پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره
 • انقلاب اسلامی و پیامدهای معرفتی

  انقلاب اسلامی ایران تنها برای بهبود وضع معاش مردم شكل نگرفت، بلكه فراتر از این، یك ماهیت ارزشی و دینی دارد و از این رو، اساسی ترین وصف انقلاب ایران، «اسلامی» بودن آن است. در این نوشتار، به راه‌های جهانی سازی انقلاب اسلامی ایران برای رسیدن به یك تمدّن اسلامی اشاره شده است....

  ادامه مطلب ...
 • آثار و نتایج انقلاب اسلامى ایران

  انقلاب اسلامى در همه‏ ى ابعاد فردى و اجتماعى، داخلى و خارجى، سیاسى و اقتصادى و فرهنگى، اهداف بسیار بلندى براى مردم و دولت ترسیم نموده است.این اهداف عمدتاً مأخوذ از قرآن و سنت بوده كه عمدتاً در كلام امام خمینى (ره) و...

  ادامه مطلب ...
 • نعمت انقلاب اسلامی

  به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 80/12/13 جمعی از خواهران دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز با حضرت آیت اللّه مصباح دیدار كردند. ایشان در جمع آن‌ها درباره ارزش نظام اسلامی و مقایسه آن با ...

  ادامه مطلب ...
 • انقلاب اسلامی ایران، جلوه هایی از الطاف امام عصر(علیه السلام)

  انقلاب اسلامی ایران، به رهبری امام خمینی( از حوادث کم نظیر تاریخ این مرز و بوم است که توانست رژیم پهلوی را -که قدرتهای بزرگ شرق و غرب، مدافع آن بودند و تا بن دندان مسلح بود- به گورستان تاریخ فرستد و...

  ادامه مطلب ...
غرب در محاصره بیداری اسلامی
واكاوی چالش استكبار جهانی پس از تحولات خاورمیانه
«نمی دانیم كه آیا تحولات در كشورهای عربی شبیه انقلاب های سال 1989 اروپای شرقی علیه رژیم های اقتدارگرا بوده یا شبیه انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 است. البته امیدواریم این تحولات شبیه نوع اول باشد ولی نمی توانیم در این زمینه اطمینان داشته باشیم. سیاست خود را براساس این تحولات مشخص می كنیم؛ 5 سال پیش انقلاب سدر در لبنان روی داد و یك میلیون لبنانی به خیابان ها ریختند و به ایجاد تحولات دموكراتیك در این كشور امید بستند. اما امروز پس از گذشت 5 سال با حزب الله روبه رو هستیم. همچنین ما چند سال پیش از نوار غزه عقب نشینی كردیم و اینك مجبوریم با حماس روبه رو باشیم.»

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی ضمن بیان این جملات كه سرشار از هراس و بیم رژیم صهیونیستی از تحولات منطقه است در حالی به الهام گرفتن انقلاب های منطقه از انقلاب اسلامی ایران اذعان می كند كه تا مدت ها پیش حتی درصدی خطا در راهبردهای خود و هم پیمان آمریكایی اش تصور نمی كرد.احتمال وقوع انقلاب اسلامی و مردمی در مصر مشابه انقلاب اسلامی ایران البته موضوعی بود كه نتانیاهو پیش از این بدان تاكید داشت و فریاد نگرانی خود را قبل از وقوع تحولات در مصر به گوش رسانه ها رساند و امروز وقتی آتش سركش انقلاب های پی در پی مردمی را در دیگر كشورهای منطقه می بیند بیشتر به اعترافاتش اضافه می كند.البته همان زمان شیمون پرز رئیس این رژیم هم در سخنانی درباره اوضاع اخیر مصر و بروز اعتراضات مردمی به چنین اعترافی دست زد.

از خیزش تا انقلاب مردمی
گذشته از وجوه تفاوت و تشابه انقلاب اسلامی ایران با چنین تحولاتی، آنچه در نگاه اول در تحولات خاورمیانه خودنمایی می كند دو عامل اساسی است.نخست مردمی بودن این جنبش و دیگری عواملی كه سبب بروز این خیزش ها می شود. اما عامل دوم را در دو دلیل می توان جست وجو كرد؛ اولی حاكمیت دولت های دست نشانده و دوم تحقیر این مردم در طول سال های متمادی.كشورهایی امروز در منطقه خاورمیانه دچار خیزش های مردمی شده اند كه مردمش با سیاست های دولت دست نشانده ای دست و پنجه نرم می كنند كه در مقابل سیاست های امریكایی ها و رژیم صهیونیستی سر فرود آورده اند.

همچنین این ملل توسط ابرقدرت ها تحقیر شده اند؛ ملت هایی كه بیدار شده اند و حال شاهد قیام آنها هستیم.در كشورهایی كه این تحركات شروع می شود، ادامه پیدا می كند و تا زمانی كه مردم به هدف خود نرسند دست از قیام برنمی دارند اما اگر بعضی كشورهای دیگر كه همین شرایط را دارند عبرت بگیرند و بازنگری در سیاست های خود داشته باشند.به عقیده فاطمه آلیا عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تحولات خاورمیانه نشان می دهد كه موج بیداری فروكش ندارد و الان جهان بیدار شده، این بیداری ملت ها از بركات تاثیر انقلاب اسلامی و الگوگیری از جبهه مقاومت جهانی است كه به تازگی ایجاد شده بویژه در كشورهایی كه می خواهند مستقل باشند. نكته مهمی كه ذكر آن ضروری به نظر می رسد موقعیت رژیم صهیونیستی بعد از اتفاقات اخیر است. چرا كه رژیم صهیونیستی توسط مبارك تقویت می شد و در حال حاضر این رژیم یكی از حامیان خود را از دست داده و شدیدا احساس خطر می كند چرا كه ملت هایی كه قیام كرده اند دولت های آنها از رژیم صهیونیستی حمایت می كنند . بنابراین رژیم صهیونیستی حیات خود را در تهدید می بیند.

وی همچنین عقیده دارد: رژیم صهیونیستی سعی می كند با تمام قوا از این دولتمردان دست نشانده و هم پیمان خود حمایت كند، چون كاملا خود را در خطر می بیند و بزودی با بیداری ملت ها همان جمله معروف امام( رضوان الله علیه )كه فرمودند اسراییل باید از صحنه روزگار حذف شود ان شاءالله اتفاق می افتد. از طرف دیگر آقای عبدالله گل در سال های اخیر موضعگیری های خوبی در قبال رژیم جعلی صهیونیستی و نظام هایی كه از آن حمایت كرده و تقویتش می كنند، داشته است. از این رو این تحكیم مناسبات بین دو همسایه ایران و تركیه كه از قدرتمندترین كشورهای منطقه هستند یك پیام برای آمریكا و رژیم صهیونیستی دارد و می تواند مقدمه تحكیم مناسبت بین كشورهایی باشد كه برمحور ضداسراییلی باعث تحكیم مناسبات و تحكیم پیوند سیاسی یكدیگر می شوند.

در حالی تحولات خاورمیانه و انقلاب های مردمی در تونس، مصر، لیبی و بحرین به سمت پیروزی و رسیدن به مطالبات مردمی پیش می رود كه هفته نامه آمریكایی «نیوزویك » هم در یكی از مقاله های اخیرش ضمن اشاره به كناره گیری سیاسی آمریكا در جریان ناآرامی های اخیر خاورمیانه و این دیدگاه واشنگتن كه تحولات اخیر در خاورمیانه را جنگ آمریكا و ایران برای رسیدن به سلطه سیاسی در منطقه می داند، شكست آمریكا را حتمی خواند و كناره گیری سیاست و راهبرد محكوم به شكست آمریكا در امور خاورمیانه را ضروری خواند.

تغییر راهبردهای آمریكا و هم پیمانان
با وجود كوتاه شدن دست استكبار جهانی از منطقه خاورمیانه، تحولات بیانگر روند صعودی كاهش قدرت آمریكا نه تنها در منطقه بلكه در سطح جهان است.شبكه های رسانه ای غرب سعی می كنند برای انحراف افكار عمومی مشكلات را به دیگر كشورها تسری دهند.مهدی اقراریان كارشناس مطالعات خاورمیانه نیز در این رابطه به گزارشگر كیهان می گوید: تشكیل اتاق فكر در سوریه برای ایجاد فتنه در این كشور در حالی كه ساختاری متفاوت در جریان مقاومت دارد بخشی از اتفاقاتی است كه انحراف مسیر انقلاب های مردمی منطقه را رقم می زند. همان طور كه یكی از نویسندگان لبنانی با تاكید بر اینكه تخریب سوریه باعث انفجار كل منطقه می شود از نقش سرویس اطلاعاتی آمریكا به همراه اردن و انگلیس در ترتیب دادن اعتراضات در شهر درعا خبر داد . و یا لشكركشی غرب به ساحل عاج و مواجهه نیروهای چند ملیتی در آفریقا را در جنگی تمام عیار از دیگر سیاست های غرب می توان دانست.

دكتر سلطان شاهی مدیر مركز مطالعات فلسطین در گفت و گو با خبرنگار سرویس گزارش كیهان دیگر راهبرد آمریكا را برای جلوگیری از این ضعف قدرت اینطور تحلیل می كند: موقعیت استراتژیك و ذخایر عظیم و بكر انرژی و ثروت های طبیعی دیگر همچنین یكدست بودن گستره عقیدتی و دینی در منطقه خاورمیانه اقتضا می كند كه سلطه امپریالیستی به هر قیمت در منطقه استمرار یابد. چون در حال حاضر نه تنها منافع قدرت ها به صورت جدی در منطقه و جهان به خطر افتاده بلكه موجودیت نامشروعی كه تضمین كننده سلطه زرسالاران جهان در منطقه نیز بود مورد تهدید واقع شده است.به همین دلیل ورود نظامی به لیبی و بحرین و تلاش برای انحراف قیام در مصر و تونس و یمن تلاش های مذبوحانه و بی نتیجه قدرت ها است كه در صورت هوشیاری ملل مسلمان منطقه كاملا بی تاثیر خواهد بود.

وی با اشاره به تجربه مشترك آمریكا در ایران و حال در دیگر كشورهای خاورمیانه می گوید: آمریكا تجربه ای مشترك داشته و به همین دلیل وقتی وقوع انقلاب اسلامی بیداری اسلامی را در منطقه به همراه آورد آمریكا جنگی تحمیلی به وجود آورد تا چند صباحی مانع این موج عظیم الهی شود و بعد از جنگ تحمیلی هم تحریم با استراتژی مهار دوگانه و پس از آن مقابله با پیشرفت های ایران در عرصه های مختلف به ویژه هسته ای رخ داد.سلطان شاهی علاوه بر تاكید به تاثیر انقلاب اسلامی ایران بر تحولات منطقه، نقش موثر رسانه ها را برای همه گیر شدن قیام ملت های مسلمان منطقه مهم دانسته و اعتقاد دارد: در عصر ارتباطات كه بیشتر ضامن اجرای حكومت واحد جهانی با استقرار فرهنگ و سیاست و اقتصاد جهانی با رهبری یهودیان و صهیونیست ها بود ملت های مسلمان با الهام از حركت و قیام اسلامی در ایران حركتی مردمی و خودجوش را آغاز كردند.به همین منوال تحولات در مصر در پی اقداماتی كه از تونس آغاز شد شكل گرفت و این تحولات تحت تاثیر انقلاب اسلامی ایران رخ داد و شاهد سه مرحله بیداری اسلامی، انقلاب اسلامی و تشكیل نظام جمهوری اسلامی بودیم.

همه توان آمریكا در منطقه
علاوه بر تاثیرپذیری انقلاب های مردمی در خاورمیانه ، موضوع دیگری هم كه به عنوان تهدید غرب از جانب ایران مطرح می شود؛ موضوع هسته ای ایران و قدرت یافتن اوست.بنابراین هم اكنون علمای جهان اسلام باید نقش خود را در بیداری و استمرار مقاومت در میان ملت ها احیا كنند و نسبت به نیرنگ، جدایی و نفاق و افتراق مذاهب هوشیارتر و مسئولانه تر عمل كنند و دیگر اشتباهاتی را كه قبلا عده ای ناآگاه به نفع سلطه طلبان مطرح می كردند كنار گذارند.جنبش های اخیر مردمی در برخی كشورهای خاورمیانه و سقوط برخی از حاكمیت های مستبد در كشورهایی كه درگیر ناآرامی شده اند اگرچه در هر كشوری به نوعی متمایز از هم هستند اما شباهت هایی به هم دارند.

سبك قیام مردم و نوع مقابله رژیم ها متفاوت است اما در حال حاضر، می توان گفت كه هنوز تعریف انقلاب بر هیچ یك از تحولات رخ داده در این پنج كشور قابل اطلاق نیست بنابراین حساسیت خاصی را از سوی گروه های مسلمان طلب می كند.دكتر سلطان شاهی علاوه بر توصیه های فوق كه نیاز امروز خیزش های مردم منطقه است، تصریح می كند: مردم هم باید هوشیار باشند. دشمن اصلی غرب و صهیونیزم هستند كه پنجه های تنیده شده آنها در ثروت های ملل مسلمان خرد و بی رمق شده و انتظار می رود به امید خدا عزت و عظمت امت اسلامی با منابع و موقعیتی كه دارند دوباره فروزان شود.

حسین رویوران كارشناس مسایل خاورمیانه و معاون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین هم تحلیل خوبی در این باره دارد.وی با اعتقاد به اینكه قطعا آمریكا در تحولاتی كه در منطقه رخ داده، غافلگیر شده است، می گوید: آنچه در منطقه رخ داد یك پروژه نیست بلكه یك فرایند است كه به طور حتم آمریكا بازنده میدان خواهد بود. میزان ریزش او بستگی به نوع مدیریت بحران آمریكا دارد.این كشور از قبل مجموعه ای از نهادها را برای خود فراهم كرده و با به كارگیری این نهادها تلاش می كند نفوذ خود را بازیابی كند.رویوران یكی از این نهادها را دانشگاه آمریكایی ابن خلدون می داند كه بخش عظیمی از نخبگان را آموزش داده و تابه حال تلاش كرده با تاسیس و تجهیز آن پایگاهش را قوی تر كند.

تالیف بیش از 250 كتاب در زمینه های مختلف سیاسی تحت عنوان گسترش دموكراسی در چارچوب گسترش نفوذ آمریكا در مصر و همكاری مستمر 1500 استاد با این موسسه و همكاری با رسانه ها از طریق فضای سایبری و نیز فراهم كردن امكان دستیابی جوانان به شبكه های فیس بوك و یوتیوب به زبان عربی و فارسی از دیگرسرمایه گذاری های این كشور در مصر و دیگر كشورهای منطقه برای افزایش نفوذ و تاثیرگذاری ایالت متحده آمریكا است.

بومی سازی انقلاب اسلامی ایران در خاورمیانه
رویوران ضمن اشاره به نقش انقلاب اسلامی ایران در حركت گروه های جهادی در منطقه تصریح می كند: گروههای جهادی در سطح منطقه با نوآوری وایجاد راهكارهای جدید موفق شدند راهكاری متفاوت را در سطح بین المللی ارائه دهند چرا كه اساسا تفكر اسلامی یك تفكر جدید و در حال تكمیل ابعاد مختلف خود است.این تجربه در سطح كلان به عنوان تكمیل كننده تجربه اسلامی از ایران آغاز شد و در لبنان و فلسطین بومی سازی شد و بر پایه آن رژیمی كه بر اساس یك قدرت نظامی برپا شده و مجری ماموریت قدرتهای سلطه گر در منطقه است را شكست می دهد. شكست نظامی اسرائیل یعنی ایجاد تحول در ماهیت نقشه های رژیم صهیونیستی.این تحلیلگر مسائل خاورمیانه ادامه می دهد: اعتراض مردمی وابستگی دولت ها به آمریكا است بنابراین این كشور به سیاست های متناقضی دست می زند تا این وابستگی را در ظاهر ملغی شده عنوان كند.

وی تصریح می كند: حمایت های پیشین از دولت های مستبد و اكنون بمباران قذافی و گرفتن ژست دموكراسی و دفاع از مردم از این نمونه ها است تا نفوذ از دست رفته خود را بازسازی كند.در حالی كه این اقدام محكوم به شكست است و باید در آینده ای نزدیك ریزش قطعی را شاهد باشیم البته ممكن است 50 تا 60 درصد را بتواند بازسازی كند اما ناگزیر به پذیرش مقداری ریزش است.

به دنبال ناكامی ایالت متحده آمریكا در مهار
قیام های مردمی، آنچه به عنوان رویكرد جدید آمریكا به قلم روزنامه آمریكایی نیویورك تایمز مطرح می شود جزئیاتی از گفت و گوهای درونی دولت اوباما درباره چگونگی برخورد با تحولات منطقه و قدرت یابی روز افزون ایران با این تحلیل است كه كنترل ایران، عاملی تعیین كننده در محاسبات آمریكا درباره نحوه واكنش نشان دادن به شورش ها در سراسر كشورهای عربی و اذعان قدرتمندان جهان به توان نظامی و امنیتی و قدرت دیپلماسی این كشور خواهد بود. انقلاب اسلامی ایران در طول سه دهه تجربه همواره به عنوان یك الگو برای مردم مسلمان منطقه مطرح بوده است و تحولات اسلام خواهی و استكبار ستیزی مسلمانان در خاورمیانه به نوعی نشأت یافته از انقلابی است كه در بهمن 57 در ایران اسلامی به وقوع پیوست.بر همین اساس دشمن استكباری در طول سی و دو سالی كه از انقلاب اسلامی ایران می گذرد به دنبال توطئه برای برچیدن بساط نظام جمهوری اسلامی به عنوان مهم ترین و تنها ترین مانع بر سر راه قدرت های بزرگ برآمده و البته هر بار هم ناكام تر از گذشته بوده است.

پاشنه آشیل قیام های مردمی رهایی كشورهای حوزه خلیج فارس از ژاندارم منطقه هنوز شادی را به ارمغان نیاورده بود كه هراس از سرایت تفكرات انقلابی از ایران به این كشورها خودنمایی كرد.حكام مستبد و دیكتاتور این كشورها البته برای رهایی از چنین وحشتی از هیچ تلاشی برای كمك به استكبار در تحمیل جنگی هشت ساله به ایران دریغ نكردند اما به هر ترتیب این موج دامان كشورهای عربی را فرا گرفت و پس از سال ها مسلمانان منطقه را به تحرك علیه رژیم های مستبد حاكم فراخواند.به میان كشیدن بحث عرب و عجم و اختلاف افكنی میان شیعه و سنی و تهاجمات بی وقفه فرهنگی همه ابزارهای نرمی بود كه آمریكا و رژیم صهیونیستی برای كنترل منطقه درپیش گرفتند اما به ناگاه و در میان بهت و حیرت، در ظاهر خیزش هایی از تونس تا مصر و لیبی و بحرین رخ داد اما در باطن شاكله درونی و بیرونی آمریكا را تحت تاثیر قرار داد تا جایی كه برای رهایی از این فشار به فكر راهبردهای جدیدی افتاده است.

احمدالله روح الله زاد دبیر كمیسیون سیاست جمعیت دفاع از ملت فلسطین در همین رابطه افق آینده تحولات منطقه را مثبت و حاكی از تاثیر مضاعف بر كاهش نفوذ آمریكا و اسرائیل در منطقه می داند. وی در گفت و گو با خبرنگار سرویس گزارش كیهان می گوید: پیش از این كه جرقه تحركات در خاورمیانه كلید بخورد نوعی ناامیدی از هر گونه تغییر در میان بود اما این سد شكسته شد و پیش بینی می شود هر چند این تحولات به انقلاب تمام عیار منجر نشود اما این هژمونی شكست خورده و رژیم صهیونیستی و آمریكا هرگز به آن قدرت سابق باز نگردند.

این تحلیلگر مسایل خاورمیانه معتقد است: آمریكا و اسرائیل سكوت نمی كنند بلكه بیش از چند دهه در ابعاد سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی حركت كرده اند و این می تواند پاشنه آشیل قیام های مردمی باشد. هرچند این قیام ها هزینه های سختی به آمریكا و هم پیمانان او وارد ساخته است اما اگر مردم منطقه همگرایی خود را حفظ كنند می توانند مطالباتشان را از خواسته های صنفی به مطالبات بنیادی تر پیش ببرند.

فروپاشی جریان اقتدار در منطقه
روح الله زاد عقیده دارد كه در این حالت طی سال های آتی از آمریكا و اسرائیل، دیگر به عنوان جریان های اقتدار سراغ نخواهیم گرفت و نفوذشان كمرنگ خواهد شد. این جریان فضای مناسبی برای همدلی در منطقه ایجاد خواهد كرد چون تحولات نشان می دهد شاهد همگرایی اصیل مبتنی بر عدالت و آموزه های اسلامی خواهیم بود. البته مهدی اقراریان كارشناس مسایل خاورمیانه تحولات منطقه را طی ماه های اخیر منبعث از ساختاری می داند كه طی 100 سال اخیر شكل گرفته و حالا باید شاهد پیروزی قاطع منتج از آن باشیم. وی در تحلیل تحولات اخیر و تاثیر آن بر استراتژی و راهبردهای آمریكا و اسرائیل به گزارشگر كیهان می گوید: هویت صهیونیستی فاقد سیستم های ملت است و دولت مردمی به عنوان پدیده جدید در چند صد سال اخیر كه در هر كشوری شاهد آنیم در اسرائیل وجود ندارد چرا كه ملت حاضر شامل یهودیانی است كه با هویت های متفاوت از هر گوشه ای از دنیا آمده اند.

آمریكا تلاش كرد منطقه ای را تحت سلطه قرار دهد كه قاره اروپا و آفریقا و اسرائیل را پیوند می زند در حالی كه هیچ یك از ملت های خاورمیانه چنین اتفاقی را قبول نداشتند. اما آمریكا به كمك مصر یك هویت جعلی در منطقه ایجاد كرد كه امروز با خروج مصر از این گردونه عملا نظام امنیتی غرب با مشكل مواجه شده است. این اتفاق استراتژی امنیتی آمریكا را كه حفظ رژیم صهیونیستی است به هم زد. همواره در راهبرد امنیت ملی آمریكا كه سند رسمی است تاكید شده حفظ رژیم صهیونیستی جزء امنیت ملی آمریكا حساب می شود با این اتفاقات در منطقه، آمریكایی ها ضربه سختی خوردند.

اقراریان دلیل این تحلیل را شكست آمریكا در حالی عنوان می كند كه ارتش مصر را متشكل از600 هزار نفر و پیشرفته ترین امكانات مجهز كرده بود اما حالا همین ارتش خطری جدی برای او تلقی می شود. از منظر جمهوری اسلامی ایران دولت های منطقه می بایست بر اساس ایدئولوژی حاكم بر منطقه، عقاید دینی اسلام و خواست مردم عمل كنند. با مطالعه دقیق شعارهای مردمی همین موضوع اثبات می شود كه مطالباتشان بر مبنای اسلامیت و جمهوریت بنا شده است. برپایی نماز جماعت در خیابان ها و سردادن شعار الله اكبر و در دست گرفتن قرآن مستندات موجود است. اما از منظر غرب این روند باید تغییر كند البته با نوعی بازبینی و اعطای امتیازاتی به مردم جلوه گری می كند.

هراس از افكارعمومی
نسل جوان و امروز كشورهای خاورمیانه بهتر از پدران خود، آمریكا و رژیم صهیونیستی و اهداف خودخواهانه آنها را می شناسند و دیگر اجازه قدرت یافتن استكبار را در منطقه نخواهند داد. اقراریان تصریح می كند: به همین علت است كه آمریكا در لیبی محتاطانه وارد شد چرا كه مردم لیبی طرف مقابل خود را در جبهه جنگ آمریكا می دانند و نكته دیگر عدم حمایت غرب از حاكمان منطقه مثل بن علی و مبارك است. همان اتفاقی كه برای شاه مخلوع افتاد به سران كشورهای عربی پیام می دهد كه همین غربی ها از شما حمایت نخواهند كرد و تمام این اتفاقات منجر به پر رنگ و روشن شدن وضعیت منطقه می شود.

زهره الهیان عضو كمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سرویس گزارش كیهان می گوید: تحولات منطقه با سرعت تمام روبه پیشرفت است و روند تحولات و موج اسلام خواهی ملت های مسلمان منطقه و سیاست طلبی و آزادی خواهی آنها از رژیم های دیكتاتوری آن قدر سریع است كه تحلیلگران را دچار غافلگیری و آمریكا را دستپاچه كرده است.

وی ضمن اشاره به اعتراف مشاوران امنیتی اوباما مبنی بر تاثیرگذاری ایران در تحولات منطقه اظهار می كند: ملت های مسلمان شاهد این بودند مردم ایران با ایستادگی در مقابل نظام های سلطه ایستادند و در روند سیاست بین الملل و عرصه های علمی و فناوری به خودكفایی رسیدند و امروز ایران در عرصه بین الملل تعیین كننده است. تحولات منطقه باعث شد ملت های مسلمان منطقه نوعی احساس و رویه آزادی خواهی و استقلال طلبی داشته باشند اما رژیم های دیكتاتوری مانع بروز آن می شدند و این رویه منجر شد ملت ها از انقلاب ایران الهام بگیرند.

اما این موضوع را نباید نادیده گرفت كه سران بحرینی و رژیم آل خلیفه كه حمایت همه جانبه آل سعود را پشت خود می بیند این روزها با شدت بیشتری به مقابله با انقلابیون بپردازد. بازداشت 420 تن از شیعیان بحرینی و بركناری 750 نفر دیگر از س مت های خود دیگر اتفاقات نامباركی كه در بحرین می افتد و چاشنی كشتار مردان و زنان بی دفاع در این كشور شده است. الهیان به حوادث بحرین اشاره كرده و می گوید: با چراغ سبز آمریكا عربستان وارد بحرین شد. این ها در مواضع آمریكا و رژیم صهیونیستی و پشت پرده انگلیس تلاش می كنند مسیر عدالت طلبی و اسلام خواهی مردم را منحرف كنند و آنچه مسلم است روند عملكرد آمریكا و رژیم صهیونیستی است. عربستان هم اگر به دام آمریكا بیفتد زمان سرنگونی اش تسریع می شود. وی اضافه می كند: در مورد بحرین هم تلاش آمریكا و رژیم صهیونیستی و عربستان بر این است قیام ملت بحرین را نوعی دخالت ایران جلوه دهند و مساله شیعه و سنی وعرب و عجم را وارد كنند تا این قیام را سركوب و به واسطه این موضوعات تلاش می كنند جمع بین مسلمانان را متفرق كنند. در حالی كه رهبران ملت بحرین اعلام كرده اند جنگ بین شیعه و سنی نبوده بلكه تبعیض طولانی است كه سال ها مردم بحرین شاهد آن بوده اند.

فرصت ها و تهدیداتی برای استكبار
برای درك صحیح تحولات چند نكته را باید لحاظ كنیم تا مبنایی برای ارزیابی كامل شود. ماحصل ماهیت تحولات، خواسته سردمداران جنبش و مطالبات مردمی، میزان تاثیرگذاری كشورهای منطقه و فرامنطقه ای بر تحولات خاورمیانه فرصت و تهدیدهایی كه برای آمریكا و اسرائیل پیش خواهد آمد، نشان می دهد.مصطفی كرمی كارشناس ارشد روابط بین الملل و پژوهشگر مسایل خاورمیانه معتقد است: درصورتی كه تحولات منطقه منجر به شكل گیری حكومت های مردم سالار شود به مقابله با آمریكا می پردازند و دیگر حالت برتری این كشور در مذاكرات جهانی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت مشخصا اسرائیل هم چنین وضعیتی خواهد داشت.

وی دلیل این اظهارنظرش را در ماهیت حكومت های مردم سالار می داند و در توضیح بیشتر می گوید:
دولت های مردم سالار دارای پشتوانه افكار عمومی قوی هستند كه مطالبات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و عدالت خواهانه ای دنبال می كنند. اگر دولت های مردم سالار در منطقه شكل بگیرند اسرائیل در انزوا قرار می گیرد و بازتاب رفتارش سركوب و تمكین نكردن به حقوق بشر است درست مثل رفتاری كه در پس ندادن زمین های فلسطینیان نشان داد.به این ترتیب باید گفت اگر جنبش های مردمی پیروز نشوند حكومت های وابسته و دیكتاتور مشابه قبل حاكم می شوند كه به احتمال زیاد مشروعیت مردمی در آن ها حاكم نیست. البته این تحلیل هم وجود دارد كه خاورمیانه یكی از پایه های قدرت آمریكا در جهان و البته بخش اعظم قدرتش است و تسری افول قدرت آمریكا از خاورمیانه به جهان تقریبا كم است یعنی به یكباره این اتفاق نمی افتد چون آمریكا پایگاه های مهمی دراین مناطق ایجاد كرده است.

كرمی در ادامه اظهاراتش می گوید: یك برداشت و تلقی و حالت خاصی از اسلام خواهی در منطقه داریم. اگر از نفوذ آمریكا و اسرائیل كاسته شود اما وجه تقابلی نداشته باشد مبتنی بر رابطه تعاملی دو طرفه و معامله گرایانه خواهد بود. اما در حالت حاضر آنچه در رفتار مردمی و جنبش ها حاكم است افول قدرت آمریكا را شاهد خواهیم بود چون روابط آنها تقابلی است.

وی البته این رابطه را در مورد مصر و تونس حاكم نمی بیند و علت آن را چنین مطرح می كند: دستگاه قدرت قبلی باقی ماند و وزرا به تدریج جابه جا شدند اما باید منتظر نتایج انتخابات بود. وجه غالب این است كه افكار عمومی ماهیتی بدبین به غرب دارد و تعدیل به وجود می آید كه سیاست های گذشته نمی تواند حاكم باشد و در كوتاه مدت تعدیل در سیاست ها به وجود می آید.

پریسا جلالی


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :