تبلیغات
تفسیر آفتـاب - سیدجمال الدین اسدآبادی پیشگام بیداری اسلامی بود
 
پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره

 • امام در متن جامعه زندگی می كرد

  وقتی عموم مردم مسلمانند و اعتقاد به اصول اسلام دارند ، باید قوانینی كه در این حكومت تدوین می شود، اسلامی بوده و مخالفتی با اسلام نداشته باشد؛ البته این بدان معنا نیست كه تلقی كنیم باید موضوعات جدید و روز آمد را كه در زمان معاصر پدید می آیند، در اسلام باشد...

  ادامه مطلب ...
 • امام خمینی (ره) و معجزة انقلاب اسلامی

  در تبیین و و تفسیر حقیقت انقلاب امام خمینی(ره) باید گفت: با وقوع انقلاب اسلامی‌ در ایران دنیا شاهد رخداد یك معجزة عظیم الهی بود‌، و این واقعیتی است كه بارها پیر و مرادمان بر آن تأكید نمودند...

  ادامه مطلب ...
 • امام خمینى(ره) و جنبش هاى اسلامى معاصر

  اعداد نه تنها در زندگی مادی که در زندگی معنوی ما نیز حائز اهمیت فراوانند ، تعدا رکعات نماز ، تعداد تسبیحات اربعه ، تعداد تسبیحات حضرت فاطمه (س) و امثال اینها نشان می دهند که زندگی معنوی جدا از اعداد نیست ...

  ادامه مطلب ...
 • ۲۰ برش از زندگی حضرت روح​الله

  حدادی، محسن - سال ها قبل قرار بود؛ کتاب کوچکی به شکل مینی​مال​های مستندی از زندگی علمی - عملی امام روح الله رضوان الله تعالی علیه منتشر کنیم؛ تحقیق کار آغاز شد و نگارش هم به پایان رسید اما در مجموع کار به دلمان نچسبید!...

  ادامه مطلب ...
 • وظایف مردم و دولت اسلامی در اندیشه امام خمینی ره

  باید فكر این معنا كنید كه خدمت كنید به كشور، خدمت كنید به ملت كه بعد از خود شما مثل مرحوم رجایی، مردم، شهادت فعلی و عملی بدهند بر اینكه شما خوبید تا خدای تبارك در محضرش شما را قبول كند. ای دولت‏ها! فتح كشور مهم نیست، فتح قلوب مهم است...

  ادامه مطلب ...
سیدجمال الدین اسدآبادی پیشگام بیداری اسلامی بود
روشنگری و بیداری ملل مسلمان به واقع عمده ترین و اصلی ترین آرمان و اهداف سید جمال الدین حسینی اسدآبادی درطی چهار دهه قیام و تلاش وی درممالك اسلامی به شمار می رود. نهضت بیدارگری در جهان اسلام كه سید جمال الدین آگاهانه و از روی شناخت و تجربه، سنگ بنای آن را بنانهاد و در راه آن مصائب و سختی های فراوانی را به جان خرید ضروری ترین و حیاتی ترین گام در زمان خویش محسوب می شود. چرا كه آنچه جهان اسلام و جوامع مسلمین را در طول قرن های متمادی در برابر انواع مشكلات درونی و ناخواسته یا ترفندهای بیرونی و جریانات تحمیلی به شدت تا به امروز نیز آسیب پذیر ساخته است، عدم بیداری و فرو رفتن در خواب غفلت است.

لذا دراین یادداشت سعی شده ضمن اشاره به چرایی بیداری مسلمانان به عنوان یك ضرورت حیاتی، بخشی از آثار و نتایج این حركت ارزشمند سیدجمال الدین را به عنوان اولین پیشگام نهضت بیدارگری و روشنگری درجهان اسلام مورد توجه قرارگیرد.

اسلام تنها راه حل
به واقع این شاخصه رفتاری و سلوك سیاسی-بیداری و روشنگری- دربرخورد با جوامع اسلامی كه سید و شاگردانش درسخت ترین شرایط آن را در اقصی نقاط جهان اسلام به اشكال مختلف دنبال كردند، نوعی تلاش برای بازگشت مسلمانان به اصل خویش درپرتو حقیقت اسلام بود. به باور وی تا زمانی كه مسلمانان آگاهانه مبانی و حقایق اسلام را از خرافات و انحرافات وارد شده در دین تشخیص ندهند و این آموزه ها را در زندگی به معنای واقعی كلمه به كارگیری نكنند، شاهد نفوذ روزافزون و گسترش این دین جاودانی در لایه های مختلف جامعه جهانی نخواهیم بود. لذا اسلام اصیل نیز كه به عنوان یك دین كامل زوایای پیدا و پنهان زندگی انسان ها را پوشش می دهد، اثرپذیری و نفوذ پذیری آن مستلزم بیداری و آگاهی جوامع مسلمانان است. در پـرتو این بیداری نه تنها زمینه برای جهانی سازی اسلام به عنوان یك الگوی موفق و بدون نقص درابعاد مختلف فراهم می شود، بلكه زمینه برای خروج سایر ادیان تحریف شده از میدان زندگی انسان ها نیز با سرعتی مضاعف درجوامع مختلف فراهم خواهد شد. حقیقتی كه «پاپ بندیكیت شانزدهم» در سندی كه در واتیكان منتشر شد از آن تحت عنوان شعار جهانی «اسلام تنها راه حل» اظهار نگرانی كرد و به تبع آن آینده ای مبهم را برای مسیحیان خاورمیانه پیش بینی نمود.

استعمار ستیزی و تحول دردولت های اسلامی
مبارزه با موج اسلام خواهی كه همواره از سوی كشورهای استعماری درقالب اسلام هراسی و اسلام ستیزی مورد توجه قرارگرفته است، نشان می دهد اسلام مانعی جدی دربرابر چپاول و غارت منابع ارزشمند كشورهای اسلامی به شمار می رود. اما از آنجا كه فریاد اسلام خواهی و تلاش برای احیا ارزش های اسلامی تنها درپرتو بیداری ملل مسلمان ازخواب غفلت و روشنگری رهبران اسلام خواه شجاع شكل میدانی به خود می گیرد، لذا هر نوع تغییر یا تحول بنیادی كه هر از چند گاه زمینه بیداری ملت های مسلمان را فراهم كرده و همواره از سوی استعمارگران جهانی و عوامل وابسته به شدت سركوب شده است.سیدجمال الدین كه همواره دغدغه حضور بلند مدت كشورهای سلطه جو و سلطه خو در ممالك اسلامی را با خود داشت و از سیطره آنان بر منابع و منافع مسلمانان به عنوان مانعی جدی در رشد و پیشرفت جهان اسلام رنج می برد، تلاش جدی كرد تا این بیدارگری را با هدف مبارزه با استعمارگران در قالب جنبش های مردمی و یا درمراحل تكاملی به انقلاب های مردمی تبدیل كند. دراین میان بیداری دولت های وابسته و درخدمت برنامه های موردنظر غربی ها راه میان بر در رهایی از وابستگی كشورهای اسلامی به شمار می رفت. طوری كه در طول مبارزات سیدجمال الدین تلاش برای بیداری دولتمردان ممالك اسلامی نیز دركنار بیداری ملل مسلمان همواره مورد توجه و تاكید این رهبر دینی و متفكر برجسته قرارداشت.

به واقع تحول و تعالی موردنظر سیدجمال الدین كه در دو بعد مردمی و حكومتی در طول دوران مبارزات وی دنبال می شد نشان از ضرورت اصلاح همزمان این دو بخش داشت. یعنی وجود مردمی بیدار و آگاه نسبت به جایگاه اجتماعی و سیاسی خود در سطح جهان می تواند درتعیین حاكمان صالح و لایق دارای اثر مستقیم باشد و از دیگر سو وجود رهبرانی شایسته و شجاع كه ملت را نسبت به حقوق خود آگاه سازد و دراین مسیر از آنان همراهی همه جانبه و هزینه طلب كند، مكمل همدیگر می باشند.

هرچند سیدجمال الدین در بیداری حكام وابسته به دنیای غرب موفقیت های چندانی كسب نكرد اما در نهضت بیداری ملل مسلمان به موفقیت های چشمگیری دست یافت طوری كه بنا به نظر برخی مورخین علل چرخش سیدجمال الدین از اتحاد دول اسلامی به سوی اتحاد ملل اسلامی را می توان درهمین راستا جستجو كرد.

تلاش برای رهایی جهان اسلام از درد و رنج
نگاهی گذرا به وضعیت مسلمانان در اقصی نقاط دنیا و آنچه درمجموعه كشورهای جهان اسلام به ویژه آنچه دریك دو قرن اخیر تا به امروز روی داده، به خوبی نشان می دهد بخش اعظمی از مشكلات و چالش های جهان همواره متوجه مسلمانان و كشورهای اسلامی است. وقوع جنگ های داخلی، اشغالگری، انجام انواع عملیات های تروریستی، سقوط دولت ها، قتل و تجاوز، غارت و چپاول منابع، وجود بحران های جدی درحوزه امنیت، كاهش شاخص های رفاه، افزایش شدید فقر، وقوع بیماری و از همه مهمتر تبعیض های كاملاً آشكار جوامع جهانی بخشی از مشكلات كشورهای اسلامی است كه نشان از آن دارد جهان اسلام با چالش ها و بحران های جدی مواجه است. اما از آنجا كه كشورهای اسلامی به علت وجود منابع غنی و ثروت های دارای ارزش مادی و معنوی فراوان همچنان از دیر باز دركانون توجه دنیای غرب قرارداشته، تلاش برای وابستگی كشورهای اسلامی در زمینه های مختلف راهبرد اصلی و نقشه راه دولتمردان غربی بوده است. طوری كه نقش دولت های استعماری در ایجاد بحران و چالش با شیوه های گوناگون همچون اشغالگری، تحریم، تفرقه، كودتا امكان ناپذیر است و این جریان با شیوه های نوین همچنان ادامه دارد.

لذا سیدجمال برای رهایی مسلمانان از درد و رنج های ریشه دوانده و كهن كه خود از نزدیك در اقصی نقاط جهان اسلام آنان را به خوبی درك كرده بود، به بیداری دربرابر ترفندهای بیگانگان و جلوگیری از تفرقه تاكید مضاعف داشت و دراین راه برجزء پیشگامان تقریب مذاهب نیز به شمار می رود.

هرچند امروزه جای اسلام خواهان شجاع و اندیشمندان اسلامی همچون سیدجمال الدین اسدآبادی در قیام های مردمی كشورهای اسلامی همچون مصر خالی است اما باورها و آرمان های وی درحال به بار نشستن است و امید می رود این حركات اسلامی كه از انقلاب اسلامی الگوگیری شده در آینده نزدیك درتمام جهان اسلام به بار نشیند.

اكبرصفری


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :