پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره
 • انقلاب اسلامی و پیامدهای معرفتی

  انقلاب اسلامی ایران تنها برای بهبود وضع معاش مردم شكل نگرفت، بلكه فراتر از این، یك ماهیت ارزشی و دینی دارد و از این رو، اساسی ترین وصف انقلاب ایران، «اسلامی» بودن آن است. در این نوشتار، به راه‌های جهانی سازی انقلاب اسلامی ایران برای رسیدن به یك تمدّن اسلامی اشاره شده است....

  ادامه مطلب ...
 • آثار و نتایج انقلاب اسلامى ایران

  انقلاب اسلامى در همه‏ ى ابعاد فردى و اجتماعى، داخلى و خارجى، سیاسى و اقتصادى و فرهنگى، اهداف بسیار بلندى براى مردم و دولت ترسیم نموده است.این اهداف عمدتاً مأخوذ از قرآن و سنت بوده كه عمدتاً در كلام امام خمینى (ره) و...

  ادامه مطلب ...
 • نعمت انقلاب اسلامی

  به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 80/12/13 جمعی از خواهران دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز با حضرت آیت اللّه مصباح دیدار كردند. ایشان در جمع آن‌ها درباره ارزش نظام اسلامی و مقایسه آن با ...

  ادامه مطلب ...
 • انقلاب اسلامی ایران، جلوه هایی از الطاف امام عصر(علیه السلام)

  انقلاب اسلامی ایران، به رهبری امام خمینی( از حوادث کم نظیر تاریخ این مرز و بوم است که توانست رژیم پهلوی را -که قدرتهای بزرگ شرق و غرب، مدافع آن بودند و تا بن دندان مسلح بود- به گورستان تاریخ فرستد و...

  ادامه مطلب ...
تاثیر فوری پیروزی انقلاب یمن بر شبه جزیره عربستان
تحولات یمن با وجود اصرار شدید «علی عبدالله صالح» به حفظ قدرت و علیرغم تلاش وسیع عربستان سعودی و آمریكا برای حفظ رژیم وابسته به خود - با صالح یا بدون او - شتاب گرفت و عملا به فروپاشی قدرت غرب و عربستان در این سرزمین منجر گردید. البته عربستان و غرب با علم كردن نام «عبدربه منصورهادی» بعنوان معاون و جایگزین صالح تلاش كردند تا كسی متوجه سقوط رژیم وابسته نشود و آثار فوری آن به سایر رژیم های وابسته در شبه جزیره و خارج از آن نرسد اما شكرگزاری و نیز سرور مردم بلافاصله پس از فرار صالح نشان داد كه حركت انحرافی آمریكا - عربستان نتوانسته اثری داشته باشد. اما آنچه در روز پرمعنای (15 خرداد) در یمن اتفاق افتاد بسیار بزرگتر از آن چیزی است كه تاكنون تصور شده است آثار پیروزی مردم بر دیكتاتور وابسته بیش از یمن «عربستان» را تحت تاثیر جدی قرار می دهد.

در مورد تحولات یمن و اهمیت آن نكاتی وجود دارد:

1- كشور یمن با حدود 500 هزار كیلومتر مربع مساحت و حدود 22 میلیون نفر جمعیت بخشی از شبه جزیره عربستان است و از این رو بررسی اهمیت این تحولات حتما باید در چارچوب موقعیت بین المللی و منطقه ای شبه جزیره - تركیبی از هفت كشور - صورت گیرد. شبه جزیره عربستان مهمترین گلوگاه انرژی، ترانزیت كالا و بازار تجارت بین المللی به حساب می آید این موقعیت وقتی به موقعیت كشورهای پیرامونی خلیج فارس - ایران و عراق - اضافه شود از اهمیت فزون تری خبر می دهد. نزدیك به نیمی از ذخایر استراتژیك انرژی - نفت و گاز - در این منطقه قرار دارد و در این میان تضمین صدور بی مسئله انرژی به كشورهای غرب از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و در شرایطی كه ایران به اصلی ترین كشور متخاصم با غرب در منطقه تبدیل شده و غرب كنترل خود را بر روی كشور عراق از دست داده و یا در حال از دست دادن است، كنترل شبه جزیره اهمیت صد چندانی پیدا كرده است. وقوع انقلاب در یمن و شرایط بحرانی بحرین به غرب می فهماند كه هیچ تضمینی برای تداوم اقتدار غرب در منطقه و كنترل انرژی وجود ندارد این در حالی است كه یمن حداقل دارای 4 موقعیت ویژه ژئوپلیتیكی نیز می باشد، اشراف یمن بر خلیج عدن، اشراف كامل و بی رقیب آن بر مهمترین تنگه استراتژیك جهان - باب المندب - اشراف كامل بر آب راه حساس دریای سرخ، تسلط یمن بر كوههای استراتژیك «مران» -كه از سواحل عدن آغاز و تا منطقه طائف در جنوب غرب كشیده می شود - با این وصف تحولات یمن، به تحول عمده در شبه جزیره و حتی مناطق اطراف آن-شاخ آفریقا و...- منجر می شود.

آمریكا و عربستان سعودی برای جلوگیری از انتقال فوری امواج انقلاب یمن به شبه جزیره، ابتدا تلاش كردند تا جابجایی قدرت در یمن در چارچوب «توافق» صورت گیرد. از این رو ریاض دو هفته میزبان گروههایی از رهبران معارضین بود ولی در نهایت به جایی نرسید و پس از آن به حرارت انقلاب در یمن افزوده شد. در این بین رسانه های عربستان روی دو عضو خانواده الاحمر -خانواده ای كه 32 سال بر یمن حكومت كرده- یعنی علی محسن الاحمر و شیخ صادق الاحمر بعنوان «رهبران انقلاب!» مانور كردند و حال آن كه این دو و بطور كلی خاندان الاحمر مزدور آل سعود به حساب می آیند. پس از آن كه این طرح نیز شكست خورد، آنان علی عبدالله صالح را به عربستان منتقل كردند ولی از یك سو مدعی شدند او برای معالجه- درمان جراحت های ناشی از آسیب دیدن در گلوله باران كاخ ریاست جمهوری- به ریاض رفته و از سوی دیگر مدعی شدند او پس از معالجه به صنعا باز می گردد و حال آنكه تا روز قبل از فرار صالح به ریاض، حكومت آل سعود می گفت او باید قدرت را به جانشین خود-عبدربه- منتقل نماید. كاملا واضح بود كه عربستان با یك مانور تبلیغاتی سعی می كند پرده ای روی پیروزی مردم یمن بیاندازد تا كسی نفهمد كه یك نظام دیكتاتور وابسته عرب دیگر ساقط شده است!


2- یمن پس از «صالح» قطعاً به دوره قبل بازنمی گردد و فعالیت بسیار گسترده غرب و رژیم های وابسته عرب به هیچ وجه قادر به بازسازی دولتی وابسته در صنعا نخواهند بود. مردم یمن گروهها و احزاب و گرایش های مختلفی دارند اما- تقریباً- هیچكدام از این گروهها و شخصیت ها زیربار بازسازی رژیم صالح نمی روند از همین رو می توان بدون حتی اندكی تردید گفت كه یمن آینده حتما هویتی ضدوهابی و ضدغربی خواهد داشت. آخرین نظرسنجی موسسه آمریكایی «پیو» بیان گر آن است كه میزان تنفر یمنی ها از آمریكا بیش از 98 درصد و تنفر آنان نسبت به حكام سعودی بیش از 90 درصد می باشد. به همین دلیل بود كه عربستان علیرغم آنكه سالانه بیش از 8میلیارد دلار در یمن برای خرید قبایل هزینه می كرد اما با شروع انقلاب مردمی در یمن نتوانست حتی یك تظاهرات كوچك به نفع رژیم وابسته خود به راه بیاندازد و تجمعات محدود به نفع صالح كه در سالن های در بسته برگزار می شد، كوچك تر از آن بود كه بتواند حتی معرف بخشی از مردم یمن باشد. یمن پس از صالح به میزانی كه از وهابیت و غرب فاصله خواهد گرفت به جبهه مقاومت و بطور خاص به ایران نزدیك می شود و از این رو می توان گفت موقعیت سیاسی و اقتصادی ایران در اقیانوس هند و دریای سرخ و دریای مدیترانه كاملا متحول می شود. سقوط صالح به همان میزان كه بدترین خبر برای ریاض و واشنگتن است، بهترین خبر برای ایران اسلامی است.

3- برای یمن بعد از فرار صالح احتمالاتی به چشم می خورد و براساس احتمالات پیش رو، دولت ها و ملت های مسلمان- بخصوص ما- وظایفی را برعهده داریم. این احتمالات عبارتند از: اول؛ از آنجا كه هیچ فرم حكومتی- اعم از تشكیل دولت وحدت ملی، دولت منتخب مردم، دولت توافقی طوایف، كنفدراسیون، دولت فدرال و...- به نفع عربستان و آمریكا نیست، آنان قاعدتاً به سمت اختلاف افكنی و ایجاد درگیری داخلی خواهند رفت. در یمن نیروهای القاعده و سلفی های وابسته به وهابیون می توانند برای مدتی شعله های ترور و درگیری را بیفروزند این یعنی تكرار سناریوی عراق كه البته در نهایت به جایی نمی رسد بر این اساس می توان احتمال داد كه یمنی ها دوره ای از تنش ها و خشونت ها را پیش رو داشته باشند. دوم؛ با توجه به نیاز یمن به تحول اساسی طبعا بحث تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات مهمترین نیاز فعلی یمن به حساب می آید در این میان كمك به جنوبی ها و شمالی ها برای تدوین یك قانون اساسی مترقی اسلامی و قرار دادن آن در معرض آرای مردم یك ضرورت به حساب می آید. سوم؛ اختلافات تاریخی جنوبی ها -قبیله بكیل- و شمالی ها- قبیله حاشد- و تفاوت های مذهبی جنوبی ها- مذهب شافعی- با شمالی ها- تركیب دو مذهب زیدیه و شافعی- و نیز تفاوت های اقتصادی جنوبی ها با شمالی ها و تفاوت ماهوی احزاب شمال و جنوب به نظر می آید تشكیل كنفدراسیون یمن- یعنی وحدت یمن در عین برخورداری جنوب و شمال از دولت های محلی- اجتناب ناپذیر باشد این موضوعی است كه اگر درست هدایت نشود می تواند درگیری هایی را در پی داشته باشد این درگیری ها از یك سو در نهایت به تضعیف دولت مركزی منجر می شود و از سوی دیگر زمینه اعمال دخالت آمریكا و عربستان در یمن را به وجود می آورد و از این رو یمنی ها باید با دقت مباحث حقوقی میان خود را در فضایی «برادرانه» دنبال كنند و جمهوری اسلامی به عنوان مهمترین هم پیمان آینده یمن باید به دوستان قدیمی خود در جنوب و شمال یمن كمك كند تا سریع تر درباره فرم حكومت و سهم بخش های مختلف در آن به توافق برسند. ایران نباید تحت تأثیر تبلیغات وهابیت و غرب برادران خود در یمن، در روزی كه به كمك ویژه ما نیاز دارند را در مشكلات خود رها كند و دورا دور وضع آنان را نظاره نماید و نباید صرفاً با پیام های رادیویی از آنان بخواهد شرط و رسم برادری با خود و با سایر مسلمانان را به جا بیاورند!

4- یمن در فاصله سالهای اخیر تجربیات خوبی دارد و این تجربیات می توانند در دولت جدید مورد استفاده قرار گرفته و یمن را سریع تر از دوره بی ثباتی خارج كند. طی سالهای اخیر، جنوبی ها عملاً امنیت شش استان جنوبی را در دست داشتند و حوثی ها در فاصله بهمن 1388 تاكنون عملاً امنیت چهار استان شمالی این كشور را در دست داشتند تا جایی كه حتی استانداران در این استانها- صعده، عمران، حجه و اب- حكم خود را از عبدالمالك حوثی- رهبر مبارزاتی حوثی ها- دریافت كرده اند. این تجربه امنیتی بسیار ذی قیمتی است ضمن آنكه جنوبی ها حداقل 50 هزار نیروی آموزش دیده نظامی و حوثی ها حدود 100هزار نیروی شبه نظامی- نیروی مقاومت- را در اختیار دارند این دو نیرو پشتوانه بسیار خوبی برای حكومت آینده یمن خواهد بود و این می تواند وضع یمن پس از صالح را از عراق پس از صدام متفاوت نماید.

5- سقوط علی عبدالله صالح در روز الهام بخش 15 خرداد، سقوط مبارك در روز الهام بخش 22بهمن و سقوط بن علی در روز 26دی ماه- روز فرار محمدرضا شاه- بصورت استعاره ای پیوند جدی این انقلابات با انقلاب اسلامی را نشان داد اما فراتر از آن نباید تردیدی كرد كه با سقوط هر دیكتاتور وابسته راه برای روی كار آمدن دولتی مردمی، اسلامی و ضد آمریكایی در هر كدام از كشورهای منطقه هموار می شود و البته به مرور آدرس های «این همانی» انقلاب ما افزایش می یابد. این فرصتی استثنایی است كه به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی بعد از 200-300 سال برای یك ملت پدید می آید و حالا همه یك جا برای انقلاب ما پدید آمده و نیازمند موقع شناسی و تلاش شبانه روزی ما برای حداكثری كردن بهره اسلام از این تحولات می باشد.


سعدالله زارعی


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو