پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره
 • انقلاب اسلامی و پیامدهای معرفتی

  انقلاب اسلامی ایران تنها برای بهبود وضع معاش مردم شكل نگرفت، بلكه فراتر از این، یك ماهیت ارزشی و دینی دارد و از این رو، اساسی ترین وصف انقلاب ایران، «اسلامی» بودن آن است. در این نوشتار، به راه‌های جهانی سازی انقلاب اسلامی ایران برای رسیدن به یك تمدّن اسلامی اشاره شده است....

  ادامه مطلب ...
 • آثار و نتایج انقلاب اسلامى ایران

  انقلاب اسلامى در همه‏ ى ابعاد فردى و اجتماعى، داخلى و خارجى، سیاسى و اقتصادى و فرهنگى، اهداف بسیار بلندى براى مردم و دولت ترسیم نموده است.این اهداف عمدتاً مأخوذ از قرآن و سنت بوده كه عمدتاً در كلام امام خمینى (ره) و...

  ادامه مطلب ...
 • نعمت انقلاب اسلامی

  به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 80/12/13 جمعی از خواهران دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز با حضرت آیت اللّه مصباح دیدار كردند. ایشان در جمع آن‌ها درباره ارزش نظام اسلامی و مقایسه آن با ...

  ادامه مطلب ...
 • انقلاب اسلامی ایران، جلوه هایی از الطاف امام عصر(علیه السلام)

  انقلاب اسلامی ایران، به رهبری امام خمینی( از حوادث کم نظیر تاریخ این مرز و بوم است که توانست رژیم پهلوی را -که قدرتهای بزرگ شرق و غرب، مدافع آن بودند و تا بن دندان مسلح بود- به گورستان تاریخ فرستد و...

  ادامه مطلب ...
آیا تحولات منطقه نقشه آمریكاست؟
ولی امر مسلمین امروز در دیدار مردم فارس، بار دیگر با غافلگیركننده خواندن حوادث اخیر منطقه برای آمریكا، افق پیش روی بیداری ملت های مسلمان را روشن توصیف و تأكید كردند: «بیداری اسلامی در منطقه به بركت انقلاب اسلامی قطعاً به نتیجه خواهد رسید.» در این باره گفت وگوی ما را با دكتر محمد اكرمی نیا، كارشناس مسائل خاورمیانه بخوانید.

بخش هایی از این گفتگو را از اینجا بشنوید:

در سال 85 خانم كاندلیزا رایس با شروع جنگ 33 روزه گفت كه ما به دنبال شكل گیری یك خاورمیانه جدید هستیم. سال گذشته رهبر معظم انقلاب بر این موضوع تأكید كردند كه خاورمیانه جدیدی با محوریت اسلام در حال شكل گیری است. با توجه به تحولات اخیر منطقه طرح خاورمیانه آمریكایی را چگونه می بینید؟

آمریكایی ها بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 و مطرح شدن نظم نوین جهانی توسط جرج بوش پدر داعیه رهبری جهان را داشتند؛ چراكه موفق شده بودند صدام را نیز از كویت بیرون كنند و همان طور كه رهبر معظم انقلاب گفتند كه آمریكایی ها خودشان را كدخدای جهان می دانستند و می دانند. اما منطقه خاورمیانه از نقطه نظر همه كارشناسان مسائل بین المللی یك زیرسیستم منطقه ای بسیار مهم و یا به عبارت دیگر می توانیم ادعا كنیم كه منطقه خاورمیانه مهمترین زیرسیستم جهان است.

اگر بخواهند اجازه بدهند مردم انتخاب كنند - دموكراسی در مكتب لیبرالیسم یك ارزش است- كسانی به قدرت می رسند كه با آمریكا مخالف هستند یا اگر مخالف هم نیستند اما نفت را به بهای ناچیز به آمریكا و اسرائیل نمی دهند. دلیل اصلی عدم موفقیت سیاست های آمریكا در منطقه وجود همین تناقضات است.

اهمیت خاورمیانه دلایل زیادی دارد و به مسائل و موضوعات مختلفی برمی گردد. از لحاظ فرهنگی خاورمیانه محل ظهور همه ادیان الهی است و به همین دلیل مردم این منطقه بسیار دین باور هستند؛ به لحاظ جغرافیایی خاورمیانه محل اتصال سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا است؛ به لحاظ ژئوپلیتیكی نقاط مهمی مثل باب المندب، تنگه هرمز و كانال سوئز در خاورمیانه واقع شده است و نقاط بسیار مهم استراتژیك در سطح جهان هستند؛ به لحاظ اقتصادی منطقه خاورمیانه بیش از 64 درصد مخازن نفت و گاز دنیا را در خودش جای داده است كه این هم یك موقعیت ممتاز به منطقه بخشیده است. از دیرباز یعنی حدود 500 سال پیش نیز تمام قدرت های بین المللی و استعمارگران تلاش كرده اند تا در این منطقه حضور داشته باشند؛ پرتغالی ها، هلندی ها، فرانسوی ها، انگلیسی ها و آمریكایی ها پس از جنگ جهانی دوم تلاش كردند در این منطقه حضور داشته باشند و استراتژیست های بزرگ همواره در طول تاریخ گفته اند كه برای تسلط بر جهان باید بر خاورمیانه مسلط بود. این یك واقعیت است.

لذا آمریكا پس از فروپاشی قطب دوم قدرت جهان یعنی شوروی تلاش كرد یك سلطه فراگیر در این منطقه داشته باشد. طرح  های مختلفی مطرح شد؛ در ابتدا نقشه راه، بعد طرح خاورمیانه بزرگ، بعد طرح خاورمیانه جدید و سپس در كنفرانس آناپولیس سعی كردند كه مسئله خاورمیانه را به گونه ای دیگر حل كنند. در شش ماه گذشته نیز آمریكایی ها روند مذاكرات به اصطلاح صلح را آغاز كردند كه این هم نتیجه نداد. من قبل از این كه بخواهم توضیح دهم چرا این طرح ها به شكست انجامیده است، باید بگویم طرح خاورمیانه بزرگ كه آمریكایی ها مطرح كردند به استناد گزارش توسعه انسانی سال 2003 سازمان ملل بود. شورای اجتماعی، اقتصادی سازمان ملل یك گزارش از وضعیت 22 كشور عرب منطقه خاورمیانه ارائه كرد كه آن گزارش اوضاع انسانی را خوب نشان نمی داد؛ از جمله این كه مثلاً درآمد 22 كشور عرب منطقه از درآمد اسپانیا كه كشور پنجم اروپا است، پایین تر بوده یا مثلاً بیكاری، بی سوادی زنان و... مسائلی بودند كه در گزارش توسعه انسانی سازمان ملل آمده بود. همچنین در آن گزارش آمده بود كه تا سال 2020 حدود 50 میلیون نفر از جوانان كشورهای منطقه بیكار خواهند شد.

لذا آمریكایی ها احساس كردند كه خطراتی برای جهان غرب ایجاد می شود. اولین خطر این كه این ها از كشورهای عربی به سمت اروپا مهاجرت می كنند و توازن جمعیتی را به هم می زنند؛ ضمن این كه نظم اجتماعی مورد نظر آن ها نیز با حضور مسلمانان در اروپا به هم می خورد. در كنار این مسائل اسلام هراسی نیز مسئله دیگری بود كه غربی ها پیش گرفتند، مثل این كه گفتند تا سال 2040 میلادی اكثر مردم فرانسه مسلمان خواهند شد. اما به هر حال موج مهاجرت جهان عرب به سمت غرب نیز یك واقعیت بود. نكته دیگر رواج گفتمان تروریسم پس از ماجرای 11 سپتامبر بود. آن ها تأكید داشتند كه مردم كشورهای عربی با مشاهده ارتباط سران خود با آمریكا و دولت های اروپایی سرخورده می شوند و به اقدامات تروریستی علیه ما رو می آورند، مانند حمله به ناو آمریكا در یمن و سفارت آمریكا در كنیا و تانزانیا. آمریكایی ها احساس كردند كه این مسائل برایشان خطر است.مردم وقتی در كشورهای عربی بیكار می شوند، در فقر به سر می برند، در خفقان سیاسی و استبداد به سر می برند، ممكن است به اقدامات تروریستی علیه آمریكا نیز روی بیاورند. این هم نكته دیگری بود كه در طرح خاورمیانه بزرگ بدان اشاره كردند. اقدام سوم این است كه این ها ممكن است انقلاب كنند و این انقلاب از نوع ایران اسلامی باشد و این یك خطر بسیار بزرگ است. آمریكایی ها برای این كه با این خطرات مقابله كنند در سه محور اقتصادی، سیاسی-فرهنگی و سیاسی تصمیم به انجام اقداماتی گرفتند.

این اقدامات دقیقاً چه بود؟

در محور سیاسی گفتند كه فضای سیاسی كشورهای منطقه باید باز شود؛ یعنی سعی كنیم كه با افزایش انتخابات ها سرخوردگی مردم كمتر شود. این درواقع نوعی فریب مردم است كه به نوعی آرام شوند تا از التهاب كاسته شود. در بخش اقتصاد تصمیم گرفتند كه نقش دولت را در اقتصاد كم كنند. گفتند كه فساد اقتصادی شدید كشورهای عربی را تا حدودی كاهش دهیم تا مردم اشتغال داشته باشند و انقلاب نكنند. در محور آموزشی-فرهنگی گفتند كه سطح سواد را بالا ببریم و زن ها را هرچه بیشتر وارد عرصه اجتماع كنیم. زن ها وقتی با آموزه های لیبرالی آشنا می شوند، بچه هایی تربیت می كنند كه آن بچه ها دیگر برای ما خطرناك نیستند. ببینید این مسائل در طرح خاورمیانه بزرگ لحاظ شده بود اما این طرح از اساس دچار تناقض ذاتی شد. اولین دلیل این كه وقتی می خواستند فضای سیاسی را باز كنند، اولین مخالفین این موضوع خود رژیم های منطقه بودند و در رأس آن ها رژیم عربستان و مصر كه بیشترین مخالفت ها را با آمریكا كردند. البته آمریكایی ها نمی خواستند فضای سیاسی را باز كنند بلكه فقط می خواستند مردم را آرام كنند و آن ها را فریب دهند. خود این دو رژیم در اجلاس اتحادیه عرب در آن سال، طرحی آوردند كه به آن توجهی نشد.

در مورد شبهه دوم نیز در یك نگاه تمدنی، راهبردی و استراتژیك سی سال دوره طولانی ای نیست. سرنوشت ملت ها حداقل طی یك قرن رقم می خورد. اگر آثار انقلاب پس از سی سال در این كشورها بروز و ظهور می یابد، این دوره، دوره طولانی ای نیست.

طرح خاورمیانه به دلیل تناقضات این چنینی شكست خورد؛ یعنی آمریكایی ها از یك طرف از رژیم های مستبد منطقه حمایت می كردند تا نفت­شان را غارت كنند و امنیت اسرائیل را حفظ كنند و از طرف دیگر از سران این كشورها می خواستند كه فضای سیاسی كشورهایشان را باز كنند. آن ها دیدند كه اگر بخواهند انتخاباتی مانند انتخابات فلسطین در سال 1385 برگزار كنند، حماس سر كار می آید، در عراق شیعیان به نوری المالكی رأی دادند، در خود مصر إخوان المسلمین تعدادی از كرسی های مجلس را به دست گرفتند و در بحرین نیز شیعیان موفقیت چشمگیری یافتند. آمریكایی ها دیدند كه با اصرار بر طرح خاورمیانه بزرگ كسانی سر كار می آیند كه مخالف آمریكا هستند. از طرف دیگر دیدند كه متحدین خودشان مانند مبارك و ملك عبدالله از جمله مخالفین این طرح هستند.

لذا این طرح را كنار گذاشتند تا این كه در سال 85 تصمیم گرفتند به حزب الله حمله كنند كه البته آن هم در چارچوب یك طرح كلان تر بود. گفته بودند اگر می خواهیم جمهوری اسلامی را از بین ببریم ابتدا باید بازوهای آن را بزنیم، غافل از این كه بازوهای جمهوری اسلامی در میان مردم است؛ یعنی آن دیپلماسی عمومی كه آمریكایی ها می خواهند به وسیله آن علیه ما اقدام كنند. این دیپلماسی عمومی را حضرت امام(ره) در اول انقلاب در میان مردم به كار بست و شما وقتی به منطقه نگاه می انداختی، اغلب مردم بر خلاف دولت ها با جمهوری اسلامی ایران بودند. در جنگ لبنان خانم رایس گفت این درد زایمان تولد خاورمیانه جدید است. آمریكایی ها یك رویكرد جدید برای منطقه پیش بینی كرده بودند و پس از این كه نتوانستند در جنگ علیه حزب الله پیروز شوند، از بین رفت. پس از آن نیز كنفرانس آناپولیس را مطرح كردند كه رهبر انقلاب گفتند به نتیجه نمی رسد و به نتیجه هم نرسید. بعد نیز نوبت به طرح صلح رسید.

بنابراین آمریكایی ها به دلیل تناقضات موجود و عدم همراهی متحدینش نتوانستند طرح های خود را پیش ببرند. دلیل اصلی این كه آمریكایی ها در تحولات كشورهای مصر، تونس، لیبی و جاهای دیگر شكست می خورند این است كه آمریكایی ها از یك سو منافع راهبردی در منطقه دارند و از سوی دیگر ادعای ارزش های دموكراتیك. آمریكایی ها و اروپایی ها می بینند كه كشورهایی مثل لیبی و عربستان نفت زیادی دارند و می توانند منافع زیادی داشته باشند. عربستان توان تولید 9 میلیون بشكه نفت در روز را دارد و بیشترین نفت خود را به آمریكا و كشورهای اروپایی می فرستد. این منافع راهبردی برای كشورهای غربی مهم است و باید از این كشورها حمایت كنند. اما از طرف دیگر ادعاهای لیبرالیستی و ارزش هایی همچون حقوق بشر و آزادی دارند كه آن را از زبان هابز، جان لاك، روسو و ... مطرح می كنند. در صورتی كه بخواهند آزادی در منطقه وجود داشته باشد، آن منافع راهبردی از میان می رود. بنابراین تضادی بین منافع راهبردی و ارزش های دموكراتیكی وجود دارد كه خودشان شعارش را سر می دهند و امروز در آن گرفتار شده اند.

اگر بخواهند اجازه بدهند مردم انتخاب كنند - دموكراسی در مكتب لیبرالیسم یك ارزش است- كسانی به قدرت می رسند كه با آمریكا مخالف هستند یا اگر مخالف هم نیستند اما نفت را به بهای ناچیز به آمریكا و اسرائیل نمی دهند. یا این كه دیگر خودشان را در آغوش آمریكا و اسرائیل نمی اندازند و از خودشان استقلال نشان می دهند و آن كاری را كه مبارك كرد، دیگر نمی كنند. بنابراین دلیل اصلی عدم موفقیت سیاست های آمریكا در منطقه وجود همین تناقضات است. در حال حاضر با موج بیداری اسلامی، وضع برای آمریكا قابل بازگشت نیست. ببینید! امروز بواسطه توسعه وسایل ارتباط جمعی، پیام انقلاب اسلامی به مردم رسیده است. به نظر من غربی ها نمی توانند در لیبی كسی مثل معمر قذافی را بیاورند، دیگر نمی توانند شبیه مبارك در مصر را بر سر كار بیاورند. چراكه مردم بیدار شده اند و این در اثر موج انقلاب اسلامی است كه ان شاء الله شاهد گسترش روزافزون آن خواهیم بود.

در محور سیاسی طرح خاورمیانه بزرگ گفتند كه فضای سیاسی كشورهای منطقه باید باز شود؛ یعنی سعی كنیم كه با افزایش انتخابات ها سرخوردگی مردم كمتر شود. این درواقع نوعی فریب مردم است كه به نوعی آرام شوند تا از التهاب كاسته شود. در بخش اقتصاد تصمیم گرفتند كه نقش دولت را در اقتصاد كم كنند.

رهبر معظم انقلاب بیشتر از یك دهه است كه از بیداری اسلامی بین جوانان و ملت های مسلمان صحبت می كنند. این موضوع تا قبل از اتفاقات اخیر واقعاً برای خیلی ها غیرقابل باور بود. سؤال این جاست كه در یك دهه اخیر بیداری اسلامی چه سیری داشته است؟

از همان روزهایی كه مبارزات ضد استبداد و ضد استعمار در ایران بوده و پس از پیروزی انقلاب، مردم منطقه كم و بیش متوجه این قضیه شده اند. نهضت ها و جریان های بیداری اسلامی از كشمیر پاكستان گرفته تا شمال آفریقا تحت تأثیر انقلاب اسلامی شكل گرفتند، اگرچه دشمنان با توطئه سعی داشته و دارند تا جلوی این حركت ها را بگیرند اما به نظر من این جریانات اخیر، به دلیل پیروزی هایی كه ما در عرصه های مختلف داشته ایم، با قدرت و سرعت بیشتری انتشار یافته است. مثلاً در عرصه اقتصادی از همان فروردین سال 58 ما تحریم بودیم اما الآن جایگاه ما كجاست؟  تولید ناخالص ملی ایران نسبت به قبل چه رشدی داشته است؟ با توجه به این كه قبل از انقلاب شش میلیون بشكه نفت در روز صادر می شد و الآن حدود دو و نیم میلیون بشكه در روز صادر می كنیم و جمعیت بیش از دو برابر شده است، جنگ و تحریم ها را داشتیم، در حوزه فناوری هسته ای، نانوتكنولوژی، سلول های بنیادین و... به جایگاه بسیار خوبی دست پیدا كردیم. لذا می خواهم بگویم كه این موج از ابتدای پیروزی انقلاب بوده اما امروز به بركت ایستادگی ملت و توسعه وسایل ارتباط جمعی از جمله اینترنت، ماهواره و شبكه های تلویزیونی با شتاب بیشتری حركت كرده است.

این جا دو شبهه مطرح می شود؛ اولاً برخی معتقدند این حركت ها را نمی توان حركت های اسلام گرایانه دانست. ثانیاً چرا این خیزش اسلامی با 32 سال فاصله پس از انقلاب اسلامی ما اتفاق می افتد؟ عده ای معتقد هستند به خاطر این فاصله اتفاقات اخیر را نمی توان مرتبط با تأثیر انقلاب ایران یا اسلام خواهی دانست.

خیزش های اخیر به چند دلیل اسلام خواهانه و اسلام گرایانه هستند. اول این كه در این كشورها اسلام گراها محور هستند؛ ثانیاً شعارهای مردم این كشورها «الله اكبر» و «لا اله الا الله» است و سوم این كه میعادگاه این مردم نماز جمعه و مساجد است. بنابراین دیگر چه باید باشد تا ما بگوییم اسلام گرایانه است؟ در مورد شبهه دوم نیز در یك نگاه تمدنی، راهبردی و استراتژیك سی سال دوره طولانی ای نیست. سرنوشت ملت ها حداقل طی یك قرن رقم می خورد. اگر آثار انقلاب پس از سی سال در این كشورها بروز و ظهور می یابد، این دوره، دوره طولانی ای نیست. مسئله بعد این است كه به خاطر امنیت منطقه و موارد اهمیتی كه ذكر شد، بالأخره حضور دشمنان، تمركزشان روی خاورمیانه، رژیم های دست نشانده استبدادی، استفاده از ابزارهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی موانعی ایجاد كرده است. از طرفی آمریكا و سایر كشورهای غربی مسائلی را در داخل برای ما ایجاد كرده بودند اما با وجود همه این مشكلات، انقلاب ما برای كشورهای منطقه این پیام را داشت كه نظامی جمهوری اسلامی كه به دنبال اسلام و مردم  سالاری دینی بود، موفق شده است. غربی ها تلاش كردند از رسوخ این پیام در منطقه جلوگیری كنند كه در نهایت شكست خوردند.

 

پی نوشت:

گفت وگو با دكتر محمد اكرمی نیا


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو