پرونده ویژه
معرفی کتاب

این اثر سال‌شمار زندگانی رادمرد الهی؛ مجدّد قرن، امام خمینی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که برابر نگاشته‌ها، اسناد و خاطره‌ها ارائه شده است. در این سال‌شمار، در هر مقطعی نکته‌های مهم سیاسی و اجتماعی آن زمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

حمایت
جشنواره

 • امام در متن جامعه زندگی می كرد

  وقتی عموم مردم مسلمانند و اعتقاد به اصول اسلام دارند ، باید قوانینی كه در این حكومت تدوین می شود، اسلامی بوده و مخالفتی با اسلام نداشته باشد؛ البته این بدان معنا نیست كه تلقی كنیم باید موضوعات جدید و روز آمد را كه در زمان معاصر پدید می آیند، در اسلام باشد...

  ادامه مطلب ...
 • امام خمینی (ره) و معجزة انقلاب اسلامی

  در تبیین و و تفسیر حقیقت انقلاب امام خمینی(ره) باید گفت: با وقوع انقلاب اسلامی‌ در ایران دنیا شاهد رخداد یك معجزة عظیم الهی بود‌، و این واقعیتی است كه بارها پیر و مرادمان بر آن تأكید نمودند...

  ادامه مطلب ...
 • امام خمینى(ره) و جنبش هاى اسلامى معاصر

  اعداد نه تنها در زندگی مادی که در زندگی معنوی ما نیز حائز اهمیت فراوانند ، تعدا رکعات نماز ، تعداد تسبیحات اربعه ، تعداد تسبیحات حضرت فاطمه (س) و امثال اینها نشان می دهند که زندگی معنوی جدا از اعداد نیست ...

  ادامه مطلب ...
 • ۲۰ برش از زندگی حضرت روح​الله

  حدادی، محسن - سال ها قبل قرار بود؛ کتاب کوچکی به شکل مینی​مال​های مستندی از زندگی علمی - عملی امام روح الله رضوان الله تعالی علیه منتشر کنیم؛ تحقیق کار آغاز شد و نگارش هم به پایان رسید اما در مجموع کار به دلمان نچسبید!...

  ادامه مطلب ...
 • وظایف مردم و دولت اسلامی در اندیشه امام خمینی ره

  باید فكر این معنا كنید كه خدمت كنید به كشور، خدمت كنید به ملت كه بعد از خود شما مثل مرحوم رجایی، مردم، شهادت فعلی و عملی بدهند بر اینكه شما خوبید تا خدای تبارك در محضرش شما را قبول كند. ای دولت‏ها! فتح كشور مهم نیست، فتح قلوب مهم است...

  ادامه مطلب ...
یكى از وقایع تاریخى كه بسیار حائز اهمیت است در اوائل پیروزى انقلاب اسلامى ایران كه به دست زعیم و رهبر كبیر مسلمین جهان حضرت امام خمینى ره دائر شده، «روز جهانى قدس است‏» كه از روز جمعه آخر ماه مبارك رمضان 1399 قمرى (1358 شمسى) شروع و مقرر گشت هر ساله در چنین روزى تمام مسلمین جهان راهپیمایى كنند.

اینك پیام امام خمینى قدس سره به مناسبت روز جهانى قدس از نظر خوانندگان گرامى مى‏ گذرد:بسم الله الرحمن الرحیم

من طى سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم كه اكنون ، این روزها به حملات وحشیانهء خود به برادران و خواهران فلسطینى شدت بخشیده است و به ویژه در جنوب لبنان به قصد نابودى مبارزان فلسطینى پیاپى خانه و كاشانه ایشان را بمباران مى كند.

من از عموم مسلمانان جهان و دولت هاى اسلامى مى خواهم كه براى كوتاه كردن دست این غاصب و پشتیبانان آن , به هم بپیوندند؛ و جمیع مسلمانان جهان را دعوت مى كنم آخرین جمعهء ماه مبارك رمضان را كه ازایام قدر است و مى تواند تعیین كنندهء سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد, به عنوان " روز قدس " انتخاب و طى مراسمى همبستگى بین المللى مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونى مردم مسلمان فلسطین اعلام نمایند ازخداوند متعال پیروى مسلمانان را بر اهل كفر خواستارم .

والسلام علیكم و رحمة الله و بركاته

روح الله الموسوی الخمینی

حضرت امام خمینی در سال 1358 پس از تعیین آخرین جمعه ماه مبارك رمضان به عنوان روز جهانی قدس طی یك سخنرانی در جمع مردم قم ، به تشریح خصوصیات این روز پرداخت. متن كامل سخنرانی مزبور به این شرح است:

"روز قدس " یك روز جهانی است. روزی نیست كه فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله مستضعفین با مستكبرین است. روز مقابله ملتهایی است كه در زیر فشار ظلم ‌آمریكا و غیر امریكا بودند، در مقابل ابرقدرتهاست. روزی است كه باید مستضعفین مجهز بشوند در مقابل مستكبرین، و دماغ مستكبرین را به خاك بمالند. روزی ‌است ‌كه بین منافقین و متعهدین امتیاز خواهد شد. متعهدین ‌این روز را روز قدس می‌دانند و عمل می‌كنند به آنچه باید بكنند و منافقین ـ آنهایی ‌كه با ابرقدرت‌ها در زیر پرده آشنایی دارند و با اسرائیل دوستی ـ در ‌این روز بی‌تفاوت هستند، یا ملت‌ها را نمی‌گذارند ‌كه تظاهر كنند روز قدس، روزى است كه باید سرنوشت ملتهاى مستضعف معلوم شود باید ملتهاى مستضعف اعلام وجود بكنند در مقابل مستكبرین ، باید همان‏طور كه ایران قیام كرد، و دماغ مستكبرین را به خاك مالید، و خواهد مالید، تمام ملتها قیام كنند، و این جرثومه‏ هاى فساد را به زباله‏ دانها بریزند.

"روز قدس روزی ‌است ‌كه باید ‌این دنباله‌ روهای رژیم سابق در ایران و آن توطئه‌ چین‌های رژیم فاسد و ابرقدرت‌ها در سایر جاها خصوصاً در لبنان، تكلیف خودشان را بدانند. روزی ‌است ‌كه باید همت كنید و همت كنیم ‌كه قدس را نجات بدهیم و برادران لبنانی را ‌از ‌این فشارها نجات بدهیم ، روزی است كه باید همت كنید و همت كنیم كه قدس را نجات بدهیم؛ و برادران لبنانی را از این فشارها نجات بدهیم. روزی است كه باید تمام مستضعفین را از چنگال مستكبرین بیرون بیاوریم. روزی است كه باید جامعه مسلمین همه اظهار وجود بكنند و هشدار بدهند به ابرقدرتها و به این تفاله‌هایی كه مانده است از آنها ـ چه در ایران و چه در سایر جاها.

روز قدس، روزی است كه باید به این روشنفكرانی كه در زیر پرده با آمریكا و عمال امریكا روابط دارند هشدار داد. هشدار به اینكه اگر از فضولی دست برندارید، سركوب خواهید شد! ما به آنها مهلت دادیم و با ‌آنها با ملایمت رفتار كردیم كه شاید دست از شیطنت بردارند و اگر دست برندارند، كلمه آخر را خواهیم گفت و خواهیم به آنها فهماند كه دیگر رژیم سابق قابل برگشتن نیست و دیگر امریكا نمی‌تواند به اینجا حكومت كند، و دیگر سایر ابرقدرتها نمی‌توانند در این مملكت حكومت كنند. روز قدس روزی است كه باید به همه ابرقدرتها هشدار داد كه باید دست خود را از روی مستضعفین بردارید و سر جای خود بنشینید.

اسرائیل دشمن بشریت، دشمن انسان، كه هر روز غائله ایجاد می‌كند و برادرهای ما را در جنوب لبنان به آتش می‌كشد، باید بداند كه دیگر اربابهای او رنگی ندارند در دنیا، و باید انزوا اختیار كنند؛ طمع ها را از ایران باید قطع كنند، دستهای آنها باید از همه ممالك اسلامی قطع شود؛ عمال آن در همه ممالك اسلامی باید كنار بروند. روز قدس روز اعلام یك چنین مطلبی است. اعلام این است به شیاطینی كه ملت های اسلام را می‌خواهند كنار بگذارند، و ابرقدرت ها را به میدان بیاورند. روز قدس روزی است كه قطع آمال آنها را بكند؛ و به آنها هشدار بدهد كه گذشت آن زمانها.

روز قدس روز اسلام است. روز قدس روزی است كه اسلام را باید احیا كرد و احیا بكنیم، و قوانین اسلام در ممالك اسلامی اجرا بشود. روز قدس روزی است كه باید به همه ابرقدرتها هشدار بدهیم كه اسلام دیگر تحت سیطره شما، به ‏واسطه عمال خبیث شما، واقع نخواهد شد. روز قدس، روز حیات اسلام است. باید مسلمین به هوش بیایند، باید بفهمند قدرتی را كه مسلمین دارند؛ قدرتهای مادی، قدرتهای معنوی. مسلمین كه یك میلیارد جمعیت هستند و پشتوانه خدایی دارند و اسلام پشتوانه آنهاست و ایمان پشتوانه آنهاست از چه باید بترسند؟ ما با یك جمعیت كمی در مقابل دشمنهای زیاد، دشمنهای بسیار، قیام كردیم و ابرقدرتها را شكست دادیم. و كسی گمان نكند كه دیگر بعضی از این قشرهای فاسد، بعضی از این چپ‌روهای امریكایی یا غیر امریكایی، بتوانند در این مملكت اظهار وجود كنند. آن روز كه ما بخواهیم و ملت ما بخواهند، در ظرف چند ساعت تمام آنها به زباله‌ دانهای فنا خواهند ریخته شد. ملت بزرگ ما دیگر از این حركات مذبوحانه نخواهد ترسید. حركات اسرائیل در جنوب لبنان و نسبت به فلسطین همین حركات مذبوحانه است. حركاتی است كه اواخر عمر، اشخاص فاسد می‌كنندـ چنانچه شاه ما، شاه مخلوع ایران این حركات را كرد، و منتهی به فنا شد.

دولتهای عالَم بدانند كه اسلام شكست بردار نیست. اسلام و تعالیم قرآن بر همه ممالك باید غلبه كند. دین باید دین الهی باشد، اسلام دین خداست؛ و باید در همه اقطار اسلام پیشروی كند. روز قدس، اعلام یك چنین مطلبی است، ‌اعلام به این است كه مسلمین به پیش! برای پیشرفت در همه اقطار عالَم. روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است؛ روز حكومت اسلامی است. روزی است كه باید جمهوری اسلامی در سراسر كشورها بیرق آن برافراشته شود. روزی است كه باید به ابرقدرتها فهماند كه دیگر آنها نمی‌توانند در ممالك اسلامی پیشروی كنند.

من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اكرم می‌دانم، و روزی است كه باید ما تمام قوای خودمان را مجهز كنیم؛ و مسلمین از آن انزوایی كه آنها را كشانده بودند خارج شوند، و با تمام قدرت و قوت در مقابل اجانب بایستند و ما در مقابل اجانب با تمام قوا ایستاده‌ایم، و نخواهیم اجازه داد كسان دیگر در مملكت ما دخالت كنند، و مسلمین نباید اجازه بدهند كه كسان دیگر در ممالكشان دخالت كنند. در روز قدس، ملتها باید به حكومتهایی كه خائن هستند هشدار دهند. روز قدس روزی است كه ما خواهیم فهمید چه اشخاصی و چه رژیمهایی با توطئه‌ گرهای بین‌المللی موافقت دارند و با اسلام مخالفت. آنهایی كه شركت ندارند مخالف با اسلام هستند، و موافق با اسرائیل، و آنهائی كه شركت كردند متعهد هستند و موافق با اسلام و مخالف با دشمنان اسلام ـ كه در رأس آنها امریكا و اسرائیل است. روز قدس روز امتیاز حق از باطل است، روز جدایی حق و باطل است.

من از خداوند تبارك و تعالی خواهانم كه غلبه بدهد اسلام را بر همه قشرهای عالَم؛ بر همه مستكبرین، مستضعفین را غلبه بدهد. و از خدای تبارك و تعالی خواهانم كه برادرهای ما را در فلسطین، در جنوب لبنان و در هر جایی از عالَم كه هستند، از دست مستكبرین و از دست چپاولگران نجات بدهد.

والسلام علی رسول الله و علی أئمّة المسلمین(1)

سخنرانى امام خمینى ره در روز قدس با محتواى و ابعاد وسیعى كه دارد، اهم نكاتش بر تجمع و اتحاد مسلمین براى سركوبى دشمنان اسلام تكیه شده، و اگر مسلمانان نیرومند جهان ید واحده شوند و اختلاف عقیده و اختلاف مذهب را كنار بگذارند، و براى دفاع از حریم اسلام، و قرآن، و كعبه، كه مشترك بین همه اقشار مسلمین عالم است‏بكوشند، هرگز اجازه تجاوز كفار و منافقین را به حریم اسلام و مقدسات آن نخواهند داد، تا جائى كه چند میلیون صهیونیست قبله اول مسلمین (بیت المقدس) را اشغال نموده، و در بین مسلمین تفرقه و جدائى بیندازند، و اینها هستند كه شیعه را از سنى، و سنى را از شیعه جدا مى‏ نمایند، وحدت مسلمین را به هم مى ‏زنند، تا كمر مسلمین را بشكنند، و از تفرقه آنان بهره ‏هاى خود را ببرند.

پى ‏نوشت‏:
1- صحیفه نور ، جلد 8 ، صفحه 233و234نوع مطلب : مناسبت ها، 
برچسب ها : روح الله، روز قدس، فلسطین، استکبار، ابرقدرتها، اسرائیل غاصب،
جمعه 2 تیر 1396


درباره وب

امام یک باور اصیل و ناب است در قلوب شیعیان عالم ، خط امام زوال نمی پذیرد چون ولایت زوال ناپذیر است . امام خمینی یک ستون و رکن رکین است در سلاسل وجودی شیعه ، خط امام زنده است چون باور ولایت فقیه زنده است .
نظرسنجی
به نظر شما به چه میزان محتاج اندیشه های امام هستیم ؟امکانات
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :