تبلیغات
تفسیر آفتـاب - انقلاب اسلامی و نهضت های دنیای عرب
 
پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره

 • امام در متن جامعه زندگی می كرد

  وقتی عموم مردم مسلمانند و اعتقاد به اصول اسلام دارند ، باید قوانینی كه در این حكومت تدوین می شود، اسلامی بوده و مخالفتی با اسلام نداشته باشد؛ البته این بدان معنا نیست كه تلقی كنیم باید موضوعات جدید و روز آمد را كه در زمان معاصر پدید می آیند، در اسلام باشد...

  ادامه مطلب ...
 • امام خمینی (ره) و معجزة انقلاب اسلامی

  در تبیین و و تفسیر حقیقت انقلاب امام خمینی(ره) باید گفت: با وقوع انقلاب اسلامی‌ در ایران دنیا شاهد رخداد یك معجزة عظیم الهی بود‌، و این واقعیتی است كه بارها پیر و مرادمان بر آن تأكید نمودند...

  ادامه مطلب ...
 • امام خمینى(ره) و جنبش هاى اسلامى معاصر

  اعداد نه تنها در زندگی مادی که در زندگی معنوی ما نیز حائز اهمیت فراوانند ، تعدا رکعات نماز ، تعداد تسبیحات اربعه ، تعداد تسبیحات حضرت فاطمه (س) و امثال اینها نشان می دهند که زندگی معنوی جدا از اعداد نیست ...

  ادامه مطلب ...
 • ۲۰ برش از زندگی حضرت روح​الله

  حدادی، محسن - سال ها قبل قرار بود؛ کتاب کوچکی به شکل مینی​مال​های مستندی از زندگی علمی - عملی امام روح الله رضوان الله تعالی علیه منتشر کنیم؛ تحقیق کار آغاز شد و نگارش هم به پایان رسید اما در مجموع کار به دلمان نچسبید!...

  ادامه مطلب ...
 • وظایف مردم و دولت اسلامی در اندیشه امام خمینی ره

  باید فكر این معنا كنید كه خدمت كنید به كشور، خدمت كنید به ملت كه بعد از خود شما مثل مرحوم رجایی، مردم، شهادت فعلی و عملی بدهند بر اینكه شما خوبید تا خدای تبارك در محضرش شما را قبول كند. ای دولت‏ها! فتح كشور مهم نیست، فتح قلوب مهم است...

  ادامه مطلب ...
انقلاب اسلامی و نهضت های دنیای عرب
در آستانه سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ما شاهد نهضت های چشمگیر بزرگی در دنیای عرب هستیم. این جنبش ها حیرت جهانیان را برانگیخته و معادلات سیاسی قدرت ها را بیش از هر موقع دیگر متزلزل كرده است. این اعتراضات در سطح بین المللی كاملا قابل پیش بینی بود. حقیقت این است كه زیرساخت های فرسوده نظام ملی و بین المللی كه سال ها بر جوامع عربی حكومت كرده اند اكنون مردم آن را به چالش كشیده اند و به تدریج در حال فروپاشی است.

حیرت بسیاری از دولتمردان و نخبگان بین المللی و داخلی و رسانه های آنها از سرعت این رویدادها قابل درك است. این بی توجهی به واقعیت ها درشگفتی بسیاری از دولتمردان، نخبگان و رسانه ها در هنگام وقوع انقلاب اسلامی ایران و فروپاشی شوروی نیز قابل مشاهده بود.

بیكاری، فقر، شكاف طبقاتی، نبود احزاب و تنوع رسانه ای و مطبوعاتی، استبداد فردی و حكومتی، فساد مالی و اخلاقی، طایفه گرائی، همه اینها از عواملی هستند كه باعث نارضایتی می شوند.

ولی هیچ كدام به تنهائی و یا حتی به طور جمعی ریشه اصلی این بحران ها نیستند. سؤال اصلی این است كه چرا فقر و شكاف طبقاتی در جامعه وجود دارد؟ چرا مردم به حاكمان و نخبگان سیاسی خود اعتماد ندارند؟ شكاف بین جامعه و دولت از كجا به وجود آمده است؟ منابع مشروعیت حكومت برپایه و اساس چه ارزش هائی نهاده شده است؟ آیا مردم حقیقتا به اینگونه مشروعیت های وارداتی از غرب و نظام آنها احترام می گذارند؟ آیا تفاوتی درباره تعریف دموكراسی و شاخص های آن وجود دارد؟ كدام نوع دموكراسی و توسعه و با چه ارزش هایی؟ به طور خلاصه، چگونه می توان اعتراضات و عصیان امروزی مردم در تونس و مصر و یمن و سایر كشورهای عربی را بیان كرد؟ علت اصلی این ناآرامی ها چیست؟

علت اصلی این بحران ها، نظام و الگوی «ملت- دولت» غربی است كه بر این جوامع تحمیل گردیده و استقلال فكری، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی و حكومتی را از این سرزمین ها سلب كرده است.

تناقض الگوی «ملت- دولت» با فرهنگ و تمدن و آئین و دین این سرزمین ها از یك طرف و شكست همین الگو در بهترین شرایط خود در كشورهای غربی دو طرف این سكه بحران است. الگوی «ملت- دولت» با همه ارزش های اروپائی و خارجی خود نخست در اواخر قرن هیجدهم با حمله ناپلئون بناپارت به مصر در كشورهای اسلامی به مردم تحمیل گردید بدون اینكه طایفه گرائی و استبداد قبیله ای نظام سلطنتی موروثی و سیستم خلیفه گرائی جغرافیائی را از بین ببرد. غرب با صیانت نظامی، سیاسی، اقتصادی و علمی خود نه تنها مختصر آزادی هائی را كه به شهروندان خود تفویض كرده بود به كشورهای اسلامی مانند مصر انتقال نداد بلكه شعار «آزادی، مساوات و برابری» انقلاب فرانسه به مدت دو قرن به استعمار كشورهائی مانند تونس، الجزایر و مغرب انجامید. غرب بزرگترین نقض كننده ارزش های خود در دنیای شرق بوده است و به همین جهت احترام و اعتماد مردم این كشورها را از دست داده است.این الگوی «ملت- دولت» غرب بوده است كه با حمایت از ملی گرائی، و طایفه گرائی و در نقاب حمایت از دولت های ملی كوشش كرده است ارزش های خود را تحت این گونه نظام بین اعراب ترویج داده و با استفاده از منابع سرشار طبیعی و استراتژیك این سرزمین ها تسلط خود را بر این منطقه پایدار كند. در نتیجه الگوی «ملت- دولت» به دولت ها و حكومت های یك حزبی، فردی، سلطنتی، و طایفه ای 100 سال اخیر تبدیل شده است. این الگوی حكومت و توسعه از یك طرف در داخل كشورها ملت ها را به گروه های مختلف «مدرن» و «متجدد» و «سنتی» و «دینی» و... تقسیم كرده و در سطح مرزها باعث نفاق و دودستگی اعراب و مسلمانان گردیده است.

امروز كسی نیست كه بنویسد نقش زبان عربی، همبستگی فرهنگی و مشاركت دینی و مذهبی چه سهمی در بسیج و نهضت های شمال افریقا و خاورمیانه داشته است. نهضت های امروزی اعراب آهنگ ویژه خود را دارد و استقلال و آزادی مردم این كشورها را باید در چارچوب فرهنگ اسلامی و ملی آنها درك كرد. فقدان مشروعیت حكومت ها، شكاف بزرگ بین خواص و عام، فاصله عظیم بین دولت و جامعه، یا دولت و ملت، بی اعتمادی مردم به احزاب، بی اعتمادی مردم به غرب، فریبكاری و خودخواهی و حب نفس دولتمردان و حاكمان و بی صداقتی غرب در مدیریت این بحران ها دلائل بزرگ و متعدد اعتراض های كنونی است. به خاطر داشته باشیم كه خواسته های مردم مصر، تونس و سایر كشورهای عربی فراسوی موارد مادی و اقتصادی و مالی است و بیش از همه با كرامت و عزت بشری و آزادی و استقلال فكری و مشروعیت حكومتی ارتباط دارد.

امروز آمریكا و برخی از كشورهای اروپای غربی می خواهند اشتباهاتی را كه در زمان انقلاب اسلامی و درباره شاه معدوم كردند در مصر و سایر كشورهای عربی تكرار نكنند، ولی قدرت این كار را ندارند چون دیدگاه امریكا و اتحادیه اروپا درباره خودشان و مردم خاورمیانه و دنیای اسلام یك دیدگاه غلط است. مشكل غرب و طرفداران آن این است كه به تغییر و اصلاحات اعتقاد ندارند و از تغییرات بنیادین گریز دارند و در بسیاری اوقات دانسته و ندانسته خود را فریب می دهند.

به دو موضوعی كه این روزها از زبان دولتمردان و نخبگان و رسانه ها و به اصطلاح كارشناسان غرب می شنویم و می خوانیم توجه كنید:

«انقلاب و شورش در دنیای عرب و تونس و مصر با اینترنت و فیس بوك و تویتر شروع شده و پایان خواهد یافت»، «ما طرفدار دموكراسی در مصر هستیم ولی اگر انتخابات را اخوان المسلمین و گروه های اسلامی ببرند، آن را قبول نداریم.»

به خاطر دارم در زمان انقلاب اسلامی ایران نیز در غرب این شعار را ترویج می كردند كه «انقلاب ایران با نوار و ضبط صوت شروع شده است» و با «نوع دموكراسی غرب خاتمه خواهد یافت». غافل از اینكه نوار و ضبط صوت و تویتر و فیس بوك و تكنولوژی های دیگر را همه دارند و همه می توانند از آنها استفاده كنند ولی مشروعیت رهبری، حقانیت انقلاب، و زیر ساخت های سنتی و بومی در دست همه نیست.

 

 
پی نوشت:

پروفسور حمید مولانا


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :