پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره
 • انقلاب اسلامی و پیامدهای معرفتی

  انقلاب اسلامی ایران تنها برای بهبود وضع معاش مردم شكل نگرفت، بلكه فراتر از این، یك ماهیت ارزشی و دینی دارد و از این رو، اساسی ترین وصف انقلاب ایران، «اسلامی» بودن آن است. در این نوشتار، به راه‌های جهانی سازی انقلاب اسلامی ایران برای رسیدن به یك تمدّن اسلامی اشاره شده است....

  ادامه مطلب ...
 • آثار و نتایج انقلاب اسلامى ایران

  انقلاب اسلامى در همه‏ ى ابعاد فردى و اجتماعى، داخلى و خارجى، سیاسى و اقتصادى و فرهنگى، اهداف بسیار بلندى براى مردم و دولت ترسیم نموده است.این اهداف عمدتاً مأخوذ از قرآن و سنت بوده كه عمدتاً در كلام امام خمینى (ره) و...

  ادامه مطلب ...
 • نعمت انقلاب اسلامی

  به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 80/12/13 جمعی از خواهران دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز با حضرت آیت اللّه مصباح دیدار كردند. ایشان در جمع آن‌ها درباره ارزش نظام اسلامی و مقایسه آن با ...

  ادامه مطلب ...
 • انقلاب اسلامی ایران، جلوه هایی از الطاف امام عصر(علیه السلام)

  انقلاب اسلامی ایران، به رهبری امام خمینی( از حوادث کم نظیر تاریخ این مرز و بوم است که توانست رژیم پهلوی را -که قدرتهای بزرگ شرق و غرب، مدافع آن بودند و تا بن دندان مسلح بود- به گورستان تاریخ فرستد و...

  ادامه مطلب ...
خیزش خاورمیانه ورفتارهای دوگانه غرب
خاورمیانه درحال حاضر به كانون تنش و درگیری درسطح جهان تبدیل شده است. متاسفانه نیروهائی در خاورمیانه كنونی وجود دارند كه منافع خود را درخاورمیانه تقسیم شده و غرق درگیری می بینند. دراینجا باید تاثیرات جنگ امپریالیسم كاپیتالیستی، جهت اشغال منطقه را مشاهده كرد. رفتارهای دوگانه غرب درقبال خیزش های مردمی خاورمیانه كاملاً محسوس و مشخص است چرا كه با مصادره به مطلوب نمودن جریان های گوناگون درصدد اشتعال و اطفاء بعضی ازخیزش ها هستند. رفتار وجهت گیریهای غرب درخصوص تونس ومصر كاملا مغایر با جهت گیری های آنها دركشورهای لیبی، بحرین و یمن است كه این خود عین مثله كردن دموكراسی تلاش برای توقف قطار خیزش مردمی در خاورمیانه، توسط غرب است.از همان ابتدای خیزش مردمی دركشورهای منطقه، سایبر امپریالیسم وارد معركه شد و قیام های مردمی را مترادف با شورش و آشوب اعلام كرد.

با رصد تیتر مطالب شبكه های جهانی غربی واژگانی مانند(Chaos ) و (Rebllion)به معانی اخلالگر و آشوبگر دیده می شد و جالب آنجاست كه از نخستین روز این قیام ها تنها رسانه ای كه از واژه انقلاب و انقلابیون درخصوص این خیزش ها استفاده كرد رسانه های داخل كشورمان بودند. از سوی دیگر و از آنجا كه حمایت همه جانبه چند دهه ای ازشخصیت های لیبرال و غربگرامانند بن علی و مبارك نتیجه لازم را برای دیپلماسی خارجی غرب در منطقه به دنبال نداشت و گرایش های مردمی - اسلامی با حمایت توده ای در آستانه ورود به قدرت می باشند، غرب سیاستگذاری های خود را دركشورهای لیبی، بحرین و یمن تغییر و با استنادات كذائی مانند قدرت گرفتن القاعده و حمایت ایران از بعضی از این خیزش ها به خصوص، جنبش كاملا مردمی بحرین رفتاری دوگانه و تناقض نما را پیشه كرد. به طورمثال منطقه پرواز ممنوع، درسال 1991 و جنایت های صدام دركردستان عراق كه مسبوق به سابقه است را درخصوص لیبی اجرا كرده و این درحالی است كه درهر دو مورد این قطعنامه وقتی به تصویب رسید كه كشتارهای زیادی درهر دو منطقه به وقوع پیوست و آنگاه آمریكا دست به اقدام نظامی علیه دو كشور زد، از طرفی درمورد پرواز ممنوع اول دركردستان عراق مشخص شد كه هدف آمریكا از این اقدام نه حمایت از كردهای عراق كه تشكیل منطقه ای قرنطینه برای فعالیت های بعدی خود بود.

درمورد لیبی نیز به نظر می رسد هدف از ایجاد پرواز ممنوع نه دفاع از شهروندان شهرهای شرق لیبی بلكه تفكیك و جداسازی تاكتیكی لیبی برای اقدامات استراتژیك بعدی می باشد. از منظر جغرافیای نظامی نیز دسترسی به سه گلوگاه استراتژیك سوئز، باب المندب و هرمز كه اتفاقاً در مناطق خیزش واقع شده اند برای آمریكا مهم و دسترسی مداوم به این سه گلوگاه، یك مولفه حیاتی برای اقدامات استراتژیك آمریكا است. با این حال تعارض منافع دركشورهای غربی و درخصوص این خیزش ها دیده می شود. فرانسه و ایتالیا به عنوان دوبال نظامی - اقتصادی اروپا به پیامدهای انقلاب عربی و قیام مردم لیبی چشم دوخته اند. فرانسه به دنبال حمله نظامی به مصر در سال 1956، نیاز شدیدی به احیاء قدرت نظامی خود ولو در منطقه مدیترانه دارد. به علاوه دخالت نظامی درلیبی، نوعی فرافكنی مشكلات داخلی دو كشور فرانسه و ایتالیا است. مخالفت فرانسه با حضور ناتو درعملیات برعلیه قذافی در همین راستا قابل تحلیل است، چرا كه فرانسویان به دنبال خروج از ناتو در زمان ژنرال دو گل، حداقل مدیترانه و كشورهای شمال آفریقا را با بهانه مبارزه با بنیادگرایی اسلامی و درحقیقت به خاطر نفت مرغوب لیبی، حاضر به تقسیم امتیاز با آمریكا و انگلستان نیستند.

فراموش نكنیم غرب برخلاف ادعاهای خود اهداف انسانی درخاورمیانه ندارد. چرا كه برای نمونه در خصوص بحرین حتی حاضر به موضع گیری برعلیه حكام بحرین نشد. ازسوی دیگر نباید از یاد برد كه اكثر قراردادهایی كه خاورمیانه را به وضع كنونی رسانده و آن را تكه تكه نموده اند مانند سایكس پیكو، لوزان، سور و... درغرب امضاء و به تصویب رسیده اند. بنابراین خاورمیانه امروز باید خوب فهمیده شود. در هزار ساله اخیر خاورمیانه از تاریخ عقب ماند و پیشرفت جدی حاصل نكرد.

منطقه ای كه دارای جغرافیای خالق، خاستگاه ادیان الهی ومهد تمدن ها بود ولی از این واقعیت ها بدور و محتاج، وابسته و تكه تكه شد. باید دلایل آن را تحلیل و ذهنیت بوجود آمده درآن را درك كرد. ناآگاهی به مسائل فوق ساختاری را بوجود آورده كه قادر به درك واقعیت خود نیست، تاریخ خود را به خوبی نمی داند. دچار مسخ تاریخ گشته و درنتیجه آینده خود را نمی تواند برنامه ریزی كند. چرا كه دو خط فكری تئوكراتیك طالبانی - اتوكراتیك به همراه نگاه به غرب بعضی از سیاستمداران منطقه و بالطبع دخالت های منفعت طلبانه كشورهای غربی در خاورمیانه نهادینه و مانع خیزش مردم در برابر سطح فوق شده اند. بنابراین خاورمیانه به یك روشنگری عظیم نیاز دارد كه این تنویر را باید درهمه جریان های فكری ایجاد كرد. دراین صورت نهادهای فكری نو درخاورمیانه مانند سیل جاری خواهند شد و انسان خاورمیانه ای با عبور از سطوح ویرانگر فوق، تولدی دوباره خواهد یافت.


رضا عبداله پور


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :