تبلیغات
تفسیر آفتـاب - تجهیزات و دانش نظامی در ساختار نظامی امنیتی
 
پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره
 • انقلاب اسلامی و پیامدهای معرفتی

  انقلاب اسلامی ایران تنها برای بهبود وضع معاش مردم شكل نگرفت، بلكه فراتر از این، یك ماهیت ارزشی و دینی دارد و از این رو، اساسی ترین وصف انقلاب ایران، «اسلامی» بودن آن است. در این نوشتار، به راه‌های جهانی سازی انقلاب اسلامی ایران برای رسیدن به یك تمدّن اسلامی اشاره شده است....

  ادامه مطلب ...
 • آثار و نتایج انقلاب اسلامى ایران

  انقلاب اسلامى در همه‏ ى ابعاد فردى و اجتماعى، داخلى و خارجى، سیاسى و اقتصادى و فرهنگى، اهداف بسیار بلندى براى مردم و دولت ترسیم نموده است.این اهداف عمدتاً مأخوذ از قرآن و سنت بوده كه عمدتاً در كلام امام خمینى (ره) و...

  ادامه مطلب ...
 • نعمت انقلاب اسلامی

  به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 80/12/13 جمعی از خواهران دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز با حضرت آیت اللّه مصباح دیدار كردند. ایشان در جمع آن‌ها درباره ارزش نظام اسلامی و مقایسه آن با ...

  ادامه مطلب ...
 • انقلاب اسلامی ایران، جلوه هایی از الطاف امام عصر(علیه السلام)

  انقلاب اسلامی ایران، به رهبری امام خمینی( از حوادث کم نظیر تاریخ این مرز و بوم است که توانست رژیم پهلوی را -که قدرتهای بزرگ شرق و غرب، مدافع آن بودند و تا بن دندان مسلح بود- به گورستان تاریخ فرستد و...

  ادامه مطلب ...
تجهیزات و دانش نظامی در ساختار نظامی امنیتی
تجهیزات و دانش نظامی، شاخص دیگری است كه با بررسی تغییرات آن، دستاورد انقلاب اسلامی گویاتر می‌شود.نیروهای مسلح ایران در دوران پهلوی توانمندی داخلی در خور توجهی نداشتند و كاملاً وابسته به تجهیزات غربی بودند. در راستای حفظ منافع غرب در منطقه بخش عمده‌ای از درآمدهای دولت به بخش نظامی اختصاص می‌یافت؛ آن گونه كه در سال 1353 تنها 32 درصد بودجه كل كشور به مخارج نظامی اختصاص یافته بود تا تجهیزات مختلفی آن هم به چند برابر قیمت- از اروپا و امریكا وارد ایران شود. برای مثال یك نمونه را ذكر می‌كنیم:

در یك فاصله زمانی بیست ساله (1971-1950 م) همه خرید تسلیحاتی ایران از امریكا به یك میلیارد دلار هم نرسید، اما بین سالهای 1971 تا 1978 م یعنی فقط در مدت 8 سال آخر سلطنت شاه، میزان خرید سلاح ایران از آمریكا به رقم نجومی 19 میلیارد دلار بالغ شد.ایران كه در دوران پهلوی توانمندی داخلی چندان نداشت امروز در عصر جمهوری اسلامی با همت جوانان با ایمان و پر استعداد خود توانسته است از آن وابستگی دور شود و در بخشهای مختلف تجهیزات نظامی به تولیدات خوبی رسد و حتی در عرصه صادرات تسلیحات نظامی در دنیا جایگاه مناسبی به دست آورد، به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب:ما همان كشوری هستیم كه سیم خاردار را هم باید وارد می‌كردیم، اما الآن می‌توانیم موشكمان را هم صادر كنیم.

طراحی و ساخت هواپیمای «آذرخش» جت آموزشی «درنا» هواپیمای آموزشی «پرستو» هواپیمای شكاری بمب افكن «صاعقه» هواپیماهای بدون سرنشین با سرعت 700 كیلومتر، بالگردهای نظامی و پشتیبانی ، تعمیرات اساسی هواپیماها (اورهال) ساخت لاستیك و شیشه هواپیما به عنوان یكی از چند كشور سازنده در جهان ساخت حداكثر قطعات مورد نیاز در صنایع هوایی رادارهای اولیه، ثانویه و طراحی و ساخت «رادار ملی» كه انواع هواپیماهای جنگنده دشمن و تمامی ماهواره‌ها را ردیابی می‌كند، بمب‌های لیزری و هوشمند انواع سامانه‌های پدافند هوایی و موشك‌های دوربرد و بالستیك همانند «موشك شهاب 3» و موشك جدید «عاشورا» ساخت ناو ناوچه و زیر دریایی غدیر و قائم نمونه‌هایی از این تحول عظیم است.

با توجه به تجربه عظیم دفاع مقدس، امروز جمهوری اسلامی با ارتش، سپاه و بسیج، توانمندترین نیروی نظامی را شكل داده كه از لحاظ دانش و توانمندی ایرانی در سطح دنیا پرآوازه است.


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :