تبلیغات
تفسیر آفتـاب - چرا عربستان سعودی سر‌سختانه در برابر انقلاب‌های منطقه ایستاده است
 
پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره

 • امام در متن جامعه زندگی می كرد

  وقتی عموم مردم مسلمانند و اعتقاد به اصول اسلام دارند ، باید قوانینی كه در این حكومت تدوین می شود، اسلامی بوده و مخالفتی با اسلام نداشته باشد؛ البته این بدان معنا نیست كه تلقی كنیم باید موضوعات جدید و روز آمد را كه در زمان معاصر پدید می آیند، در اسلام باشد...

  ادامه مطلب ...
 • امام خمینی (ره) و معجزة انقلاب اسلامی

  در تبیین و و تفسیر حقیقت انقلاب امام خمینی(ره) باید گفت: با وقوع انقلاب اسلامی‌ در ایران دنیا شاهد رخداد یك معجزة عظیم الهی بود‌، و این واقعیتی است كه بارها پیر و مرادمان بر آن تأكید نمودند...

  ادامه مطلب ...
 • امام خمینى(ره) و جنبش هاى اسلامى معاصر

  اعداد نه تنها در زندگی مادی که در زندگی معنوی ما نیز حائز اهمیت فراوانند ، تعدا رکعات نماز ، تعداد تسبیحات اربعه ، تعداد تسبیحات حضرت فاطمه (س) و امثال اینها نشان می دهند که زندگی معنوی جدا از اعداد نیست ...

  ادامه مطلب ...
 • ۲۰ برش از زندگی حضرت روح​الله

  حدادی، محسن - سال ها قبل قرار بود؛ کتاب کوچکی به شکل مینی​مال​های مستندی از زندگی علمی - عملی امام روح الله رضوان الله تعالی علیه منتشر کنیم؛ تحقیق کار آغاز شد و نگارش هم به پایان رسید اما در مجموع کار به دلمان نچسبید!...

  ادامه مطلب ...
 • وظایف مردم و دولت اسلامی در اندیشه امام خمینی ره

  باید فكر این معنا كنید كه خدمت كنید به كشور، خدمت كنید به ملت كه بعد از خود شما مثل مرحوم رجایی، مردم، شهادت فعلی و عملی بدهند بر اینكه شما خوبید تا خدای تبارك در محضرش شما را قبول كند. ای دولت‏ها! فتح كشور مهم نیست، فتح قلوب مهم است...

  ادامه مطلب ...
چرا عربستان سعودی سر‌سختانه در برابر انقلاب‌های منطقه ایستاده است
خبرگزاری فارس: یك خبرگزاری آمریكایی در گزارشی به بررسی دلایل ایستادگی سرسختانه سعودی‌ها در برابر انقلاب‌های منطقه و اقداماتی كه واشنگتن باید اتخاذ كند، پرداخت.

به گزارش فارس، خبرگزاری بلومبرگ آمریكا در گزارشی به بررسی دلایل ایستادن عربستان سعودی در برابر انقلاب‌های منطقه پرداخت.

*عربستان به جبهه جدید برای شكست اصلاحات در منطقه تبدیل شده است.
بلومبرگ نوشت: پادشاهی عربستان به عنوان رهبر جدید جبهه‌ای شده است كه مصمم است تا خواسته‌های مردمی برای ایجاد اصلاحات را شكست دهد. در حالی كه "باراك اوباما " رئیس جمهور آمریكا در سخنرانی اخیر خود از خواسته‌های مردم خاورمیانه برای ایجاد تغییرات حمایت كرد اما عربستان كه نزدیك‌ترین متحد آمریكا در منطقه است به دنبال شكست سیاست‌های آمریكا در منطقه است.

این خبرگزاری آمریكایی ادامه داد: حاكمان سعودی این موضوع را شفاف كرده‌اند كه آنها حمایت آمریكا از دموكراسی را خطرناك و تهدیدی وجودی برای حكومت‌های پادشاهی در خلیج فارس می‌دانند. عربستان سعودی قصد دارد به سیاستگذاران آمریكایی این موضوع را اعلام كند كه بین ارزش‌های و منافع خود، یكی ار انتخاب كند. آمریكا بر سر دو راهی ایستاده است كه در صورت حمایت از خواسته‌های مردم جهان عرب برای اصلاحات با خطر بروز شكاف با عربستان سعودی مواجه خواهد شد و در صورتی كه از رابطه با عربستان حمایت كند با خطر از دست دادن بقیه خاورمیانه مواجه خواهد شد.

*زمان آن فرا رسیده كه آمریكا عربستان را به چالش بكشد.

بلومبرگ اضافه كرد: در واقع انتخاب میان ارزش‌های آمریكا و منافع آن، انتخابی غلط است. هم اكنون سیاست آمریكا باید این واقعیت را منعكس كند. تا كنون واشنگتن تلاش كرده است تا سعودی‌ها را آرام كند اما زمان آن فرا رسیده است كه ما با قول و عمل آنها را به چالش بكشیم. تعجبی وجود ندارد كه تغییرات ساختاری در سیاست‌های اعراب و انقلاب مردمی كه خواستار اصلاحات، آزادی و جوابگویی است،‌ سلطنت سعودی‌ها را نگران كرده باشد.

39 درصد از جوانان 20 تا 24 ساله عربستانی بیكار هستند.

كشور پادشاهی عربستان سعودی نظیر باقی جهان عرب، جمعیت جوانی دارد كه خواستار شغل، آزادی و نقش در سیاست‌ها هستند. 39 درصد از جوانان 20 تا 24 ساله عربستانی بیكار هستند. پس از آنكه "حسنی مبارك " (دیكتاتور سابق مصر) در میان اعتراضات مردمی، مجبور به كناره‌گیری شد، "ملك‌عبدالله " پادشاه عربستان برنامه تامین اجتماعی 35 میلیارد دلاری را اعلام كرد كه درخواست‌ها برای اصلاحات در كشور را خاموش كند اما این اقدام فقط زمان را برای پادشاهی عربستان خرید. تظاهرات اعتراض‌آمیز در مرزهای عربستان، در بحرین و یمن، به ویژه مشكل ساز بوده است.

*عربستان با تمام قوا در برابر انقلاب‌های منطقه ایستاده است.

از زمان آغاز انقلاب‌های منطقه‌ای، ریاض تمامی حاكمان عرب را تشویق كرد كه در برابر اصلاحات ایستادگی كنند. عربستان سعودی با تمام قوا در برابر انقلاب‌های منطقه‌ای ایستاد و این موضوع به طور برجسته‌ای در بحرین نمایان شد. از سوی دیگر ریاض خواستار گسترش شورای همكاری خلیج (فارس) شد، كه این شورا گروهی از كشورهای عربی تولید كننده نفت است كه در حاشیه خلیج فارس هستند. عربستان خواستار پیوستن اردن و مراكش به این شورا شدند.

*شورای همكاری خلیج فارس به باشگاه پادشاهان عرب تبدیل خواهد شد.

این خبرگزاری آمریكایی گزارش خود را اینگونه ادامه داد: گسترش شورای همكای خلیج فارس، این شورا را به باشگاه پادشاهان جهان عرب تبدیل خواهد كرد. عضویت این دو كشور باعث خواهد شد تا اردن و مراكش بتوانند به منابع مالی برای آرام كردن خشم اعتراض‌كنندگان دست یابند. در مقابل، اردن و مراكش مانع از تحقق اصلاحات در كشور خود شده و آماده می‌شوند تا ارتش‌های خود را در سركوب اعتراضاتی كه بار دیگر در كشورهای خلیج فارس شعله‌ور خواهد شد، در اختیار بگذارند.

*حمایت آمریكا از عربستان در دراز مدت به منافع واشنگتن ضربه می‌زند.

نقش جدید عربستان سعودی چالشی جدی برای آمریكا به شمار می‌آید. تسلیم شدن در برابر خواسته‌های عربستان سعودی، آمریكا را سمت اشتباه تغییرات تاریخی مردمی گسترده در منطقه قرار خواهد داد و در دراز مدت به منافع آمریكا ضربه خواهد زد.

*كشورهای عربی قدرت نظامی كه بتوانند در برابر ایران بایستند، ندارند.

اقدامات عربستان در بحرین و ادعاهای این كشور درباره نقش ایران در رویدادهای بحرین، باعث افزایش تنش‌های میان ریاض و تهران شده است كه این موضوع نیز خطرناك است. كشورهای پادشاهی عربستان سعودی دارای قدرت نظامی كه بتواند از سیاست‌شان در برابر ایران حمایت كند، نیستند. اعتماد كشورهای عربی به حمایت آمریكا است و اگر تنش‌ها در خلیج فارس افزایش یابد به دلیل منافع آمریكا و حضور مستقیم این كشور در این منطقه، ناگزیر واشنگتن را در وسط این درگیری قرار خواهد داد.

*شكست آمریكا در مقابله با عربستان، به نفع ایران تمام خواهد شد.

بلومبرگ تاكید كرد: به تمامی این دلایل،‌آمریكا باید به طور مستقیم با چالش عربستان سعودی مقابله كند.شكست در انجام این كار به حضور آمریكا در منطقه و از دست دادن افكار عمومی منتهی خواهد شد كه این موضوع فقط به نفع ایران خواهد شد. آمریكا باید نقش رهبری خود در خاورمیانه را اثبات كند. آمریكا باید این موضوع را آشكار سازد كه با وجود روابط تنگاتنگ با عربستان سعودی، به طور هوشیارانه‌ای تغییرات در بحرین را پیگیری خواهد كرد. در صورتی كه پادشاهی بحرین سركوب‌گری‌های را متوقف نكند و مذاكره با مخالفان را آغاز نكند، واشنگتن باید آماده اقدام باشد.

این خبرگزاری آمریكایی نوشت: درست است كه ما به شورای همكاری خلیج فارس به دلیل نفت اتكا داریم اما در صورت مخالفتمان با كشورهای حاشیه خلیج فارس، جریان انتقال نفت متوقف نخواهد شد چون زندگی این كشورها به نفت وابسته است و آنها باید آن را بفروشند. از آن بیشتر، كشورهای شورای همكاری خلیج فارس به ما نیاز دارند تا از امنیت آنها حمایت كنیم همانطور كه در دو جنگ با عراق این موضوع آشكار شد.

*قضاوت مردم خاورمیانه درباره سیاست‌های آمریكا باید واشنگتن را نگران كند.

بلومبرگ در پایان نوشت: چیزی كه باید ما را نگران كند، تهدید سعودی‌ها نیست بلكه این موضوع است كه مردم خاورمیانه چگونه درباه سیاست‌های ما در این برهه تاریخی قضاوت خواهند كرد.


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :