پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره
 • انقلاب اسلامی و پیامدهای معرفتی

  انقلاب اسلامی ایران تنها برای بهبود وضع معاش مردم شكل نگرفت، بلكه فراتر از این، یك ماهیت ارزشی و دینی دارد و از این رو، اساسی ترین وصف انقلاب ایران، «اسلامی» بودن آن است. در این نوشتار، به راه‌های جهانی سازی انقلاب اسلامی ایران برای رسیدن به یك تمدّن اسلامی اشاره شده است....

  ادامه مطلب ...
 • آثار و نتایج انقلاب اسلامى ایران

  انقلاب اسلامى در همه‏ ى ابعاد فردى و اجتماعى، داخلى و خارجى، سیاسى و اقتصادى و فرهنگى، اهداف بسیار بلندى براى مردم و دولت ترسیم نموده است.این اهداف عمدتاً مأخوذ از قرآن و سنت بوده كه عمدتاً در كلام امام خمینى (ره) و...

  ادامه مطلب ...
 • نعمت انقلاب اسلامی

  به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 80/12/13 جمعی از خواهران دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز با حضرت آیت اللّه مصباح دیدار كردند. ایشان در جمع آن‌ها درباره ارزش نظام اسلامی و مقایسه آن با ...

  ادامه مطلب ...
 • انقلاب اسلامی ایران، جلوه هایی از الطاف امام عصر(علیه السلام)

  انقلاب اسلامی ایران، به رهبری امام خمینی( از حوادث کم نظیر تاریخ این مرز و بوم است که توانست رژیم پهلوی را -که قدرتهای بزرگ شرق و غرب، مدافع آن بودند و تا بن دندان مسلح بود- به گورستان تاریخ فرستد و...

  ادامه مطلب ...
سر و كار ایران با جنبش های منطقه
شطرنج با گوریل. این نامی است كه می توان بر تحولات یك سال اخیر خاورمیانه و شمال آفریقا گذاشت. اصطلاح «شطرنج با گوریل» پیش از این، تمثیلی از امر محال به شمار می رفت اما می توان گفت كه این اتفاق اكنون امكان پذیر شده است. در روزگاری كه منطقه به مدت یك دهه بوی جنگ و خون می داد و آمریكا و ناتو و اسرائیل، جنگ جهانی چهارم را پیش می بردند، جمهوری اسلامی ایران و سپس ملت های مسلمان منطقه، همین قدرت های یاغی را مجبور كردند دست و پا بسته بنشینند و تن به جنگ نرم بسپارند، نوعی از شطرنج سیاست كه در آن، تدبیر و درایت و شناخت امواج حقیقی قدرت (مردم) حرف اول را می زند نه زور بازو و تعداد كلاهك های اتمی و رزمناوهای پیشرفته و جنگنده های رادار گریز و بمب های هیدروژنی و اورانیومی. تسلیحات اتمی بلوك محافظه كار غرب و حتی سرویس ها و امكانات پیشرفته جاسوسی آنها نه از پس ایران برآمد و نه توانست دومینوی انقلاب اسلامی در مصر و تونس و لیبی و بحرین و عربستان و یمن را مهار كند.

7 سال پیش مدتی پس از آن كه آمریكا افغانستان را فتح كرد، دانیل پایپز مشاور ارشد بوش و استاد موسسه هوور وابسته به دانشگاه استنفورد سخنی گفت كه بسیاری دیگر مانند رئول مارك گركت (از متخصصان سابق سازمان سیا در امور خاورمیانه) با الفاظی مشابه تكرار می كردند؛ «اگر در عراق انتخابات برگزار كنم، طرفداران ایران و فرزندان معنوی آیت الله خمینی روی كار خواهند آمد.» پایپز البته یك جمله اضافه تر گفت و آن اینكه «صدام با همه عیب ها یك حسن داشت و آن دیكتاتوری و سركوب او بود. ما باید دست كم به مدت 10 سال مدل حكومت نظامیان در تركیه را به اجرا بگذاریم.» كسی كه 7 سال پیش علنا از حكومت نظامی دفاع می كرد، اكنون فهمیده كه آنچه در خاورمیانه پیش آمده، جنگی نرم از جنس شطرنج است و زور بازوی محض كارآمدی خود را از دست داده است. پایپز 10 روز پیش در روزنامه صهیونیستی جروزالم پست نوشت: «طغیان ها از مراكش تا جنوب خاورمیانه، در متن یك شطرنج منطقه ای و جنگ سرد تعریف می شوند. در یك سوی این جنگ، بلوك مقاومت به رهبری ایران (با حضور تركیه و لبنان و سوریه و غزه) قرار دارد كه در جست وجوی به لرزه درآوردن و تغییر نظم فعلی به نظم مبتنی بر دینداری قوی تر اسلامی و خصومت بیشتر با غرب است. جبهه دیگر طرفداران حفظ وضع موجود و از جمله عربستان و اسرائیل هستند. اینها ترجیح می دهند همه چیز به شكل فعلی خود حفظ شود.»به این مفهوم، جنبشی كه در منطقه در جریان است اسلامی- ایرانی و ضدآمریكایی- ضدصهیونیستی است. یعنی محتوا و جوهره آن اسلامی است و از انقلاب اسلامی ایران تأثیر می پذیرد بی آن كه كسی بتواند كوچك ترین اثری از مداخله ایران پیدا كند. چگونه می توان هویت این جنبش ها را انكار كرد درحالی كه به عنوان مثال، طبق نظرسنجی 8 ماه پیش مركز تحقیقاتی آمریكایی موسوم به PEW «83 درصد مردم مصر از آمریكا متنفرند و 84 درصد آنان خواستار تطبیق قوانین با شریعت اسلامی هستند.» از دیگر سو چگونه می توان نقش الهام بخش انقلاب اسلامی و رهبری حكیمانه امام خمینی و امام خامنه ای را در این جنبش های به هم پیوسته انكار كرد حال آن كه روزنامه واشنگتن تایمز اول اسفند امسال با صریح ترین بیان نوشت: «تحولات و ناآرامی های جدید خاورمیانه همان هدفی را دنبال می كند كه انقلاب اسلامی از سال 1979 به دنبال آن بوده و آن، تضعیف قدرت آمریكاست. ایرانی ها از همان ابتدا در پی گسترش الگوی انقلاب خود و كمرنگ كردن نفوذ آمریكا بودند و به نظر می رسد اكنون این اتفاق آشكار شده است. اتفاقات جدید خاورمیانه و شمال آفریقا ادامه همان راهی است كه آیت الله خمینی آغاز كرد. اینك به رغم ارزیابی غلط تحلیل گران غربی، نفوذ ایران رو به افزایش است و شاید در آینده حتی شاهد پایان حیات اسرائیل باشیم.»

این تحلیل را نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اواخر مهرماه گذشته در جمع سركرده های یهودی عنوان كرد كه «ایران به مرزهای اسرائیل رسیده است. ما از جنوب لبنان خارج شدیم و ببینید كه چگونه حكومت اسلامی به جدار مرزی ما رسیده است. و از غزه خارج شدیم و ببینید كه چگونه ایران خود را به جدار اسرائیل رسانده است. نباید اجازه داد چنین وضعی برای بار سوم تكرار شود [اتفاق سوم، كمتر از 3 ماه بعد در جنوب غزه و در مصر شكل گرفت]. امروز نفوذ ایران را از غزه تا لبنان و از افغانستان تا آمریكای جنوبی و آفریقا می بینیم.» همان ایام كه هنوز طوفان از مصر برنخاسته بود، هفته نامه آمریكایی ویكلی استاندارد گزارش داد: «مركز ثقل امنیتی خاورمیانه در روزگار جنگ سرد، مصر بود اما اكنون این مركز ثقل به ایران منتقل شده است. ایران قدرت خود را هم عرض آمریكا می بیند». دو ماه و نیم بعد «ایلینا راس لتینن» رئیس كمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریكا درحالی كه مانند دیگر سیاستمداران این كشور بی خبر از سونامی انقلاب های جدید در شمال آفریقا و خاورمیانه بود، گفت «ایران چالش شماره 1 و 2 و 3 سیاست خارجی آمریكا در سال 2011 خواهد بود». این سخنان مربوط به اوایل دی ماه امسال است. اما اكنون اگر كسی بخواهد چالش های پیش روی آمریكا را بشمارد، حكایت كسی خواهد بود كه خواست آمار گل های یك بازی فوتبال را با ریختن سنگ در جیب خود داشته باشد و بازی كه تمام شد، هر دو جیب او پر از سنگ بود چون حریف قدرتمندتر، بازی فوتبال را تبدیل به بسكتبال كرده بود! بشمارید: ایران، تركیه، لبنان، فلسطین، عراق، افغانستان، مصر، تونس، لیبی، مراكش، بحرین، یمن، عربستان، اردن و... احتمالاً شمارش مناطقی كه هنوز دچار چالش و خیزش علیه آمریكا نشده اند، آسانتر باشد.

مقامات آمریكایی پای این میز بزرگ شطرنج- جنگ نرم جدید معطوف به انقلاب ملت های مسلمان- زیاد حرف می زنند و می كوشند خود را از تك و تاب نیندازند اما صحنه آن قدر پیچیده نیست كه نتوان فهمید كدام حرف، زیادی است و كدام سخن درست. پریروز بود كه خانم كلینتون به كنگره رفت تا به پرسش های استیو راسمن نماینده جمهوریخواه پاسخ دهد. وزیر خارجه آمریكا درباره حوادث بحرین گفت: «من از حساسیت شما درمورد ایران تشكر می كنم. ما به دقت رویدادهای شمال آفریقا و خاورمیانه را رصد می كنیم و حواسمان به ایران هست. اگر شما می پرسید كه آیا ما حواسمان به تلاش های ایران برای نفوذ در منطقه هست من می گویم بله حواسمان هست. ما به دقت مراقب حركات ایران هستیم و معتقدیم ایران هركسی را كه بتواند علیه آمریكا تحریك می كند. اما اعتراضات بحرین به خواست 70درصد مردم این كشور شكل گرفته است... حق با شماست ما باید نگران عراق باشیم تا در آنجا نیز مانند لبنان، نفوذ خود را از دست ندهیم. شبی نیست كه من به عراق و اوضاع آن در این سالها فكر نكنم. برنامه های ما باید به گونه ای باشد كه این كشور بتواند استقلال خود را حفظ كند و نیازمند كمك گرفتن از ایران نباشد.»

این وسط اتفاقی افتاده كه نه راه پس برای آمریكایی ها گذاشته و نه راه پیش. آنها یقین دارند كه آوای جنبش ها در منطقه ای به وسعت ده ها میلیون كیلومترمربع از شمال غرب آفریقا تا جنوب خاورمیانه، «اسلامی» و هم آهنگ با انقلاب اسلامی ایران است. حال با این درد چه كنند. نگویند، می تركند ضمن اینكه باید هشدار بدهند. بگویند، وضع را بدتر می كنند و خود، پژواك صدای انقلاب اسلامی خواهند شد. به همین دلیل وقتی آقای رابرت گیتس پس از دیدار با سران رژیم بحرین، به گفت وگو با خبرنگاران در هواپیما می نشیند، آشفته سخن می گوید: «نشانه ای دیده نمی شود كه ایران پشت سر ناآرامی های كشور پادشاهی بحرین یا نقاط دیگر منطقه باشد. من به پادشاه و ولیعهد بحرین گفتم ما شواهدی نداریم كه حاكی از اقدام ایران در به راه انداختن انقلاب ها و تظاهرات مردم در منطقه باشد اما شواهد روشنی وجود دارد كه در صورت طولانی شدن وضعیت فعلی و عدم اصلاحات به خصوص در بحرین، ایران به دنبال بهره برداری از ناآرامی های خاورمیانه می رود. زمان به سود ما كار نمی كند.» این مشابه همان تحلیلی است كه واشنگتن پست از قول جان مك لافلین (معاون سیا در دولت بوش) نوشت: «ایران با اعتماد به نفس همه چیز را در انقلاب های خاورمیانه وفق مراد خود می بیند درحالی كه در امور دیگر كشورها مداخله نمی كند.»

گر بگویم كه مرا با تو سر و كاری نیست، در و دیوار شهادت بدهند آری هست. این همان حكایت انقلاب اسلامی ما و عطرافشانی قیام ملت های مسلمان در جای جای منطقه است و هرچه نام ایران را بیشتر بیاورند، شمع تازه ای از این نام و یاد در دل ملت ها برخواهند افروخت. پس همان بهتر كه این حقیقت را كتمان كنند و 2ماه پس از ضربات گیج كننده اولیه، در مطبوعات غربی لاف بزنند جنبش های منطقه به ضرر ایران و به نفع آمریكاست چراكه دموكراسی ها روی كار می آیند! قمارباز همه چیز باخته اگر نگوید به جهنم كه باختم، می تركد. این همان آمریكایی است كه سران آن از آغاز امسال مدام اعلام كردند با تحریم های گزنده اقتصادی و سیاسی، ایران را ایزوله و فلج می كنند. بعد هم با لطایف الحیل، قطعنامه 1929 را از شورای امنیت گرفتند كه اگر امروز مفت آن گران است، اما در خردادماه قیمتی می نمود. یك سال پس از آن همه غوغای مقامات آمریكا، اگر كسی بگوید تحریم و قطعنامه كیلو چند، سخنی كاملاً ارزیابی شده در قواره های دیپلماتیك گفته است.

سالی كه به نام همت مضاعف و كار مضاعف سپری شد، شاهدی بر آیات الهی بود كه «انّ مع العسر یسراً» و «ان تنصروا الله ینصركم و یثبت اقدامكم». دیگربار یقین كردیم كه «ولینصرنّ الله من ینصره». دیدیم كه تصاویر امام خمینی و امام خامنه ای در بحرین و لبنان و بولیوی دست به دست گشت. اگر زمامداران آمریكا دزدكی به عراق و افغانستان و لبنان و مصر می روند، همین مهرماه امسال دنیا دید كه مردم لبنان از طوایف و مذاهب گوناگون و درحالی كه تصاویر امام خمینی و آیت الله خامنه ای و سیدحسن نصرالله بر دستشان بود به استقبال پرشكوه نماینده و رئیس جمهور ایران رفتند. دنیا مقارن همان هفته ها بود كه شكست پروژه آمریكا و تشكیل دوباره دولت اسلامی در عراق را دید همچنان كه اندكی بعد، سقوط دولت غربگرای لبنان و نخست وزیری نامزد پیشنهادی حزب الله را نظاره كرد. آن روزها هنوز، طوفان از مصر علیه حسنی مبارك بر نخاسته بود.

این صحنه واقعی است. ملت ها گوریل آمریكا و صهیونیسم بین الملل را دست و پا بسته نشانده اند تا از موضع پایین تمرین شطرنج كند. اگر تعبیر دیگری می پسندید، ورزش رزمی جوجیتسو را به خاطر آورید كه نظریه پردازان كودتای مخملی در سازمان«سیا» بسیار به كار بستند. آنها می گفتند برای كودتای مخملی- از جمله در ایران- باید از نیروی حریف و نقطه ضعف های خود وی برای ضربه زدن به او استفاده كرد. اگر جوجیتسو این است، پرچمداران انقلاب اسلامی در منطقه، در واقع مشغول مشت و مال دادن آمریكا در عراق و لبنان و مصر و بحرین و یمن و عربستان هستند. یك قلمش كاری كه اسلامگرایان در عراق با پروژه هفت ماهه آمریكا پس از انتخابات پارلمان كردند و قلم دوم ضربه بزرگی كه حزب الله به گیجگاه آمریكا در لبنان زد و سومی اش مطالباتی است كه ملت مسلمان مصر همین هفته ها یكی پس از دیگری به آمریكا و حكومت انتقالی دیكته كرده اند. چهارمی اش بازی ویكی لیكس برای منزوی نشان دادن ایران كه كمانه كرد و به پای آمریكا و متحدان مرتجعش پیچید. راست می گوید آقای گیتس كه زمان به ضرر آمریكا پیش می رود و این هنوز اول راه است. باشند تا شجره طیبه «محمدرسول الله والذین معه» تناور و ستبر شود. این بشارت آنان در انجیل است «و مثلهم فی الانجیل كزرع اخرج شطأه فآزره فاستغلظ فاستوی علی سوقه یعجب الزراع لیغیظ بهم الكفار...»(آیه 29 سوره فتح). اكنون هنگام بشارت دوباره «انا فتحنا لك فتحاً مبینا» است. مكه هم بدون كمترین جنگی فتح شد چرا كه سپاه اسلام پیش از آن هزینه ها را پرداخته بود.


محمد ایمانی


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو