تبلیغات
تفسیر آفتـاب - دیكتاتورهایی كه فرار كردند
 
پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره

 • امام در متن جامعه زندگی می كرد

  وقتی عموم مردم مسلمانند و اعتقاد به اصول اسلام دارند ، باید قوانینی كه در این حكومت تدوین می شود، اسلامی بوده و مخالفتی با اسلام نداشته باشد؛ البته این بدان معنا نیست كه تلقی كنیم باید موضوعات جدید و روز آمد را كه در زمان معاصر پدید می آیند، در اسلام باشد...

  ادامه مطلب ...
 • امام خمینی (ره) و معجزة انقلاب اسلامی

  در تبیین و و تفسیر حقیقت انقلاب امام خمینی(ره) باید گفت: با وقوع انقلاب اسلامی‌ در ایران دنیا شاهد رخداد یك معجزة عظیم الهی بود‌، و این واقعیتی است كه بارها پیر و مرادمان بر آن تأكید نمودند...

  ادامه مطلب ...
 • امام خمینى(ره) و جنبش هاى اسلامى معاصر

  اعداد نه تنها در زندگی مادی که در زندگی معنوی ما نیز حائز اهمیت فراوانند ، تعدا رکعات نماز ، تعداد تسبیحات اربعه ، تعداد تسبیحات حضرت فاطمه (س) و امثال اینها نشان می دهند که زندگی معنوی جدا از اعداد نیست ...

  ادامه مطلب ...
 • ۲۰ برش از زندگی حضرت روح​الله

  حدادی، محسن - سال ها قبل قرار بود؛ کتاب کوچکی به شکل مینی​مال​های مستندی از زندگی علمی - عملی امام روح الله رضوان الله تعالی علیه منتشر کنیم؛ تحقیق کار آغاز شد و نگارش هم به پایان رسید اما در مجموع کار به دلمان نچسبید!...

  ادامه مطلب ...
 • وظایف مردم و دولت اسلامی در اندیشه امام خمینی ره

  باید فكر این معنا كنید كه خدمت كنید به كشور، خدمت كنید به ملت كه بعد از خود شما مثل مرحوم رجایی، مردم، شهادت فعلی و عملی بدهند بر اینكه شما خوبید تا خدای تبارك در محضرش شما را قبول كند. ای دولت‏ها! فتح كشور مهم نیست، فتح قلوب مهم است...

  ادامه مطلب ...
دیكتاتورهایی كه فرار كردند
فرار رئیس جمهور دیكتاتور تونس و مصر به دلیل اعتراضات مردمی یادآور فرار دیكتاتورهایی است كه به رغم داشتن پشتوانه های سیاسی قدرت های بزرگ دوام چندانی نداشتند.
 
ژانویه 1979 ایران: در 16 ژانویه 1979 تظاهرات مردم ایران علیه محمدرضا شاه پهلوی دیكتاتور مورد حمایت آمریكا وی را به مصر فراری داد و بدین ترتیب نظام شاهنشاهی در ایران ساقط شد. فرار شاه، راه را برای بازگشت پیروزمندانه امام خمینی(ره) از فرانسه در اول فوریه باز كرد. چند روز بعد با اعلام عدم حمایت ارتش از نظام شاهنشاهی انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

اوت 2003 لیبریا: چارلز تیلور، رئیس جمهور لیبریا و رهبر سابق جنگ كه متهم به كشاندن بخشی از غرب آفریقا به درگیری های خونین و وحشتناك است. مجبور به كناره گیری از قدرت شد و به نیجریه فرار و زندگی در تبعید را انتخاب كرد. با فرار این دیكتاتور كه بر اثر فشار جنبش شورشیان، گروه اقتصادی كشورهای غرب آفریقا، و سازمان ملل به وقوع پیوست، جنگ داخلی كه 14 سال به طول انجامید و 270 هزار كشته برجای گذاشته بود به پایان رسید.

در سال 2006 تیلور به نیجریه فرستاده شد و سپس به لیبریا، سپس سیرالئون و در نهایت لاهه فرستاده شد، جایی كه دادگاه ویژه سیرالئون وی را محاكمه كرد.

اكتبر 2003 بولیوی، گونزالس سانچز دلوسادا، رئیس جمهور بولیوی استعفا كرد و شبانه كاخ ریاست جمهوری را با هلی كوپتر به سوی آمریكا ترك كرد تا از اعتراضات مردمی نسبت به یك طرح گازی و سیاست های لیبرالیستی شدیدش بگریزد. وی به اتهام سركوب تظاهراتی كه طی آن 65 تن كشته و بیش از 500 تن زخمی شدند، همچنان در بولیوی تحت پیگرد است.

فوریه 2004 هائیتی، جان برتراند آریستید، رئیس جمهوری هائیتی كه در نوامبر سال 2000 برای یك دوره پنج ساله دیگر (فوریه 2001 - فوریه 2006) انتخاب شده بود، زیر فشارهای مردمی وجامعه بین المللی استعفا و در 29 فوریه كشور را ترك كرد.

وی در نهایت تبعید به آفریقای جنوبی را برگزید. استعفای وی یك ماه پس از وقوع انقلاب مسلحانه ای صورت گرفت كه نزدیك 100 كشته و 100 زخمی برجای گذاشت.
مارس 2005 قرقیزستان: دولت عسگر آقایف، رئیس جمهور قرقیزستان كه 15 سال قدرت را در دست داشت، در عرض چند ساعت و به دنبال اعتراضات هزاران تظاهركننده ای كه به نتایج انتخابات و فساد دولت اعتراض داشتند، سقوط كرد. رئیس جمهور از كشور گریخت و روسیه به وی پناهندگی داد.

آوریل 2010 قرقیزستان: دولت قربان بیك باقی اف، رئیس جمهور قرقیزستان كه به فساد و زورگویی متهم بود، به دنبال قیام مردمی و سركوب آن توسط نیروهایش كه 87 كشته برجای گذاشت، سقوط كرده ومخالفان، دولت موقتی به ریاست رزا اتونبایوا تشكیل دادند. باقی اف نیز زندگی تبعیدی در بلاروس را برگزید.


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :