تبلیغات
تفسیر آفتـاب - بیدارى اسلامى ؛ فرجام سلطانیسم
 
پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره

 • امام در متن جامعه زندگی می كرد

  وقتی عموم مردم مسلمانند و اعتقاد به اصول اسلام دارند ، باید قوانینی كه در این حكومت تدوین می شود، اسلامی بوده و مخالفتی با اسلام نداشته باشد؛ البته این بدان معنا نیست كه تلقی كنیم باید موضوعات جدید و روز آمد را كه در زمان معاصر پدید می آیند، در اسلام باشد...

  ادامه مطلب ...
 • امام خمینی (ره) و معجزة انقلاب اسلامی

  در تبیین و و تفسیر حقیقت انقلاب امام خمینی(ره) باید گفت: با وقوع انقلاب اسلامی‌ در ایران دنیا شاهد رخداد یك معجزة عظیم الهی بود‌، و این واقعیتی است كه بارها پیر و مرادمان بر آن تأكید نمودند...

  ادامه مطلب ...
 • امام خمینى(ره) و جنبش هاى اسلامى معاصر

  اعداد نه تنها در زندگی مادی که در زندگی معنوی ما نیز حائز اهمیت فراوانند ، تعدا رکعات نماز ، تعداد تسبیحات اربعه ، تعداد تسبیحات حضرت فاطمه (س) و امثال اینها نشان می دهند که زندگی معنوی جدا از اعداد نیست ...

  ادامه مطلب ...
 • ۲۰ برش از زندگی حضرت روح​الله

  حدادی، محسن - سال ها قبل قرار بود؛ کتاب کوچکی به شکل مینی​مال​های مستندی از زندگی علمی - عملی امام روح الله رضوان الله تعالی علیه منتشر کنیم؛ تحقیق کار آغاز شد و نگارش هم به پایان رسید اما در مجموع کار به دلمان نچسبید!...

  ادامه مطلب ...
 • وظایف مردم و دولت اسلامی در اندیشه امام خمینی ره

  باید فكر این معنا كنید كه خدمت كنید به كشور، خدمت كنید به ملت كه بعد از خود شما مثل مرحوم رجایی، مردم، شهادت فعلی و عملی بدهند بر اینكه شما خوبید تا خدای تبارك در محضرش شما را قبول كند. ای دولت‏ها! فتح كشور مهم نیست، فتح قلوب مهم است...

  ادامه مطلب ...
بیدارى اسلامى ؛ فرجام سلطانیسم
خیزش هاى مردمى در منطقه خاورمیانه را مى توان همچون زلزله اى سیاسى تعبیر کرد. اگر کسى چند ماه قبل این موضوع را مطرح مى کرد که قرار است چنین حوادثى در منطقه خاورمیانه رخ دهد،متهم به خیالبافى مى شد و یا برخى او را به تمسخر مى گرفتند، اما اکنون با توجه به تحولى که در خلق و خوى ملت هاى عرب بوجودآمده، بسیار دشوار است که بتوان اوضاع این کشورها را به حالت گذشته بازگرداند،حتى اگر کسى هم چنین هدفى داشته باشد ، وضع برایش بسیار پیچیده خواهند شد؛ چون خود و کشورش را در تنگنایى قرار خواهد داد که راه خروجى براى آن وجود نخواهد داشت و کمترین هزینه اى که باید براى بازگرداندن وضع کنونى کشورهاى عربى به شرایط پیش از شروع قیام ها پرداخت، قتل عام گسترده مردم است و البته حکام این کشورها براى توقف قیام ها ناگزیرند دست به کشتارهاى جمعى بزنند که هیچ کس نمى تواند شمار دقیق قربانیان و تبعات چنین حرکتى را محاسبه کند.

زلزله هاى سیاسى اخیر در منطقه خاورمیانه با تغییرات انقلاب گونه همراه بوده و اساسا براى موفقیت یک انقلاب چند فاکتور اولیه لازم است:

1. دولت باید بى اندازه ناعادل وناشایست به نظرآید، به گونه اى که آینده ى کشور شدیدا در خطر دیده شود؛

2. نخبگان نظامى دفاع چندانى از حکومت به عمل نیاورند؛

3. جمعیت وسیعى با محوریت و اساس قومى،گروه هاى مذهبى و طبقاتى بسیج شوند وقدرت هاى خارجى نیز از دفاع از حکومت امتناع ورزیده و یا اینکه دولت را از کاربرد حداکثر نیرو براى دفاع از خود منع کنند.


در این حرکت ها هدف مبارزه علیه سیستمى است که مى توان آن را دیکتاتورى سلطان صفت (سلطانیسم) نامید.سلطانیسم گونه سیستمى است که در ظاهر راسخ و ثابت به نظرمى رسد،اما به واقع بسیار شکننده است و این شکنندگى از آنجا ناشى مى شود که این رژیم ها براى ابقاء قدرت خود از هر استراتژى براى استفاده مى کنند، بدون آنکه به عواقب و نتایج نهایى آن توجه داشته باشند، که از آن جمله مى توان به تمامیت گرایى آنهادر همسویى و وابستگى به قدرت هاى خارجى اشاره کرد.ساختارهاى بسته،فساد سیستم سیاسى غیر پاسخگو و عدم اهتمام به طرح هاى بنیادین توسعه ى اقتصادى از دیگر ویژگى هاى سیستم سلطانیسم مى باشد. در واقع نارضایتى و شورش همگانى در سلطانیسم به لحاظ داخلى، ریشه در فقدان نهادهاى نمایندگى ،شرارت هاى آشکار، فساد، پارتى بازى،استفاده وسیع قدرتمندان از امکانات عمومى براى نفع شخصى و به لحاظ خارجى، ریشه در وابستگى استراتژیک و بیش از حد به قدرت هاى خارجى دارد(قدرت هایى که با تأکید بر ثبات در رژیم هاى عربى، تلاش داشتتند از وقوع هر نوع تغییر و تحول ناگهانى در این کشورها جلوگیرى کنند).

باید گفت که مردم و افزایش آگاهى آنها مهمترین عامل تغییر درسلطانیسم هستند، ولى باید توجه داشت که موضوع هویت اسلامى، استقلال و ناسیونالیسم واقع گرا، اساسى ترین بخش تشخیص این نهضت ها و خیزش ها در این سیستم هاست. دو عنصر هویت ملى و ارزش هاى دینى، در ذات و روح مبارزات وخیزش هاى خاورمیانه وجود دارد.اگر چه اینک ماهیت مبارزات مردم جنبه ضد استبدادى وآنتى سلطانیسم دارد، ولى در درون این واقعیت هویت دینى بسیار تاثیرگذار است و به هنگام نقد کردن و فعالیت هاى دموکراتیک در درون هر کشورى با پدیده هاى اسلام خواهى و استعمار زدایى روبه رو خواهند شد.

بنابر این رشد و آگاهى، مهمترین عنصر رهایى مردم از استبداد و استعمار است و ناسیونالیسم رئالیست بدون در نظر گرفتن قدرت مذهب کارى نمى تواند انجام دهد و لذا هر کشورى که از سلطه استبداد داخلى رهانیده شود با رویکردى ملى و دینى در پى تحولات خواهد بود و باید گفت که چارچوب هاى رفتارى قدرت هاى خارجى ودر راس آن ایالات متحده امریکا دیگردر خاورمیانه کارایى ندارد .آنها در مواجهه با بحران هاى خاورمیانه عموما ، مدیریت محدودى داشته وناتوان ازارئه ى سیاستهایى بوده اند که به حل و فصل مسائل بینجامد وآنچه که در عملکردشان موج مى زند، اشتباهات و تناقضات بى شمار است. امریکا فاقد تحلیل واقع بینانه از درک مفهوم مبارزات ضداستبدادى مردم منطقه است .سابقا قدرت هاى خارجى هنگام صحبت از دموکراسى سازى درخاورمیانه به مناسبات اسلام دراین کشورها توجه کمى داشتند، اما اکنون به این نتیجه رسیده اند که تنها راه دموکراسى سازى درخاورمیانه مشارکت و تنظیم همه جانبه آن با مناسبات اسلام وهویت ملى ،مذهبى وبومى مردم است .

پی نوشت ها :

نویسنده: اقبال اقدس
.دانش آموخته کارشناسى ارشدروابط بین الملل.پژوهشگر1


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :