پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره
 • انقلاب اسلامی و پیامدهای معرفتی

  انقلاب اسلامی ایران تنها برای بهبود وضع معاش مردم شكل نگرفت، بلكه فراتر از این، یك ماهیت ارزشی و دینی دارد و از این رو، اساسی ترین وصف انقلاب ایران، «اسلامی» بودن آن است. در این نوشتار، به راه‌های جهانی سازی انقلاب اسلامی ایران برای رسیدن به یك تمدّن اسلامی اشاره شده است....

  ادامه مطلب ...
 • آثار و نتایج انقلاب اسلامى ایران

  انقلاب اسلامى در همه‏ ى ابعاد فردى و اجتماعى، داخلى و خارجى، سیاسى و اقتصادى و فرهنگى، اهداف بسیار بلندى براى مردم و دولت ترسیم نموده است.این اهداف عمدتاً مأخوذ از قرآن و سنت بوده كه عمدتاً در كلام امام خمینى (ره) و...

  ادامه مطلب ...
 • نعمت انقلاب اسلامی

  به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 80/12/13 جمعی از خواهران دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز با حضرت آیت اللّه مصباح دیدار كردند. ایشان در جمع آن‌ها درباره ارزش نظام اسلامی و مقایسه آن با ...

  ادامه مطلب ...
 • انقلاب اسلامی ایران، جلوه هایی از الطاف امام عصر(علیه السلام)

  انقلاب اسلامی ایران، به رهبری امام خمینی( از حوادث کم نظیر تاریخ این مرز و بوم است که توانست رژیم پهلوی را -که قدرتهای بزرگ شرق و غرب، مدافع آن بودند و تا بن دندان مسلح بود- به گورستان تاریخ فرستد و...

  ادامه مطلب ...
آینده مصر و دنیای عرب
در كمتر از یك ماه دو تن از دیكتاتورهای مورد حمایت آمریكا و غرب در تونس و مصر سرنگون شدند.به دنبال قیام مردم علیه زین العابدین بن علی رئیس جمهور تونس و فرار او از كشورش، این هفته حسنی مبارك رئیس جمهور مصر نیز به سرنوشت او دچار شد. جالب اینكه بركناری مبارك در مصر در روز سالگرد انقلاب اسلامی ایران صورت گرفت و بیش از 18 روز طول نكشید كه مردم مصر با تظاهرات پرشور خود او را به تبعید فرستادند.

پشتیبانی آمریكا و غرب از حكومت های دیكتاتوری و سقوط آنها با قیام مردم یك تاریخ طولانی دارد و از طرفی نشانه شكست سیاست ایالات متحده در این كشورهاست. نگاه اجمالی به لیست دولت هائی كه سال ها مورد حمایت مالی، سیاسی و نظامی آمریكا بوده ولی بر اثر اعتراضات مردم سقوط كرده اند بسیار عبرت انگیز است: حسنی مبارك و سادات در مصر، بن علی در تونس، صدام حسین در عراق، ژنرال مشرف و ضیاءالحق در پاكستان، سوهارتو در اندونزی، ژنرال پینوشه در شیلی، محمدرضا پهلوی در ایران، موبوتو سه سكو در كنگو، ماركوس در فیلیپین، دوالیه در هائیتی و ده ها دولت دیگر از پایان جنگ جهانی دوم تا به امروز در قاره های مختلف دنیا.

حقیقت این است كه نظام ها و دولت های سرسپرده، مستبد، نظامی و وابسته به قدرت های خارجی بیش از هر موقع دیگر با بحران مشروعیت روبه رو هستند. یك شكاف بزرگ و عمیق «بی اعتمادی» بین مردم، حكومت های غیرمردمی، و قدرت های غربی به وجود آمده است. یك سرگیجی بزرگ بین رهبران و نخبگان غرب و دولت های تحت نفوذ آنها همه جا را فراگرفته است و پایه های ظلم و ستم و سلطه گرائی و بی عدالتی درحال فروپاشی است. سه هفته قبل وقتی كه تظاهرات مردم قاهره در میدان التحریر علیه مبارك آغاز شد، یك ژنرال بازنشسته اسرائیلی در تل آویو به توماس فریدمن نویسنده نیویورك تایمز گفت «هر چه كه ما در 30 سال گذشته فكر كردیم، دیگر معنی ندارد... آنچه كه دنیای ما را می چرخاند و هدایت می كرد از دست ما رفته است» (نیویورك تایمز 3 فوریه 2011). وقایع مصر، دیوید بروكز یكی از نویسندگان نیویورك تایمز را كه ستون دائمی و ویژه در آن روزنامه داشته و از جناح محافظه كاران آمریكاست وادار كرده است كه از «كرامت و عزت نفس» در سیاست خارجی صحبت كند: «آنچه ما از رویدادهای اخیر (مصر) یاد گرفته ایم این است كه ایالات متحده معمولا در همه چیز غلط عمل می كند (نیویورك تایمز، 2 فوریه 2011).خواسته های مردم مصر در دهه های اخیر بسیار روشن و مشروع بوده است: آزادی در تعیین سرنوشت نظام و آینده خود، رهائی از حكومت دیكتاتوری و نظامی، استقلال در اداره كشور و همكاری با همه كشورهای اسلامی و همسایه، آزادی فلسطین اشغالی، جلوگیری از نفوذ و دخالت خارجیان، عدالت اجتماعی، اقتصادی و پیشرفت كشور، مردم سالاری حقیقی و بومی، و امنیت داخلی و خارجی. ولی نوع حمایت و پشتیبانی واشنگتن از نظام مصر همیشه با این خواسته های مردم در تضاد بوده است. این شیوه نادرست را باید از زبان خود دولتمردان، نخبگان سیاسی و رسانه های ایالات متحده شنید: قبل از استعفای مبارك، چندین بار رابرت گیتس وزیر دفاع آمریكا در مصاحبه ها و جلسات نشست كمیسیون های كنگره به صراحت از همكاری ژنرال ها، افسران و نظامیان و ارتش مصر با آمریكا صحبت كرد و اظهار داشت كه آمریكا با اعضای ارتش مصر در تماس است و از عملكرد آنها مطمئن است. «اچ.دی.اس. گرین وی»، نویسنده روزنامه «بوستون گلوب» در مقاله ای تحت عنوان «زمان مصر برای مرگ و تولد مجدد» می نویسد، «آمریكا تا موقعی دموكراسی را دوست دارد كه نتیجه انتخابات به میل ما باشد... آمریكا باید در دنیای امروز زندگی كند نه در دنیائی كه می خواهد داشته باشد (اینترنشنال هرالدتریبیون، 5و 6 فوریه 2011). «ری تاكی» عضو ارشد شورای روابط خارجی و مشاور اسبق وزارت امور خارجه آمریكا درباره مصر و دموكراسی می گوید، «دموكراسی ممكن است باعث ثبات خاورمیانه و تقویت و رشد اقتصادی شود ولی این منطقه را علیه خواسته های آمریكا بسیج خواهدكرد (نیویورك تایمز، 5فوریه 2011).

حسنی مبارك رئیس جمهور اقتدارگرا از صحنه خارج شده است ولی نظامی كه او را به قدرت رساند و سال ها از او حمایت كرده است هنوز پابرجاست. چالش كنونی مردم مصر این است كه چگونه می توانند ریشه این سرطان را بخشكانند و كشور خود را به یك نظام مستقل و آزاد كه خارج از سلطه و نفوذ بیگانگان بوده و نماینده مردم سالاری بومی و اصیل خودشان باشد، تبدیل كنند. این كار آسان نیست، ولی عملی است. «سرنگونی فرعون مصر»، «ظهور فرشته آزادی» و «انتقال مصر به مردم سالاری و دموكراسی» موقعی معنای واقعی پیدا خواهد كرد كه خود مردم مصر، با اراده و استقلال فكری خود و به دست خود حكومت و نظام مورد علاقه خود را تعیین كنند. انعكاس استعفای مبارك و بركناری او از ریاست جمهوری در دنیای عرب و جهان اسلام متنوع ولی محكم بود.

شاید تیتر اول روزنامه «جاكارتا پست» اندونزی كه «مصری ها امیدوارند ولی با آینده نامعلومی مواجهه هستند» (جاكارتاپست، 13فوریه 2011- 24بهمن 1389) چندان دور از حقیقت نباشد.

همه علائم نشان می دهد قدرت هائی كه در این 30سال گذشته از مبارك و رژیم او حمایت كردند و امروز خود را شرمنده می بینند، كوشش دارند این نهضت كنونی مصر را ربوده و با تبلیغات از تغییرات بنیادین جلوگیری كنند. ولی این مردم مصر هستند كه باید به ندای تاریخی خود پاسخ دهند.


پروفسور حمید مولانا


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو