استراتژی روس ها وادار كردن آمریكا به جنگ زمینی در لیبی و تبدیل شدن آنجا به باتلاق جدیدی برای آمریكا است. همچنین اختلاف نظر درمورد سوریه نیز بر دامنه این اختلاف ها افزوده، چراكه روسیه و سوریه پروژه های متعدد همكاری سیاسی و اقتصادی با یكدیگر دارند.

سرگئی لاوروف كه چندی پیش در جمع خبرنگاران در آلماتی صحبت می كرد، تصریح كرده است: «راهبرد روسیه ترغیب جمهوری اسلامی ایران به ادامه مذاكرات است. اینكه خانم اشتون گفته كه در نامه ایران چیز جدیدی نیست با موضع روسیه مخالف است. وزیر امور خارجه روسیه تصریح كرد ما طرفدار این هستیم تا با گفت وگوی با ایران همه مسایل با رعایت حقوق كامل این كشور بررسی شود.»سرگی ریابكف، مذاكره كننده ارشد روسیه نیز در سخنرانی اخیر خود در مركز نیكسون در واشنگتن در این باره اظهار داشت كه روسیه درخصوص تحریم ها با آمریكا یك اختلاف نظر جدی دارد و آن اینكه طرف آمریكایی تحریم ها را مؤثر می داند اما روس ها تحریم ها را مؤثر نمی بینند.

به نوشته روزنامه آمریكایی واشنگتن پست، سرگی ریابكف در سخنرانی خود تأكید كرد كه روسیه درخصوص تحریم ها با آمریكا یك اختلاف نظر دارد و آن اینكه طرف آمریكایی تحریم ها را مؤثر می داند اما روس ها تحریم ها را مؤثر نمی بینند.در گزارش كمیته تحریم نیز ادعا شده كه چین واسطه معامله موشكی ایران و كره شمالی بوده است كه این ادعا هم موجب رنجیدن چینی ها و اضافه شدن دامنه اختلاف های درونی 1+5 شده است.در مجموع، انتخاب زمان فعلی برای پاسخ دادن به نامه اشتون در اوج به هم ریختگی و سردرگمی داخلی 1+5 و پیشرفت تحولات منطقه، هوشمندانه ترین تصمیم بود و طرف غربی نیز به دلیل همین شرایط پای میز مذاكره نخواهد آمد.

این درحالی است كه اراده تصویب تحریم های جدید و حتی اعمال قوی تحریم های قبلی نیز سست است. همچنین هرچه جلوتر می رویم، تصمیم های آمریكا بیشتر جنبه سیاست داخلی خواهد داشت و اوباما برای بردن انتخابات باید مشكل اقتصادی و اشتغال را حل كند، چراكه موفقیت در عرصه سیاست خارجی مانند ماجرای كشته شدن بن لادن كمك چندانی به او نمی كند و تأثیرهای كوتاه مدت و مقطعی خواهد داشت.

نكته پایانی
با وجود اینكه این نامه نگاری جدید یك تحول در اخبار مربوط به برنامه هسته ای ایران محسوب می شود اما به نظر نمی رسد 1+5 به زودی آمادگی ورود به مذاكراتی جدید با ایران را داشته باشد چراكه تقریباً تمامی تحلیلگران غربی عقیده دارند خیزش های منطقه موقعیت سیاسی و مذاكراتی ایران را به شدت رشد داده و تحت این شرایط ایران رد هرگونه مذاكره احتمالی به وضوح دست بالا را خواهد داشت.اشتون در نامه خود برای اولین بار خاطرنشان كرده بود كه پذیرش غنی سازی مستلزم فرآیندی است كه ابتدای آن پذیرش مبادله سوخت از سوی ایران است.

اما این پیشنهاد درحالی مطرح شده كه در دوره بوش و ابتدای دوره اوباما، هیچ گاه از «پذیرش غنی سازی» در ادبیات رسمی طرف مقابل استفاده نمی شد، بلكه تأكید آن ها بر فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران به این معنی بود كه لزوماً غنی سازی در این چرخه فعال نباشد و هرگاه نیز كه از پذیرش حقوق ایران سخن گفته می شود، مقصود از آن، همین رویكرد بود.اشتون البته در نامه خود در واكنش به اینكه مذاكره كنندگان ایران در مذاكرات استانبول بر لغو تحریم ها و توقف اجرای قطعنامه ها به عنوان شرط اول تعامل به جای تقابل تأكید كرده بودند، گفته است كه شرایط لغو تحریم ها در قطعنامه ها آمده است. اما نكته مهم تر این است كه تا پیش از این می گفتند فرآیند گفت وگو درمورد غنی سازی با تعلیق شروع می شود اما اكنون می گویند كه آغاز فر آیند با پذیرش مبادله است.

به تعبیر دیگر، غرب اصرار دارد كه قدم اول را باید ایران با پذیرش مبادله سوخت بردارد و مبادله كه انجام شد، وارد مذاكره می شویم تا روی یك فرمول بحث كنیم اما جمهوری اسلامی می گوید براساس توافق مذاكرات ژنو3، باید گفت وگوها حول یافتن نقاط مشترك برای همكاری باشد و از آنجایی كه پیش نیاز همكاری و تعامل كنار گذاشتن رویكرد تقابلی است و نمی توان هم زمان با تقابل، تهدید و اعمال فشار اقتصادی و تجاری، تعامل كرد، باید اجرای تحریم ها و قطعنامه ها متوقف شود.

با این حال، به نظر می رسد غرب نیز ایران هسته ای را پذیرفته و چاره دیگری ندارد، بنابراین، در صورت شكل گیری مذاكرات جدید، مهم ترین خواسته این است كه ایران متعهد شود ژئوپولتیك خاورمیانه را تغییر نمی دهد.پی نوشت:
احد كریم خانیدرباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :