پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره
 • انقلاب اسلامی و پیامدهای معرفتی

  انقلاب اسلامی ایران تنها برای بهبود وضع معاش مردم شكل نگرفت، بلكه فراتر از این، یك ماهیت ارزشی و دینی دارد و از این رو، اساسی ترین وصف انقلاب ایران، «اسلامی» بودن آن است. در این نوشتار، به راه‌های جهانی سازی انقلاب اسلامی ایران برای رسیدن به یك تمدّن اسلامی اشاره شده است....

  ادامه مطلب ...
 • آثار و نتایج انقلاب اسلامى ایران

  انقلاب اسلامى در همه‏ ى ابعاد فردى و اجتماعى، داخلى و خارجى، سیاسى و اقتصادى و فرهنگى، اهداف بسیار بلندى براى مردم و دولت ترسیم نموده است.این اهداف عمدتاً مأخوذ از قرآن و سنت بوده كه عمدتاً در كلام امام خمینى (ره) و...

  ادامه مطلب ...
 • نعمت انقلاب اسلامی

  به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 80/12/13 جمعی از خواهران دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز با حضرت آیت اللّه مصباح دیدار كردند. ایشان در جمع آن‌ها درباره ارزش نظام اسلامی و مقایسه آن با ...

  ادامه مطلب ...
 • انقلاب اسلامی ایران، جلوه هایی از الطاف امام عصر(علیه السلام)

  انقلاب اسلامی ایران، به رهبری امام خمینی( از حوادث کم نظیر تاریخ این مرز و بوم است که توانست رژیم پهلوی را -که قدرتهای بزرگ شرق و غرب، مدافع آن بودند و تا بن دندان مسلح بود- به گورستان تاریخ فرستد و...

  ادامه مطلب ...
آل سعود در یك قدمی سقوط
لشگركشی آل سعود به بحرین و قتل عام وحشیانه مردم مظلوم و غیرمسلح این سرزمین شیعه نشین -كه به ناحق و در جریان خیانت شاه معدوم از ایران جدا شده است- اگر چه رخدادی تلخ و فاجعه آمیز است اما تمامی شواهد و قرائن موجود بی آن كه گزافه و اغراقی در میان باشد، حكایت از آن دارند كه آل سعود به پایان حیات نفرت انگیز خود رسیده است و خاورمیانه اسلامی در آینده ای بسیار نزدیك از این جرثومه فساد و تباهی و متحد تابلودار اسرائیل پاكسازی می شود. براساس همین شواهد كه در این یادداشت به نمونه هایی از آن اشاره می شود، بعید به نظر می رسد خاندان آل سعود از روز بد حادثه ای كه پیش روی دارند، جان سالم به در برند و در مجازات این خاندان تحت قیمومیت آمریكا، تنها به فروپاشی حاكمیت آنها بسنده شود، بخوانید؛

1-«مارتین ایندایك» سفیر سابق آمریكا در اسرائیل و مدیر بخش خارجی موسسه «بروكینگز» طی یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست - 7 آوریل / 18 فروردین- به فهرستی از نقاط آسیب پادشاهی آل سعود اشاره كرده و به گونه ای تلویحی، ادامه حاكمیت این خاندان در شبه جزیره عربستان را ناممكن ارزیابی می كند. «ایندایك» كه نظرات وی در میان دولتمردان آمریكا از اعتبار بالایی برخوردار است، تنها راه پیش پای آمریكا برای حفظ حاكمیت آل سعود را تبدیل «پادشاهی مطلقه» به «مشروطه سلطنتی» می داند ولی بلافاصله می افزاید «با توجه به امواج بلند سونامی اسلامی در خاورمیانه و شمال آفریقا، بعید به نظر می رسد كه فرصتی برای این تغییر ساختار در حكومت آل سعود باقی مانده باشد». مارتین ایندایك توضیح می دهد حكومت كنونی عربستان، بر گرفته از مدل حكومت های استبدادی قرن 15 میلادی است كه نمی تواند در قرن 21 شانس دوام داشته باشد و در مواجهه با خیزش های امروز خاورمیانه، به طور كامل از بین خواهد رفت.

سفیر سابق آمریكا در اسرائیل در ادامه تحلیل -بخوانید گزارش- خود از شرایط شكننده و روبه زوال آل سعود می نویسد؛ «بسته كمك های مالی به ارزش یكصد میلیارد دلار و تعهد ایجاد 60 هزار فرصت شغلی كه ملك عبدالله وعده داده است، نمی تواند از خروش مردم و مخصوصاً جوانان عربستان علیه آل سعود جلوگیری كند» و می افزاید «مردم این مبلغ را فقط بخشی از مطالبات خود می دانند كه تاكنون از آنان دریغ شده است» و می نویسد «جاذبه استقلال و آزادی سیاسی كه از آن سوی مرزها و امروز از ایران پمپاژ می شود و از طریق اینترنت و تلویزیون های كابلی در میان شهروندان عربستان منتشر می شود، چیزی نیست كه ملك عبدالله بتواند با پرداخت رشوه مالی و اختناق پلیسی مانع گسترش آن شود».

2-
دیپلمات های سعودی در محافل سیاسی و رسانه ای آمریكا و كشورهای اروپایی به «دیپلمات های شرمسار»- ASHAMED DIPLOMATS- شهرت دارند چرا كه به شدت از روبرو شدن با خبرنگاران و مصاحبه با آنان پرهیز می كنند. رسانه های غربی بر این باورند كه آنچه دیپلمات های سعودی را از روبرو شدن با خبرنگاران پرهیز می دهد، نگرانی آنها از پرسش های احتمالی درباره ساختار حكومتی آل سعود است. ساختاری كه هیچ توضیح قابل قبولی برای آن وجود ندارد. حاكمیت یك خاندان دست نشانده انگلیس و تحت قیمومیت كنونی آمریكا بر مردم عربستان، بی آن كه در آن از انتخابات و دخالت مردم در تعیین سرنوشت خویش كمترین اثر و نشانه ای باشد. پرهیز دیپلمات های سعودی از روبرو شدن با خبرنگاران تا آنجاست كه وزیر خارجه عربستان نیز در جریان دیدار با همتایان خود از حضور در كنفرانس مشترك خبری كه یك رسم تعریف شده دیپلماتیك است خودداری می كند.

از سوی دیگر اكثر دانشجویان عربستان كه در خارج از كشور خویش به تحصیل اشتغال دارند نیز به دانشجویان خجالتی و كم حرف معروفند و بسیاری از آنها در هیچیك از مباحث سیاسی كه در میان دانشجویان متداول و معمول است شركت نمی كنند. برخی از این دانشجویان انكار نمی كنند كه با حكومت قرون وسطایی آل سعود موافق نیستند و آنها را دایناسورهای فرار كرده از پارك ژوراسیك می دانند! ولی از بیم بازخواست دستگاه امنیتی عربستان ترجیح می دهند مخالفت خود را ابراز نكنند. یكی از همین دانشجویان به هفته نامه آمریكایی «نیویوركر» می گوید؛ تا چند ماه قبل، از این كه یك شهروند عربستان سعودی هستم، احساس ناخوشایند و آزاردهنده ای داشتم و در برخی از مواقع خود را یكی از ایرانیان عرب زبان معرفی می كردم اما امروزه با شكل گیری قیام مردمی علیه آل سعود، دیگر آن احساس را ندارم و مخصوصا در كنار برادران فلسطینی خود، احساس شرمندگی و حقارت نمی كنم.

3- چهارشنبه هفته گذشته- 24 فروردین ماه- روزنامه سعودی «عكاظ» به نقل از سایت «ایلاف» كه وابسته به وهابیون دربار سعودی است، نوشت؛ آیا هیچكس مقاله های ضد ایرانی ما را می خواند یا این مطالب را كه همه روزه در رسانه های كشورمان منتشر می كنیم برای خودمان می نویسیم تا خشم خود را از حضور پرقدرت ایران در همه جای خاورمیانه و حتی شمال آفریقا كاهش دهیم؟! ایران فقط با گروه های شیعه در كشورهای عربی ارتباط ندارد، بلكه با جنبش سنی مذهب حماس در فلسطین نیز مرتبط است و شاید تعجب كنید اگر گفته شود در میان مردم لیبی هم حضور دارد. ایران اكنون نیروگاه هسته ای دارد، زیردریایی می سازد، موشك دوربرد و پیشرفته تولید می كند و همه جا در میان مردم ما حضور دارد. ایران اكنون به شبحی تبدیل شده كه در باغ های ما گردش می كند ولی ما او را نمی بینیم و نمی دانیم كجاست؟4- همان روز- چهارشنبه- سمر مقرون، یكی از نویسندگان معروف عربستان در روزنامه سعودی «الجزیره» نوشت «این روزها هركس به من می رسد، مرا به خاطر مقالاتی كه علیه ایران می نویسم، سرزنش می كند و به من تهمت ضد شیعی می زند و به شدت از انقلاب بحرین حمایت می كند. این افراد با این كه شهروند عربستانی هستند خیلی بیشتر از شهروندان ایرانی از نظام اسلامی ایران حمایت می كنند و ما را نویسندگان جیره خوار می نامند. این افراد در رسانه های عربستان نمی توانند به نفع ایران شعار بدهند ولی در محافل خود و از طریق سایت های اینترنتی، به صراحت از ایران و حتی از نظامیان ایران دفاع می كنند. چنین افكاری نشان دهنده یك طرز تفكر خطرناك و جدی در میان جامعه ماست و باید آن را خطرناكترین دشمن خود بدانیم».

5- در یكی از اسناد منتشر شده ویكی لیكس به ملاقات سری «مئیر داگان» - رئیس وقت سازمان موساد- با «نیكلاس برنز» معاون وقت وزارت خارجه آمریكا در سال 2007 میلادی اشاره شده است. این ملاقات همزمان با فروش 63 میلیارد دلار تسلیحات نظامی از سوی آمریكا به عربستان سعودی صورت گرفته و موضوع آن رایزنی با اسرائیل و ارزیابی پی آمدهای فروش تسلیحات یاد شده به عربستان است. در این ملاقات، مئیر داگان به وزارت خارجه آمریكا اطمینان می دهد كه از فروش تسلیحات نظامی به عربستان نگران نیست و در توضیح نظر خود می گوید؛ آل سعود، متحد منطقه ای ما هستند ضمن آن كه توان و مهارت های لازم برای استفاده از سلاح های مدرن را ندارند و این تسلیحات در اختیار مستشاران و نظامیان آمریكایی باقی می ماند. رئیس وقت موساد در این ملاقات به نكته ای اشاره می كند كه با توجه به تهدید اخیر عربستان علیه جمهوری اسلامی ایران و حضور بزدلانه و جنایتكارانه ارتش این كشور در بحرین، نكته ای شنیدنی است. داگان می گوید؛ توان ارتش عربستان فقط در حد و اندازه مقابله با یك قبیله بدون سلاح عرب است و اساساً قدرت تقابل با یك ارتش منظم و حتی یك قبیله عرب مسلح را ندارد.

گفتنی است كه دو سال قبل، ارتش آل سعود با تجهیزات كامل زمینی و هوایی برای كمك به علی عبدالله صالح در سركوب انقلابیون جنوب یمن- الحوثی ها- وارد یمن شد ولی در فاصله ای بسیار كوتاه، شكست سخت و سنگینی را تحمل كرده و با برجای نهادن بسیاری از ادوات نظامی خود- حداقل 7 تانك و دو فروند بالگرد و انبوهی از تجهیزات و تسلیحات فردی نظامیان سعودی - مجبور به عقب نشینی شد.

6- با توجه به نكات فوق كه فقط اندكی از بسیارهاست و از پایه های لرزان رژیم آل سعود حكایت می كند و با در نظر گرفتن امواج بلند سونامی اسلامی كه منطقه را فرا گرفته و هر روز بر دامنه و بلندای آن افزوده می شود، به آسانی می توان نتیجه گرفت كه پادشاهان آل سعود با لشگركشی به بحرین و قتل عام مردم بی دفاع آن دست به خودكشی زده اند و سقوط حتمی خود را جلو انداخته اند. چرا؟!

الف: مگر مردم مسلمان عربستان با مردم مصر، تونس، اردن، یمن، لیبی و... چه تفاوت عمده ای دارند؟ و مگر نه این كه طی چند ماه اخیر بارها نارضایتی خود از رژیم آل سعود را فریاد زده و سركوب ها نیز به اعتراف حامیان و دولتمردان آل سعود در كاهش خشم و نفرت مردم نسبت به دیكتاتورهای حاكم بر سرزمین وحی كمترین تاثیری نداشته است؟ بنابراین عربستان نیز مانند سایر كشورهای اسلامی تحت سلطه دیكتاتورهای دست نشانده آبستن حادثه است و به قول «مارتین ایندایك» از سونامی اسلامی در امان نیست. گفتنی است برخی از منابع غربی به كوچ تعداد قابل توجهی از اعضای خاندان آل سعود به آمریكا و كشورهای اروپایی طی چند ماه اخیر خبر داده اند. به گزارش این منابع، شاهزاده های سعودی از شركت بلاك واتر «BLACK WATER »كه یك ارتش خصوصی و مشهور آمریكایی است برای حفاظت از خود، مزدور استخدام كرده اند.

ب:نظامیان سعودی در بحرین به هنگام حضور در صحنه برای سركوب و قتل عام مردم از ماسك استفاده می كنند و به شدت از این كه شناخته شوند بیم دارند. و در همان حال، نشانه های قابل توجهی از سرپیچی و تمرد نظامیان سعودی برای اعزام به بحرین گزارش شده است. به نوشته گزارشگر «وال استریت ژورنال»، نظامیان سعودی با توجه به تحولات اخیر خاورمیانه، سقوط رژیم آل سعود را نزدیك می دانند و از اینكه قربانی بلندپروازی های خاندان آل سعود شوند وحشت دارند. گزارشگر وال استریت ژورنال می نویسد؛ وحشت فرماندهان و سربازان سعودی از پشت ماسك ها نیز به آسانی قابل دیدن است.

ج: تقریبا تمامی شاهزادگان سعودی و فرماندهان و صاحب منصبان رژیم آل سعود در ایالات مختلف آمریكا و كشورهای اروپایی صاحب قصرهای افسانه ای هستند و چند ماه از سال را در این كشورها به سر می برند، بنابراین شناسایی و انتقام از آنها به آسانی امكان پذیر است و شنیده ها حكایت از آن دارد كه جوانان بحرینی در انتقام خویش از این جرثومه های فساد و تباهی مصمم هستند و سوگند یاد كرده اند كه گریبان آنها را حتی بعد از سقوط رژیم آل سعود نیز رها نكنند. چرا كه اعدام انقلابی آنها را در هر نقطه دنیا یك تكلیف الهی می دانند و الحق كه چنین است.

د: آل خلیفه، اساساً از ساكنان بحرین نیستند و از قبایل بادیه نشینی بوده اند كه بعد از خیانت شاه معدوم و جدایی استان بحرین از ایران، به این منطقه كوچانده شده اند و از سوی دیگر عمده ترین منابع و ذخایر نفتی عربستان در منطقه شیعه نشین قطیف قرار گرفته است كه پیوندهای دیرینه با مردم بحرین دارند و طی چند هفته گذشته بارها در اعتراض به حاكمیت آل سعود و به حمایت از مردم مظلوم بحرین دست به تظاهرات زده اند. مردم قطیف با استناد به سوابق تاریخی خود و مختصات جغرافیایی منطقه خواستار جدایی از عربستان و تشكیل یك كشور مستقل هستند. رژیم آل سعود طی چند سال گذشته برای بر هم زدن تركیب جمعیتی قطیف و بحرین اقدام به كوچاندن برخی از قبایل عرب به این دو منطقه كرده است كه امروزه مردم بحرین و قطیف آنان را به چشم بیگانه می نگرند و اعلام كرده اند كه در حكومت آینده، آنها را خارجیان پاسپورت دار تلقی می كنند نه از اتباع شناسنامه دار در بحرین و قطیف.

7- و بالاخره همه شواهد و قرائن حكایت از آن دارند كه رژیم قرون وسطایی آل سعود فقط چند گام كوتاه با سقوط فاصله دارد و بدیهی است اعضای خاندان آل سعود، صاحب منصبان دربار سعودی و نظامیان اعزامی به بحرین در صورتی كه پس از پایان ماجرا- كه بسیار نزدیك است- زنده بمانند، در هیچ نقطه دنیا از انتقام ملت های مسلمان در امان نیستند.

 

 پی نوشت:

حسین شریعتمداری


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :