پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره
 • انقلاب اسلامی و پیامدهای معرفتی

  انقلاب اسلامی ایران تنها برای بهبود وضع معاش مردم شكل نگرفت، بلكه فراتر از این، یك ماهیت ارزشی و دینی دارد و از این رو، اساسی ترین وصف انقلاب ایران، «اسلامی» بودن آن است. در این نوشتار، به راه‌های جهانی سازی انقلاب اسلامی ایران برای رسیدن به یك تمدّن اسلامی اشاره شده است....

  ادامه مطلب ...
 • آثار و نتایج انقلاب اسلامى ایران

  انقلاب اسلامى در همه‏ ى ابعاد فردى و اجتماعى، داخلى و خارجى، سیاسى و اقتصادى و فرهنگى، اهداف بسیار بلندى براى مردم و دولت ترسیم نموده است.این اهداف عمدتاً مأخوذ از قرآن و سنت بوده كه عمدتاً در كلام امام خمینى (ره) و...

  ادامه مطلب ...
 • نعمت انقلاب اسلامی

  به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 80/12/13 جمعی از خواهران دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز با حضرت آیت اللّه مصباح دیدار كردند. ایشان در جمع آن‌ها درباره ارزش نظام اسلامی و مقایسه آن با ...

  ادامه مطلب ...
 • انقلاب اسلامی ایران، جلوه هایی از الطاف امام عصر(علیه السلام)

  انقلاب اسلامی ایران، به رهبری امام خمینی( از حوادث کم نظیر تاریخ این مرز و بوم است که توانست رژیم پهلوی را -که قدرتهای بزرگ شرق و غرب، مدافع آن بودند و تا بن دندان مسلح بود- به گورستان تاریخ فرستد و...

  ادامه مطلب ...
طپش اسلام در قلب اروپا
چهاردهم اردیبهشت ماه امسال، رهبر معظم انقلاب با هزاران نفر از معلمان سراسر کشور دیدار نمودند و ضمن اشاره به تحولات اخیر خاورمیانه و حرکت‏‌های آزادی بخش ملت‏های مسلمان، فرمودند:

«این حرکت بیداری قطعاً تا قلب اروپا پیش خواهد رفت و ملت‏های اروپا بر ضد سیاست‌مداران و زمامداران خود که آن‌ها را تسلیم محض سیاست‏های فرهنگی و اقتصادی آمریکا و صهیونیست‏ها کرده‌اند به پا خواهند خاست.»

برای تبیین این بیانات و چرایی نفوذ اسلام در غرب به ویژه در یک دهه‌ی اخیر که به دنبال آن سیاست‏های غرب در اسلام هراسی را تشدید کرده با دکتر «محمدحسن قدیری ابیانه»، دکترای مدیریت استراتژیک و سفیر سابق ایران در مکزیک و ایتالیا گفت‏وگو کرده ‏ایم. ایشان سال‏های بسیاری از عمر خود را در غرب با تبلیغ چهره به چهره، مناظره‏ های رسانه‏ ای، نگارش مقالات و کتاب، صرف روشنگری درباره‌ی حقایق اسلام و مقابله با تحریف‏های گسترده علیه آموزه‏ های اسلام کرده است.

- رهبر معظم انقلاب چندی پیش در تشریح ابعادی از تحولات اخیر خاورمیانه پیش ‏بینی کردند که این حرکت‏ها با پیشروی به غرب تا قلب اروپا نفوذ خواهد کرد. اگر در ابتدا تحلیلی در این باره دارید، بفرمایید؟

اجازه دهید در ابتدا به این موضوع اشاره کنم که در تونس، انقلاب مردمی در حالی به پیروزی رسید که جمعیت این کشور بیش‌تر از 10 تا 12 میلیون نفر نبود، آن‌ها با این توانایی محدود «بن‏ علی» را کنار زدند و انجام این عملکرد برای مردم مصر با همه‌ی ادعاهایشان، سنگین بود.

مصری‏ها گفتند وقتی تونسی‏ها می‏توانند این فاسدها را کنار بزنند چرا ما با بیش از 80 میلیون نفر جمعیت این کار را نکنیم، بنابراین امید به پیروزی در آن‌ها دوباره زنده شد و با وجود آن که «مبارک» اقتدار به مراتب بیش‌تری از بن‏علی داشت، سرنگون شد.از طرف دیگر، ما در حال حاضر شاهد نهضت‏های اسلامی در سایر کشورها هستیم و این حرکت‏ها موج بیداری در جهان از جمله اروپا را ایجاد کرده است. همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند: «موج حرکت‏های اسلامی و مردمی در کشورهای اسلامی به برانگیختگی اروپایی‏ها باعث خواهد شد و ما در آینده شاهد تنگ‏تر شدن عرصه بر دیکتاتورهایی مثل «برلوسکونی» خواهیم بود.

امروز به واقع مردم ایتالیا از فساد دولت برلوسکونی و اعمال غیراخلاقی او به ستوه آمده ‏اند و دنبال مفری برای تغییر این وضعیت هستند. از طرف دیگر امروز دیگر زمانی نیست که رسانه‏ های گروهی بتوانند به سانسور مطلق اطلاعات دست اول روی بیاورند، بنابراین راه برای آگاه‏سازی هموارتر است و آن چهره‌ی جانی رژیم صهیونیستی روز به روز برای اروپایی ‏ها روشن‏تر می‏ شود.امروز شما در اروپا می‏بینید دفاع از حقوق فلسطینی‏ها و اعتراض به جنگ افروزی رژیم نامشروع اسراییل بیش از هر زمان دیگری اوج گرفته و مواضع ضدصهیونیستی در اروپا را تقویت کرده است. در چنین شرایطی آگاهی اروپایی‏ ها از سلطه‌ی صهیونیست‏ها بر کشورهایشان یک نوع نارضایتی را در آن‌ها پدید آورده است. هم‌چنان که آمار مستند از نسبت مدیران و نمایندگان پارلمان‏ها و سران احزاب در اروپا نشان می‏دهد، یهودیان نسبت به جمعیت خود بسیار بیش‌تر از آن سهم اقلیتی، جایگاه ‏های مدیریتی و نمایندگی را اشغال کرده‏ اند.

بانک‏ها و رسانه‏ های اروپا را در عمل یهودی‏ ها می‏ چرخانند، این همان موضوع نگران کننده‏ای است که مردم اروپا از آن رنج می‏برند، چرا که می‏ دانند رسانه و پول، دو قدرت بزرگ برای ایجاد سلطه ازسوی صهیونیست‏ها است با این حال همه‌ی جوامع غربی از دو نکته‌ی مهم غافل هستند. یکی این که نمی‏دانند یهودیان حضرت مسیح(علیه‌السلام) را فرزند نامشروع حضرت مریم(سلام‌الله‌علیه) می‏دانند.امروز  در اروپا می‏بینید دفاع از حقوق فلسطینی‏ها و اعتراض به جنگ افروزی رژیم نامشروع اسراییل بیش از هر زمان دیگری اوج گرفته و مواضع ضدصهیونیستی در اروپا را تقویت کرده است. در چنین شرایطی آگاهی اروپایی‏ها از سلطه‌ی صهیونیست‏ها بر کشورهایشان یک نوع نارضایتی را در آن‌ها پدید آورده است.

آگاهی جامعه‌ی مسیحی از این مسأله می‏تواند فاصله‌ی اروپایی‏ها را با صهیونسیت‏ها بیش‌تر کند - دوم این که نمی‏دانند اسلام چه جایگاه عظیمی برای حضرت مسیح(علیه‌السلام) و حضرت مریم(سلام‌الله‌علیه) قائل است. آن‌ها اطلاع ندارند که قرآن در سوره‏ های «مریم» و «آل‏عمران» به نسبت انجیل معجزات بیش‌تری برای حضرت مسیح(علیه‌السلام) و حضرت مریم(سلام‌الله‌علیه) برشمرده است. قدر مسلم اشراف به این موضوع می‏تواند احساس دوستی با جهان اسلام را در جامعه‌ی مسیحی افزایش دهد.از سوی دیگر با وجود اعتقاد اروپایی‏ها به وجود آفریدگار و علاقه‌ی قلبی به مسیح(علیه‌السلام) و مریم مقدس(سلام‌الله‌علیه) به خاطر ورود خرافات و تحریف انجیل دین آن‌ها چندان در نظرشان منطقی جلوه نمی‏کند بنابراین میان حکم عقل و کشش احساس خود گرفتار شده‏ اند.

عقلشان می‏گوید، چنین ادعایی کذب و سست است اما احساسشان مانع از طرح سؤال نمی ‏شود، به این خاطر است که امروز مسیحیت رایج بر مبانی دین‌داری و دین مداری دگم و متصلب بنا شده است.

- کما این‌که این دگماتیسمی که شما به آن اشاره می‏کنید در برجسته‏ترین مراسم ایشان دیده می‏شود؟

بله، همین طور است. شما می‏دایندکه سه مراسم مهم «غسل تعمید»، «مراسم عشاءِ ربانی» و «اعتراف به گنان نزد کشیش» در مسیحیت وجود دارد. در بحث غسل تعمید، مسیحیان معتقدند هر انسانی گناه کار به دنیا می‏آید و حتی طفل در رحم مادر حامل گناه آدم و حواست و نمی‏تواند وارد بهشت شود مگر این که کشیش با غسل تعمید این گناه را حذف کند، این در حالی است که اسلام می‏گوید انسان وقتی به دنیا می‏آید پاک و معصوم است و حامل هیچ گناهی نیست چرا که هرکس در روز جزا باید پاسخ‌گوی اعمال خود باشد.در مراسم عشاءِ ربانی، نان و شراب را در دهان مؤمنان می‏گذارند. نان نماد و سمبل گوشت مسیح(علیه‌السلام) و شراب نماد خون ایشان است. مبنای این مراسم بر اساس تحریفی است که در انجیل وارد شده و از قول مسیح «مردم دعوت شده ‏اند که او را بخورند» و ایشان گفته‏ اند: «گوشت و خون من خوردنی است و هرکه مرا بخورد، جاودان می ‏شود.»

از طرف دیگر مسیحیان، مسیح را خدا می‏پندارند پس می‏توان مراسم عشاءِ ربانی را مراسم خداخوری نامید. با این که اسلام و مسیحیت خداوند را قاضی روز جزا بر همه چیز دانا و شنوا می‏داند اما با این حال کلیسا مردم را به اعتراف گناهان نزد کشیش دعوت می‏کند، در صورتی که اسلام اعتراف به گناه را گناه می‏داند و از گناهکاران می‏خواهد فقط نزد خدا توبه کرده و از او طلب مغفرت کنند.بنده در این‌جا باید به یک تفاوت عمده میان اسلام و مسیحیت تحریف شده اشاره کنم. برخلاف مسیحیت که مبنای ایمان در آن دگماتیسم و عدم تفکر تلقی شده اما در قرآن و احدایث ما مثال‏های فراوانی در دعوت به تفکر و تدبر وجود دارد. مگر نه این‌که رسول مکرم اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) یک ساعت تفکر را برتر از هفتاد سال عبادت می‏دانند؟

با این وضعیت مسلم است که اگر آن اسلام حقیقی عرضه شود، فوج فوج در همه جای دنیا به اسلام خواهند گروید و اتفاقاً به همین دلیل است و آگاهی از این حقیقت است که غرب به تحریف اسلام و آموزه‏ های قرآن دست می‏زند و قرآن سوزی راه می‏اندازد، چرا که می‏دانند اگر مردم به حقایق اسلام پی ببرند به سمت پذیرش اسلام حرکت خواهند کرد.این نگرانی از یک طرف و سلطه‌ی صهیونیست‏ها بر رسانه‏های غربی ازسوی دیگر باعث شده است تا این حقیقت نورانی در اختیار ملت‏های اروپایی و غیر‏اروپایی قرار نگرید، با این حال بدون تردید موج بیداری، ظلم ‏ستیزی و کنار زدن حکام وابسته به رژیم صهوینیستی در غرب اوج خواهد گرفت. این اوج‌گیری البته به آشنایی بیش‌تر ملت‏ها با حقایق اسلام و گرایش به پذیرش آموزهای آن منجر خواهد شد. من کلام مقام معظم رهبری را در راستای همان پیش بینی حضرت امام(ره) می‏بینیم که فرمودند: «این قرن، قرن اسلام است» به اعتقاد من دهه‌ی 90، دهه‌ی شکل ‏گیری جماهیر اسلامی در کشورهای اسلامی خواهد بود و هر تحولی در جهان اسلام تأثیر خود را بر سایر نقاط به ویژه اروپا و آمریکا خواهد گذاشت.

اگر آن اسلام حقیقی عرضه شود، فوج فوج در همه جای دنیا به اسلام خواهند گروید و اتفاقاً به همین دلیل است و آگاهی از این حقیقت است که غرب به تحریف اسلام و آموزه‏های قرآن دست می‏زند و قرآن‏ سوزی راه می‏اندازد، چرا که می‏ دانند اگر مردم به حقایق اسلام پی ببرند به سمت پذیرش اسلام حرکت خواهند کرد.

- آیا دل بستن به حرکت‏های بیداری بخش، مجوز دست روی دست گذاشتن و منفعلانه برخورد کردن می‏تواند، باشد؟

اشاره‌ی درستی است. وقوع چنین تحولاتی تکالیف ما را نقض نمی‏کند. در راستای تسریع به نتیجه بخشی این نهضت‏ها، تلاش منسجمی باید ازسوی مردم و نهادهای حکومتی صورت گیرد.

- ولی غرب هم بی‌کار نمی‏ نشیند و با هدف مهار این انقلاب‏ها و جلوگیری از شیوع آن در غرب است به تحریف حقایق اسلام می‏زند و اسلام هراسی را ادامه می‏دهد. هم‌چنان که تا به امروز چنین عملکری مدنظرشان بوده است؟

همان طور که گفتم در حال حاضر امکان سانسور مطلق وجود ندارد و ازسوی دیگر ما باید این هنر و ظریف‏اندیشی را داشته باشیم که سدها و سانورها را دور بزنیم. مطمئناً در جوامع اسلامی که حکومت‏های دست نشانده‌ی آن‌ها سرنگون می‏شوند و حکومت‌های مردمی مبتنی بر اسلام شکل می‏گیرد قدرت رسانه‏ای جهان اسلام تقویت و امکان اعمال سانسور ضعیف‏تر می‌گردد.

تجربه‌ی عملی بنده در غرب، این موضوع را ثابت می‌کند که اگر ما بتوانیم اسلام را به زبان ساده برای مخاطب غربی بیان کنیم شاهد گرایش سریع‌تر به اسلام خواهیم بود. در این راستا بنده کتابی با عنوان «this is islam» (این است اسلام) را به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی به رشته‌ی تحریر در آورده‏ام که در خارج از کشور با استقبال گسترده ‏ای مواجه شد.


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو