پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره
 • انقلاب اسلامی و پیامدهای معرفتی

  انقلاب اسلامی ایران تنها برای بهبود وضع معاش مردم شكل نگرفت، بلكه فراتر از این، یك ماهیت ارزشی و دینی دارد و از این رو، اساسی ترین وصف انقلاب ایران، «اسلامی» بودن آن است. در این نوشتار، به راه‌های جهانی سازی انقلاب اسلامی ایران برای رسیدن به یك تمدّن اسلامی اشاره شده است....

  ادامه مطلب ...
 • آثار و نتایج انقلاب اسلامى ایران

  انقلاب اسلامى در همه‏ ى ابعاد فردى و اجتماعى، داخلى و خارجى، سیاسى و اقتصادى و فرهنگى، اهداف بسیار بلندى براى مردم و دولت ترسیم نموده است.این اهداف عمدتاً مأخوذ از قرآن و سنت بوده كه عمدتاً در كلام امام خمینى (ره) و...

  ادامه مطلب ...
 • نعمت انقلاب اسلامی

  به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 80/12/13 جمعی از خواهران دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز با حضرت آیت اللّه مصباح دیدار كردند. ایشان در جمع آن‌ها درباره ارزش نظام اسلامی و مقایسه آن با ...

  ادامه مطلب ...
 • انقلاب اسلامی ایران، جلوه هایی از الطاف امام عصر(علیه السلام)

  انقلاب اسلامی ایران، به رهبری امام خمینی( از حوادث کم نظیر تاریخ این مرز و بوم است که توانست رژیم پهلوی را -که قدرتهای بزرگ شرق و غرب، مدافع آن بودند و تا بن دندان مسلح بود- به گورستان تاریخ فرستد و...

  ادامه مطلب ...
پیامدهای حقوقی تحولات منطقه
رهگیری تحولات منطقه در 3 ماه گذشته نشان دهنده عزم راسخ ملت ها بر سرنگونی حكومت های دست نشانده و سرسپرده است. سقوط دیكتاتورهایی چون «حسنی نامبارك» و «بن علی» و به نتیجه نرسیدن دسیسه آمریكا و غرب برای مصادره انقلاب های مردمی در تونس، مصر، لیبی، یمن، بحرین و... حاكی از آن است كه پیامدهای این تحولات شتاب آلود بر مسیر اراده ملت ها در جریان است و توطئه ها و كارشكنی ها در اطراف و اكناف خیزش و خروش مردمی و موج بیداری اسلامی در پهنه منطقه ابتر خواهد ماند تا صف رو به سقوط دیكتاتورها و سقوط زنجیره ای دولت های وابسته به نظام سلطه لباس عینیت بر تن نماید.

این یادداشت در پی آن نیست كه پیام ها و پیامدهای سیاسی این تحولات را همانطور كه در بالا به صورت موجز به آن اشاره شد مورد بحث و پردازش قرار دهد. آنچه در این نوشته دنبال و مورد واكاوی قرار خواهد گرفت پیامدهای حقوقی تحولات منطقه است.

1- از آغاز انتفاضه و قیام ملت های منطقه كه از تونس كلید خورد و به صورت دومینو به مصر، یمن، لیبی، بحرین و... رسید و اردن و عربستان را در صف انتظار دارد، همواره با راهبرد «مشت آهنین» و سركوب اعتراض های مدنی و مردمی از سوی دولت های دست نشانده و دیكتاتورهای حاكم بر آنها روبرو شده است كه با ضرب و جرح و كشتار مردم خشونت آفریده اند. در این میان- آنگونه كه مسبوق به سابقه است- نهادهای بین المللی بار دیگر كاركرد دوگانه خود را در موضوعات و مصادیقی از این دست به نمایش گذاشتند. بنابراین اولین پیامد حقوقی تحولات منطقه با توجه به ناكارآمدی سازمان ملل و بخصوص ركن محوری آن یعنی «شورای امنیت» سوگیری ملت های منطقه و افكار عمومی دنیا برای ترمیم ساختار كهنه و فرسوده بزرگ ترین سازمان بین المللی است.

شورای امنیت سازمان ملل علی رغم آن كه طبق منشور سازمان ملل متحد وظیفه خطیر صلح و امنیت بین المللی را بر عهده دارد در برابر موج خشونت و كشتار و خونریزی دولت های دیكتاتور در تحولات منطقه وظیفه اولیه خود را انجام نداد تا جایی كه حتی رسانه های خارجی نیز نتوانستند این واقعیت را انكار كنند.

به عنوان نمونه پایگاه اینترنتی «گالف نیوز» از میان تحولات منطقه لیبی را نشانه رفته و در ناكارآمدی سازمان ملل طی گزارشی می نویسد؛ هر چند شورای امنیت سازمان ملل در خصوص لیبی قطعنامه ای را به تصویب رساند تا برای جان غیرنظامیان تدابیر لازمی اتخاذ نماید و حكومت قذافی را از آسیب رساندن به مردم بازدارد اما این قطعنامه [1973] به ایجاد آینده ای بهتر برای لیبی منجر نشده و نخواهد شد.

متاسفانه پس از صدور قطعنامه شورای امنیت درباره لیبی اتفاقات بعدی به وضوح نشان می دهد كه این شورا در خدمت به آمریكا و اذنابش به صدور چنین قطعنامه ای همت گمارده است! طبق قطعنامه منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی می بایست نیروهای ائتلافی كشورهای تحت فرماندهی «ناتو»، حفاظت از غیرنظامیان در مقابل حملات ارتش قذافی را تامین می كردند اما نه تنها این وظیفه و مسئولیت مهم انجام نگرفته است بلكه ناتو بارها و به كرات و به صورتی مرموزانه به نیروهای مخالف قذافی و غیرنظامیان حمله كرد. این حملات مكرر ناتو و ناتوانی از تكذیب و یا انكار باعث شد تا «ناتو» به این تاكتیك مضحك روی آورد كه حملات را «اشتباهی»! انجام داده است. اما ناظران و كارشناسان سیاسی معتقدند هدف از اشغال لیبی تسلط بر چاه های نفتی سرت، السریر، راس لانوف و النافوره است تا آمریكا و ناتو بتوانند در آینده ذخایر نفتی این كشور را به غارت ببرند.

مسئله سؤال برانگیز دیگر در مورد سازمان ملل، سكوت این سازمان و شورای امنیت در مقابل تجاوزات و جنایات عربستان در سركوب و كشتار مردم بحرین است كه بر مبنای موازین حقوق بین الملل و تعهدات بین المللی، مصداق بارز «جنایت علیه بشریت» و جرم و تجاوز است. بی شك اقدامات سبعانه عربستان و قشون كشی به بحرین برای كشتار و خونریزی مردمان آن كشور مظهر «تروریسم دولتی» است كه آل سعود- و همچنین آل خلیفه- به اصطلاح در توجیه آن به بهره گیری از نیروهای نظامی مشترك 6 كشور عضو شورای خلیج فارس تحت عنوان «سپر جزیره» استناد كرد. این در حالی است كه فلسفه تاسیس «سپر جزیره» دفاع از كشورهای عضو در هنگام تجاوز یك كشور خارجی به یكی از كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس است كه بحرین و عربستان از اعضای این شورا هستند.

2- از دیگر پیامدهای حقوقی خیزش و خروش ملت های منطقه علیه دولت های سرسپرده و نوكران نظام سلطه، مطالبه عمومی مردم و ملت ها برای تعقیب، محاكمه و مجازات دیكتاتورها و مزدوران قدرت های غربی است.امروز این خواسته عمومی مردم منطقه در گستره ای فراتر از مرزهای یك كشور شعله گرفته است و مردم در یمن، مصر، تونس، بحرین و... خواستار محاكمه قضایی «علی عبدالله صالح»ها، «مبارك»ها، «بن علی»ها و آل خلیفه ها هستند. جمعه گذشته در مصر كه «جمعه پاكسازی و محاكمه» نام گرفته بود بیش از یك میلیون نفر از مردم این كشور با تجمع در میدان التحریر قاهره تصویر «حسنی نامبارك» را در قفسی قرار داده و این دیكتاتور مورد حمایت آمریكا را به صورت نمادین محاكمه كردند. بدون تردید مطالبه عمومی ملت ها و افكار عمومی منطقه برای محاكمه حاكمان دیكتاتور، متجاوز و دست نشانده و در ادامه محاكمه نمادین آنها بستر را برای برپایی محكمه ای عادلانه و به دور از سیطره و نفوذ قدرت ها آماده می نماید.

از همین روی ارزش این مطالبات و خواسته های ملت ها پیرامون محاكمه دیكتاتورها را نباید دست كم گرفت و آن را تنها در دایره احساس مردم ارزیابی كرد چرا كه؛ نتایجی فراتر از اقداماتی احساس گونه در بر دارد.در همین زمینه می توان به موج مطالبه افكار عمومی در محاكمه سران كودك كش رژیم جعلی صهیونیستی پس از جنگ 22 روزه غزه اشاره كرد كه در نهایت منجر به گزارش قاضی ریچارد گلدستون شد.

گزارشی كه در آن گلدستون رئیس كمیته حقیقت یاب جنگ غزه بر جنایات رژیم صهیونیستی كه كلكسیونی از تجاوزات و اعمال مجرمانه بین المللی را مرتكب شده مهر تایید زد و این گزارش به تصویب شورای حقوق بشر سازمان ملل رسید.قطعا مهم ترین عاملی كه باعث شد تا شورای حقوق بشر نتواند سیاسی كاری كند و به درستی گزارش گلدستون را تایید نماید همان عقبه مطالبه گسترده ملت ها و افكار عمومی در سطح منطقه و حتی فراتر از آن بود. امروز رژیم صهیونیستی پس از گذشت سه سال از جنگ 2008 در غزه كماكان تمام تلاش خود را متمركز كرده است تا به نوعی گزارش گلدستون را لغو نماید.دو روز پیش شیمون پرز رئیس رژیم صهیونیستی با بان كی مون دبیر كل سازمان ملل دیدار كرد و از وی خواست تا بطور علنی گزارش گلدستون لغو گردد اما در اثر خیزش ملت ها و دولت های آزاده و مستقل منطقه دبیر كل سازمان ملل ناگزیر تاكید كرد كه این گزارش لغو نخواهد شد.

3- به موازات ناكارآمدی نهادهای بین المللی و مخصوصا سازمان ملل متحد در تحولات منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و از سوی دیگر مطالبه عمومی ملت ها برای محاكمه و مجازات دیكتاتورها و آدم كش ها، آنچه كه موجب حیرت و شگفتی افكار عمومی و اذهان ملت ها است نقش مزورانه و فریبكارانه شورای حقوق بشر سازمان ملل است.این شورا باكاركرد تخصصی حقوق بشری در بحبوحه تحولات منطقه و اوج گرفتن سركوب های مردمی و كشتار و خونریزی از سوی رژیم سعودی، رژیم آل خلیفه و... در 24 مارس، جمهوری اسلامی ایران را به نقض حقوق بشر متهم می كند!

خب، سؤالی كه به میان كشیده می شود این است كه هدف از این اقدام شورای حقوق بشر چه بوده است؟
پاسخ پیچیده نیست و تحولات منطقه ای خود بهترین نشانه ای است كه ما را به سوی حقیقت رهنمون می سازد. شورای حقوق بشر به منظور انحراف افكار عمومی از جنایات و تجاوزات رژیم های مرتجع و مستبد عربی، ایران اسلامی را نشانه می رود و طرفه آنكه این قطعنامه ضدایرانی تهی از هرگونه ادعای مستند و دلیل محكمه پسند است.همچنین از آنجایی كه به اعتراف دشمنان نشان دار نظام جمهوری اسلامی همچون نتانیاهو تا هیلاری كلینتون و اقرار رسانه های غربی، تحولات منطقه و خیزش علیه حاكمیت های مستبد و مفسد ملهم از انقلاب اسلامی ایران است شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای مخدوش كردن تاثیرگذاری و قدرت نرم انقلاب اسلامی به این قطعنامه به اصطلاح حقوق بشری روی آورد.

پیامد حقوقی اینگونه اتفاقات كه در تحولات منطقه آشكار و بارز شده است چیزی جز بی اعتباری نهادهای حقوق بشری و از جمله شورای حقوق بشر سازمان ملل نیست تا جایی كه به لحاظ حقوقی مشروعیت این نهادهای حقوقی كان لم یكن می گردد. به هر حال امروز این سؤال در افكار عمومی ملت ها نضج یافته است كه چرا عربستان- آنچنان كه دبكا ارگان رسانه ای سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی گزارش می دهد- 11 هزار نیروی نظامی و اشغالگر برای سركوب مردم مظلوم و بیگناه بحرین فرستاده است و دست به كشتار و خونریزی می زند اما علیه ایران اسلامی قطعنامه صادر می شود؟ چرا شورای حقوق بشر سازمان در مورد بازداشت و دستگیری 500 فعال سیاسی بحرین و حتی بازداشت نبیل رجب- رئیس مركز حقوق بشر بحرین- سكوت كرده است؟

آمریكایی ها و غربی ها باید بدانند و از گذشته و حال عبرت بگیرند كه در آینده نزدیك ملت های منطقه و حتی فراتر از منطقه در گستره و مقیاس جهانی آنها را محاكمه و مجازات خواهند كرد چرا كه پیامدهای حقوقی تمامی تحولات منطقه آشكارا نشان می دهد كه غرب به سركردگی آمریكا مسبب اصلی همه جنایت ها، تجاوزات، چپاولگری ها و افزون خواهی هاست.


حسام الدین برومند


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :