تبلیغات
تفسیر آفتـاب - رأی 12 فروردین به قانون اساسی ، آگاهانه یا احساسی؟
 
پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره
 • انقلاب اسلامی و پیامدهای معرفتی

  انقلاب اسلامی ایران تنها برای بهبود وضع معاش مردم شكل نگرفت، بلكه فراتر از این، یك ماهیت ارزشی و دینی دارد و از این رو، اساسی ترین وصف انقلاب ایران، «اسلامی» بودن آن است. در این نوشتار، به راه‌های جهانی سازی انقلاب اسلامی ایران برای رسیدن به یك تمدّن اسلامی اشاره شده است....

  ادامه مطلب ...
 • آثار و نتایج انقلاب اسلامى ایران

  انقلاب اسلامى در همه‏ ى ابعاد فردى و اجتماعى، داخلى و خارجى، سیاسى و اقتصادى و فرهنگى، اهداف بسیار بلندى براى مردم و دولت ترسیم نموده است.این اهداف عمدتاً مأخوذ از قرآن و سنت بوده كه عمدتاً در كلام امام خمینى (ره) و...

  ادامه مطلب ...
 • نعمت انقلاب اسلامی

  به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 80/12/13 جمعی از خواهران دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز با حضرت آیت اللّه مصباح دیدار كردند. ایشان در جمع آن‌ها درباره ارزش نظام اسلامی و مقایسه آن با ...

  ادامه مطلب ...
 • انقلاب اسلامی ایران، جلوه هایی از الطاف امام عصر(علیه السلام)

  انقلاب اسلامی ایران، به رهبری امام خمینی( از حوادث کم نظیر تاریخ این مرز و بوم است که توانست رژیم پهلوی را -که قدرتهای بزرگ شرق و غرب، مدافع آن بودند و تا بن دندان مسلح بود- به گورستان تاریخ فرستد و...

  ادامه مطلب ...
رأی 12 فروردین به قانون اساسی ، آگاهانه یا احساسی؟
پرسش :
آیا این اشكال وارد نیست كه در 12 فروردین ماه 1358 رأی به قانون اساسی آگاهانه و عالمانه نبود بلكه در اثر احساسات مذهبی و یا تقلید بوده است لذا دارای اعتبار كافی هم نیستند؟

پاسخ :
پاسخ: اشكال فوق در مورد تمام نظام هایی كه بر اساس اكثریت آرا و دموكراتیك اداره می شوند، ممكن است مطرح شود و اختصاصی به نظام جمهوری اسلامی ایران ندارد. در این رابطه یا باید نظام دموكراسی و مراجعه به آرای عمومی را نپذیریم (كه این صحیح نیست) و یا اگر پذیرفتیم، لوازم آن را نیز باید قبول كنیم. در هر صورت جواب سؤال مذكور به شرح ذیل بیان می شود:

اشكال گیرنده، باید ناآگاهی مردم و احساساتی بودن آن ها را اثبات كند; در حالی كه انصاف حكم می كند كه مردم ایران در دوران انقلاب و اوایل پیروزی به عالی ترین روحیات و فرهنگ و تفكر اسلامی دست یافته بودند كه نمونه اش در هیچ جای دنیا و تاریخ یافت نمی شود.

معمولا روش وضع و تصویب قانون اساسی در كشورها یا تحت نظر یك مقام رسمی و صلاحیت دار، مثل سلطان و پادشاه است، یا از طریق مردم و انتخابات مردمی است. در روش دوّم، مردم یا مستقیماً در وضع و تصویب قانون اساسی دخالت دارند; مثل دولت شهرهای یونان باستان یا غیرمستقیم از راه انتخاب نمایندگان و خبرگان قانون اساسی. طریق اول به دلیل مخالفت با دموكراسی و طریق دوّم در نوع انتخاب مستقیم آن به دلیل مشكلات زیادی كه دارد، در دنیای كنونی رایج و معمول نیست; امّا در روش تصویب غیرمستقیم، مردم وكلای امین و مورد اعتماد خویش را بر می گزینند و به آن ها این حق را می دهند تا یك قانون اساسی مناسب برای نظام تدوین و تصویب نمایند. در این فرض، بعضی از كشورها پس از تصویب مجلس خبرگان، قانون اساسی را مجدداً به آرای ملت می گذارند و در بعضی از كشورها این كار انجام نمی شود.

در جمهوری اسلامی ایران به امر مبارك امام خمینی(قدس سره) قانون اساسی مصوب خبرگان مجدداً به رأی ملّت گذاشته شد و مردم با 2/98% به آن رأی مثبت دادند. حال حتی اگر فرض كنیم رأی ملّت به خاطر احساسات مذهبی و یا ناآگاهی از مسائل حقوقی بوده باشد چطور می توان این موضوع را نادیده گرفت كه قانون اساسی، توسط خبرگان متخصص و نمایندگان مردم مورد وضع و تصویب قرار گرفت; یعنی همان مرحله ای كه در بسیاری از كشورهای جهان صرفاً به آن اكتفا می شود.

به هیچ وجه پذیرفته نیست كه مردم نسبت به محتوای قانون اساسی منتخب، ناآگاه بودند; زیرا در زمان وضع و تصویب این قانون، مذاكرات مجلس خبرگان روزانه برای مردم از طریق رسانه های عمومی خصوصاً سیمای جمهوری اسلامی پخش می شد و كسانی هم در مخالفت با برخی از اصول آن در روزنامه ها یا سخن رانی ها ایراد سخن می كردند و ملّت را در جریان امر قرار می داند; به نحوی كه دولت موقت به خاطر مخالفت با بعضی از اصول مصوب آن، خواهان انحلال مجلس خبرگان شد. با این حال چگونه می توان ادعا كرد كه مردم در زمان رفراندم قانون اساسی، ناآگاه و احساساتی بودند و رأی آن ها اعتباری ندارد؟

مردم مسلمان ایران از زمان شروع نهضت اسلامی ایران از 15 خرداد 1342 گوش به فرمان امام خمینی(قدس سره) بوده و ایشان را به عنوان رهبر خویش برگزیدند. در دوران مبارزه با شاه و در سال های 57 ـ 67 در راهپیمایی ها، تظاهرات و تجمعات خویش خواهان برپایی حكومت اسلامی معرّفی شده از جانب امام(قدس سره) بودند و در این راه، نه تنها از هیچ كوششی دریغ نورزیدند بلكه مجاهدت ها، شكنجه ها و شهادت ها را با جان و دل پذیرا شده و تحمل كردند. با این اوصاف چگونه می توان این ملت مجاهد و روشن ضمیر را ناآگاه و احساساتی معرّفی كرد و حضرت امام(ره) فردی روشن و مدیر و مدبر بودند كه دوست و دشمن به سیاست و تدبیر والای ایشان اذعان دارد پس چگونه ممكن است چنین رهبری كه غمخوار و دلسوز ملت خود بوده و برای اسلام و رهایی مردم سالها تبعید و خطرهای جانی را خریده است خلاف صلاح و مصلحت مردم حركت كرده باشد و در مقابل تقویت قانون اساسی كه معتبر نبوده و سكوت نموده باشد.

رجوع به متخصص در حلّ مشكلات، نه تنها عیب نیست بلكه در هر امری یك عمل پسندیده، لازم و حیاتی است. حال اگر فرض بگیریم كه در این ملت كسانی بودند كه به قانون و مسائل حقوقی آشنا نبودند، ولی از باب رجوع به متخصص (با توجه به این كه متخصصینی قانونی اساسی را تصویب كرده و سایر متخصصین و مراجع تقلید وقت هم توصیه به شركت در انتخابات و رأی مثبت به قانون اساسی داشته اند) به این قانون اساسی رأی مثبت دادند. این نه تنها هیچ عیبی نیست بلكه شرط لازم و ضروری یك زندگی اجتماعی فعّال و پویا است.

میزن پذیرش اعمال حقوقی و انتخاباتی در همه جای دنیا، شركت اكثریت ملت و رأی مثبت آن ها به موضوع انتخابات است; نه داعی و انگیزه ی آن ها.

چه تضمینی وجود دارد كه رفراندم جدید، خالی از این اشكال باشد و یا با فرض خالی بودن از این اشكال، چه ضمانتی است كه در آینده با همین اشكال و سؤال مواجه نشود؟ پس چنین اشكالاتی و ادعاهایی نه تنها وارد نیست بلكه در بردارنده سوء غرفی طرح كنندگان آن و وجود برخی نیت های پلید است كه می خواهد به نحوی انتقام فرهنگی از انقلاب و مردم مجاهد ایران بگیرد.


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :